Formula 1 Max Verstappen Red Bull Pierre Gasly Lewis Hamilton

Nedelja, 17. 11. 2019, 21.09

VN Brazilije

Verstappen mirno do tretje zmage v sezoni, za njim pravi kaos #video

Max Verstappen | Max Verstappen je prišel do tretje zmage v sezoni, osme v karieri F1. | Foto Reuters

Max Verstappen je prišel do tretje zmage v sezoni, osme v karieri F1.

Zmagovalec predzadnje dirke letošnjega svetovnega prvenstva formule ena, preizkušnje za VN Brazlilije v Sao Paulu, je Nizozemc Max Verstappen (Red Bull). Drugi je bil Francoz Pierre Gasly (Toro Rosso), tretji pa je ciljno črto prevozil svetovni prvak Lewis Hamilton (Mercedes), ki pa je bil naknadno kaznovan s pet sekundnim pribitkom in je zdrsnil na četrto mesto, na oder za zmagovalce pa je napredoval Španec Carlos Sainz ml. (McLaren).

Verstappen je prišel do svoje tretje zmage v sezoni, s katero se je prebil na tretje mesto v skupnem seštevku, saj sta se Ferrarijeva dirkača Charles Leclerc in Sebastian Vettel po napaki izkušenega Nemca izločila z dirke v Sao Paulu.

Uspeh kariere slavil 23-letni Francoz Gasly, ki je v Braziliji prvič stal na stopničkah in to kar na drugi. V zadnjem krogu je z zadnjimi močmi odbil napade svetovnega prvaka Hamiltona. Ta se je v zaključku dirke zapletel tudi s Tajcem Alexandrom Albonom (Red Bull), ki se je po stiku z dirkalnikom prvaka zavrtel in zdrsnil globoko po razpredelnici. Hamilton je bil za trk kaznovan po dirki, komisarji so mu prisodili pet sekund časovnega pribitka.

Karavana je bila v zadnjih krogih zgoščena, saj je so morali dirkači od 67. do 69. kroga voziti za varnostnim avtomobilom, ki je na stezo prišel zaradi razbitin, ki sta jih za seboj pustila Ferrarija. Vettel in Leclerc sta trčila, ko je Nemec prehiteval mladega Monačana, oba sta predrla pnevmatike na svojih dirkalnikih in odstopila.

Tudi Hamilton je bil žrtev taktike, ko je ob prihodu varnostnega avtomobila odšel v boksih in s tem zdrsnil na četrto mesto ter se nato moral boriti za stopničke v zadnjih dveh krogih dirke. Albona je še uspel prehiteti, Gaslyja pa ne. Po dirki so Angleža komisarji kaznovali, na stopničke, prve v karieri, je napredoval Carlos Sainz (McLaren), Hamilton je zdrsnil na sedmo.

Četrto mesto je mesto je zasedel Kimi Räikkönen, peto Antonio Giovinazzi  (oba Alfa Romeo), šesto Daniel Ricciardo (Renault), sedmo Hamilton, osmo Lando Norris (McLaren), deveto Sergio Perez (Racing Point) in deseto Danil Kvjat (Toro Rosso).

Hamiltonov moštveni kolega pri Mercedesu Valtteri Bottas je odstopil zaradi mehanične okvare dirkalnika, vseeno pa ostaja na drugem mestu v skupnem seštevku. Na tretjega se je prebil Verstappen, ki je zdaj pri 260 točkah, Leclerc je ostal pri 249, Vettel pa pri 230 in je že izpadel iz igre za končno tretje mesto v sezoni.

Zadnja dirka sezone bo čez 14 dni v Abu Dabiju.

Izidi:

1. Max Verstappen (Niz/Red Bull)         1;33:14,678  (povp. hitrost: 197,361 km/h)