Nedelja, 3. 6. 2018, 13.23

Tokio, polfinale

Kruder vodilni tudi po tekmi v Tokiu

Jernej Kruder | Foto Urban Urbanc/Sportida

Slovenski športni plezalec Jernej Kruder tudi po peti tekmi sezone 2018 ostaja na mestu vodilnega v seštevku svetovnega pokala v balvanskem plezanju. Tekma v Tokiu se sicer ni končala v skladu s slovenskimi načrti, saj se od štirih polfinalistov niti eden ni prebil v finale. Za najboljši slovenski dosežek je poskrbel Kruder z osmim mestom.

V nedeljski polfinale so se uvrstili Katja Kadić in Urška Repušič v ženski ter Jernej Kruder in Anže Peharc v moški konkurenci. A tokrat balvanske postavitve niso bile na strani slovenskih tekmovalcev, saj so v smereh delali preveč napak, da bi si priborili uvrstitev med najboljšo šesterico v ženski oziroma moški konkurenci.

Še najbližje finalu je bil Kruder, ki je nalogo brezhibno opravil v drugem in četrtem polfinalnem balvanu s suverenim plezanjem do vrha, a bi za preboj v finale potreboval vsaj še en vrh.

Jernej Kruder ostaja vodilni v skupnem seštevku. | Foto: Urban Urbanc/Sportida Jernej Kruder ostaja vodilni v skupnem seštevku. Foto: Urban Urbanc/Sportida

Kljub spodletelemu načrtu, ko se prvič v letošnji sezoni ni prebil med najboljšo šesterico, je Celjan lahko vsaj delno zadovoljen, saj je z osmim mestom ubranil vodstvo v seštevku sezone, v kateri je trikrat stal na stopničkah, od tega celo enkrat na najvišji.

Razlika med Krudrom (345 točk) in prvim izzivalcem Japoncem Tomoo Narasakijem (331) znaša le 14 točk.

Katja Kadič | Foto: Urban Urbanc/Sportida Foto: Urban Urbanc/Sportida

Polfinale se ni izšel po načrtih tudi za Kadićevo, ki je bila med vodilnimi po kvalifikacijah, v polfinalu pa je pristala na 12. mestu. Tik za njo se je uvrstila Repušičeva. Peharc pa je tekmovanje končal na 20. mestu. Peti slovenski predstavnik na Japonskem Gregor Vezonik je obstal v kvalifikacijah na 31. mestu.

Garnbretova se bo vrnila ob začetku težavnosti

Najboljša Slovenka Janja Garnbret je zaradi šolskih obveznosti nastopila le na uvodnih dveh tekmah, karavani pa se bo znova pridružila na začetku sezone v težavnosti.

Tokio bo leta 2020 prizorišče poletnih olimpijskih iger, na katerih bo športno plezanje doživelo svojo olimpijsko premiero.

Zmaga domačinki in Italijanu

Ženski finale Tokia je pripadel domačima tekmovalkama. Akiyo Noguchi je zmagala, druga je bila Miho Nonaka, ki sta na prvem in drugem mestu tudi v skupni razvrstitvi sezone. Kadićeva je skupno peta, Garnbretova pa šesta.

V moškem finalu je zmagal Italijan Gabriele Moroni pred Japoncema Narasakijem in Reiem Sugimotom. Za stopničke je v zahtevnem finalu zadoščal že en sam vrh.

Na balvanskem sporedu svetovnega pokala sta še dve tekmi. Naslednja postaja bo že čez manj kot teden dni Vail v ameriški zvezni državi Kolorado. Balvanska sezona svetovnega pokala se bo končala 18. avgusta v Münchnu.