Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 3. 2015,
13.28

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Katja Koren

Ponedeljek, 16. 3. 2015, 13.28

7 let, 2 meseca

"Tudi če se bo kdo pritožil, ne more pričakovati sto tisoč evrov več"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
"Nobene znanstvene fantastike in subjektivizma ni. Stvari so določene sistemsko," na ogorčenje nekaterih športnih zvez zaradi nižanja letošnjih sredstev odgovarja predsednica FŠO Katja Koren Miklavec.

Pred dnevi smo pisali o tem, da je Hokejska zveza Slovenije (HZS) iz naslova Fundacije za financiranje športnih organizacij (FŠO) za programa D1 (članska reprezentanca) in D2 (dejavnosti športne vzgoje otrok in mladine, usmerjenih v kakovostni in vrhunski šport, mlajše selekcije) leta 2015 dobila slabih 32 tisoč evrov oziroma okoli 25 odstotkov manj kot lani, kar je v slabo voljo spravilo odgovorne pri HZS. Na FŠO smo se pozanimali, po kakšnih kriterijih poteka razdelitev sredstev – gre za denar od koncesijskih dajatev od loterij – za omenjena programa.

Odločajo vhodni podatki

Ključni za izračun so trije vhodni podatki, in sicer razred panoge, število kategoriziranih športnikov ter medalje in dosežene uvrstitve.

"Tri vhodne podatke nam vsako leto posreduje Olimpijski komite Slovenije (OKS), ki ima kot krovna športna organizacija vzpostavljen ustrezen sistem pridobivanja teh podatkov od posameznih nacionalnih panožnih športnih zvez. Podatke vnesemo v našo tabelo v skladu z metodologijo, ki je določena v Pravilniku o pogojih, merilih in postopku za razporeditev sredstev fundacije. Končno vrednost dodeljenih sredstev za programa D1 in D2 se torej določi na podlagi izvedenih izračunov, skladno z metodologijo, določeno v pravilniku fundacije. Potrdi pa jih Svet fundacije," nam je razdelitev finančne pogače tehnično obrazložila predsednica FŠO Katja Koren Miklavec.

Nekdanja vrhunska smučarka ob tem opozarja, da ne gre za nikakršno subjektivno odločanje, saj o vsem že vrsto let odloča sistem: "Vsa leta je že enako. Letos ni nič drugače, kot je bilo lani, predlani, leta 2008. Izračun je narejen glede na uvrstitve, medalje, razrede. Tu ni nobenega subjektivnega faktorja, nobene znanstvene fantastike. Noben od 17 članov sveta se ne usede in reče 'letos bomo pa hokeju dali toliko, nekomu drugemu malce več …' Ne, stvari so določene sistemsko."

Padec vrednosti točk

Korenova dodaja, da na znižanje sredstev, namenjenih programu, vpliva več stvari. Ena je znižanje celotnega proračuna za programa D1 in D2, letos je na primer v blagajni pet odstotkov manj denarja kot lani. A ta dejavnik sam ni mogel vplivati na to, da so hokejisti – pri tem je treba poudariti, da niso edini, ki jih je doletelo znižanje – dobili 25 odstotkov manj sredstev kot lani.

In kaj še vpliva na znižanje? Na znižanje zneska, namenjenega določeni panogi, vplivajo vsi vhodni podatki, pridobljeni od OKS, na podlagi katerih se izračunajo točke in vrednost teh.

"Če se prvi razred športnih panog razširi, se v skupnem seštevku močno poveča število točk iz naslova razreda panoge, vendar pa se posledično zniža vrednost točk za vse. Če je na primer v prvem razredu znatno več panog, potem se posledično zniža vrednost točke za vse. Vsi iz naslova te postavke prejmejo nižja dodeljena sredstva, torej tudi tisti iz prvega razreda," razlaga 39-letna Mariborčanka in dodaja: "Enako velja pri kategorizaciji in uvrstitvah. Če se pri neki panogi močno poveča število kategoriziranih športnikov, v drugih pa ostane število kategoriziranih športnikov konstantno, se posledično zniža vrednost točke za vse. V izračunu to pomeni, da panoga, ki ima porast števila kategoriziranih športnikov, pridobi, vse druge pa iz naslova te postavke izgubljajo višino dodeljenih sredstev.

Zaradi vseh zvišanj vstopnih podatkov so leta 2015 vrednosti točk padle . Vrednost točke za uspešnost nacionalne panožne zveze pri delitvi v razred se je od lani znižala za 26,26 odstotka (z 20,87 na 15,39), vrednost točke za kategorizacijo je nižja za 9,45 odstotka (lani 321,33, letos 290,96), vrednost točke za osvojene medalje in uvrstitve pa se je od lani znižala na 17,58 odstotka (lani 343,37, letos 283).

Mogoče pritožbe, a velikih sprememb ne bo

Sistem je, kakršen je. Spremembe, ki jih sicer načrtujejo, saj je v pripravi novi pravilnik, bi moral potrditi Državni zbor, ki je ustanovitelj FŠO, poudarja naša sogovornica, ki se zaveda, da pri delitvi denarja ne bodo nikoli vsi zadovoljni.

Tisti, ki imajo pomisleke o razdelitvi sredstev za letošnja programa D1 in D2, se lahko pritožijo, a prav velikih sprememb ne bo. "Pritožba ne more prav veliko vplivati, saj tukaj ni subjektivnega dejavnika. Lahko se je pojavila kakšna tipkarska napaka ali pa kakšna panožna zveza v aplikacijo ni vnesla vseh medalj in je bila to človeška napaka, a pri izračunu ne bo velikih sprememb. Tudi če se bo kdo pritožil, ne more pričakovati sto tisoč evrov več."

Koliko sredstev je letos dobila posamezna športna zveza, bo znano, ko bodo vse odločbe, te so že vročili, pravnomočne. Do takrat pa si lahko ogledate, koliko sredstev so za programe zveze dobile leta 2014.

Ne spreglejte