Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 2. 2024,
16.56

Osveženo pred

9 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

Natisni članek

Natisni članek

olimpijske igre kolesarstvo Charles Coste

Četrtek, 8. 2. 2024, 16.56

9 mesecev, 1 teden

Charles Coste

Zlati olimpijec dopolnil 100 let, šele 76 let pozneje bo slišal himno #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10
Charles Coste | Charles Coste ponosno pokaže svojo zlato olimpijsko kolajno. | Foto Reuters

Charles Coste ponosno pokaže svojo zlato olimpijsko kolajno.

Foto: Reuters

Kar je bil v Sloveniji dolga leta Leon Štukelj, najstarejši še živeči dobitnik olimpijske kolajne, je danes v Franciji Charles Coste. Dopolnil je 100 let. Na igrah v Londonu 1948 francoske himne ni slišal, jo bo pa letos, ko bo med nosilci olimpijske bakle na igrah v Parizu. V spodnjem videu poglejte, kako čil je še pri zavidljivi starosti.

Tina in Milo
Sportal Vučko dobiva konkurenco? Spoznajte Tino in Mila. #video

Charles Coste | Foto: Reuters Charles Coste Foto: Reuters Kolesar Charles Coste je bil najboljši na velodromu, takrat francoski prvak. Na olimpijskih igrah 1948 v Londonu, ko je štel 24 let, je bil tako izbran za kapetana francoske ekipe. Na dirki v zasledovanju so s kolegi (Pierre Adam, Serge Blusson, Fernand Decanali) osvojili zlato olimpijsko kolajno. V četrtfinalu so premagali Švicarje, v polfinale favorizirane Angleže, v finalu pa še Italijane. Leto pozneje je Coste postal še prvak v kronometru, ko je premagal Italijana Fausta Coppija, zmagovalca Toura in Gira. Pozneje je dobil tudi državno odlikovanje predsednika Vincenta Auriola

Poglejte v videu, kako čil je še pri zavidljivi starosti:

Osmega februarja 2024 je dopolnil sto let. Pri hoji si pomaga s palico, njegov spomin pa je še svež. Tudi na podelitev olimpijskih kolajn leta 1948. "Povzpeli smo se na oder, majhen oder. Dobili smo kolajne, ampak v škatli, niso nam jih dali okrog vratu. Potem smo nekaj časa čakali, nakar so nam rekli: ne boste slišali marseljeze, ker ne najdemo plošče. Malo smo bili razočarani, ampak glavno, da smo osvojili zlato kolajno." To so bili neki čisto drugi časi, pravi danes: bile so prve povojne igre, v Londonu so se še živo spominjali nemškega bombandiranja, ljudje niso imeli televizije, športniki so bili še amaterji. A olimpijske sanje so bile že takrat žive. "Moja mama mi je govorila, da sem že kot 12-letnik govoril, da bom nekega dne olimpijski prvak."

Spomini na igre v Londonu 1948 so še povsem živi, pa čeprav ima že 100 let. | Foto: Reuters Spomini na igre v Londonu 1948 so še povsem živi, pa čeprav ima že 100 let. Foto: Reuters

Bo pa francosko himno v živo slišal na letošnjih igrah v Parizu. Igre se prav po sto letih vračajo v francosko prestolnico. Coste bo eden od nosilcev olimpijske bakle. Je kar nekoliko nervozen, priznava. "Imam težave s kolenom, a se bom potrudil. To bo velika čast."

Jure Franko Sarajevo 1984
Sportal Dan, ko je Slovenec sprožil neverjetno evforijo #video
Ne spreglejte