Sofia Raffaeli Jekaterina Vedenejeva ritmična gimnastika

Sobota, 17. 9. 2022, 19.03

sofija, svetovno prvenstvo v ritmični gimnastiki, mnogoboj

Italijanka izjemno bero oplemenitila s petim zlatom, Vedenejeva sedma

Sofia Raffaeli | Sofia Raffaeli je svetovna prvakinja v mnogoboju. | Foto Guliverimage

Sofia Raffaeli je svetovna prvakinja v mnogoboju.

Sofia Raffaeli je v Sofiji postala nova svetovna prvakinja v ritmični gimnastiki. Italijanka je v finalu mnogoboja bila dvoboj z Nemko Darjo Varfolomeev, na koncu je prva zbrala 133,250 točke, njena glavna tekmica pa na drugem mestu 132,450. Jekaterina Vedenejeva (123,150) je nastope oddelala brez napak in za Slovenijo zasedla končno sedmo mesto.

Na stopničkah je v dvorani Armejec ob Raffaelijevi in Varfolomeevi - tekmici je ločilo le osem desetink točke - končala še domača debitanka Stiliana Nikolova (128,800 točke), omenjena trojica pa je svojim državam že priigrala vozovnico za poletne olimpijske igre v Parizu leta 2024.

Osemnajstletna Raffaelijeva je poleg današnje prestižne mnogobojske zmage na tem prvenstvu slavila še z obročem, žogo, s trakom in ekipo.

Tudi komaj 16-letna Varfolomeeva, ki je postala svetovna prvakinja s kiji, skupno pa je danes osvojila še četrto kolajno tega SP. Gre za varovanko nekdanje beloruske zvezdnice Julije Raskine, ki je skupaj s svojo mamo Natašo Raskino nekaj let živela in trenirala v Sloveniji in tekmovala za ljubljanski klub Narodni dom. Pozneje je postala petkratna svetovna in dvakratna evropska prvakinja, leta 2000 v Sydneyju olimpijska podprvakinja, zdaj pa bogate izkušnje prenaša na mladi nemški rod.

Jekaterina Vedenejeva je zasedla sedmo mesto. | Foto: AP / Guliverimage Jekaterina Vedenejeva je zasedla sedmo mesto. Foto: AP / Guliverimage

Najboljši dosežek za Slovenijo v mnogoboju

Izkušena Rusinja Vedenejeva, ki od leta 2018 zastopa slovenske barve, pa je po zgodovinski bronasti kolajni s trakom tudi danes v mnogoboju prikazala dobre sestave brez večjih napak. Tekmovanje; v finale mnogoboja se je uvrstila s šestim dosežkom, je končala na sedmem mestu. Tudi ta dosežek 28-letnice je najboljši za Slovenijo v mnogobojih SP doslej.

Tik pred začetkom SP sta sicer odpadli dve od glavnih favoritinj za kolajne. Nedavna dvakratna evropska prvakinja Borjana Kalejn je z visoko vročino končala v bolnišnici, zaradi poškodbe stopala pa je morala nastop odpovedati tudi evropska prvakinja v mnogoboju, Izraelka Daria Atamanov.

Brez glavnih favoritinj Rusinj

Tudi to veliko tekmovanje je minilo brez večkratnih olimpijskih, svetovnih in evropskih prvakinj Rusinj, ki imajo tako kot Belorusinje zaradi ruske agresije na Ukrajino prepoved nastopa.

Prvenstvo se bo v nedeljo končalo še s finali skupinskih sestav; Slovenija nima svoje ekipe.