Teja Vidic Jure Škoberne Matej Šebenik Duško Pavasović Jana Krivec Lara Janželj Luka Lenič Laura Unuk šah

Torek, 7. 11. 2017, 11.24

Ekipno evropsko prvenstvo v šahu

Slovenski šahisti 20. na ekipnem EP, Slovenke 24.

Laura Unuk | Foto Vid Ponikvar

Slovenci so v devetem, zadnjem krogu ekipnega evropskega prvenstva v šahu, ki se je končalo na Kreti, izgubili proti Nizozemski z 1,5:2,5 in prvenstvo končali na 20. mestu (9 točk). Slovenke so igrale neodločeno 2:2 s Slovaško in zasedle 24. mesto (7). Naslova so osvojili Azerbajdžanci in Rusinje.

Za slovensko moško vrsto je zmagal le Luka Lenič, ki je na prvi šahovnici z belimi figurami ugnal Anisha Girija, na tretji deski je remiziral Matej Šebenik, Duško Pavasović in Jure Škoberne pa sta s črnimi figurami izgubila.

Mladinska svetovna prvakinja Laura Unuk je s črnimi figurami na prvi deski ugnala Evo Pepkovo, na četrti pa je z belimi slavila Teja Vidic v dvoboju z Moniko Motyčakovo. Jana Krivec in Lara Janželj sta izgubili.

Evropska ekipna šahovska naslova sta romala v Azerbajdžan in Rusijo. | Foto: Vid Ponikvar Evropska ekipna šahovska naslova sta romala v Azerbajdžan in Rusijo. Foto: Vid Ponikvar

Azerbajdžanci so zbrali 14 točk, tako kot drugouvrščeni Rusi, ki pa so imeli manj osvojenih točk iz posamičnih partij; razmerje bilo 25:22 v korist Azerbajdžana. Tudi v dvoboju za tretje mesto je odločal ta dodatni kriterij. Ukrajinci in Hrvati so zbrali po 13 točk, vendar so bili prvi v posamičnih partijah boljši s 23:18,5 ter osvojili bron, Hrvati pa so končali na četrtem mestu.

Rusinje so si že pred zadnjim krogom zagotovile zlato (17 točk). Srebro so osvojile Gruzijke (14), bron pa Ukrajinke (13).