motokros MXGP Tim Gajser Tim Gajser

Nedelja, 1. 3. 2020, 18.04

Matterley Basin, MXGP

Gajser v prvi vožnji dvakrat padel, v drugi napredoval na končno drugo mesto

Tim Gajser Imola | Dva padca sta Tima Gajserja oddaljila od vrha v prvi vožnji prve dirke letošnjega svetovnega prvenstva v motokrosu. V drugi se je slovenski as prebil na stopničke, dirko je končal na drugem mestu. | Foto Grega Valančič/Sportida

Slovenski dirkač Tim Gajser je novo sezono svetovnega prvenstva v motokrosu začel z drugim mestom na dirki v britanskem Matterley Basinu. Gajser je bil osmi v prvi vožnji in prepričljivo najboljši v drugi. Zmagal je Nizozemec Jeffrey Herlings.

Gajser, ki v sezoni 2020 brani naslov svetovnega prvaka iz lanske sezone, je v Matterley Basinu začel zelo dobro in v zahtevnih vremenskih razmerah, ko so dirkače ovirali veter, dež, toča in celo sneg, dobil kvalifikacije, tako da je danes lahko kot prvi izbiral startni položaj.

V prvi vožnji dvakrat na tleh ...

Slovenski as je že pred začetkom sezone napovedal, da je letošnje uvodno prizorišče eno njegovih najljubših. Danes bi napovedi o dobrem nastopu lahko brez težav izpolnil, če ne bi imel smole v prvi vožnji.

V tej se je namreč Gajser že v tretjem zavoju znašel na tleh oziroma je nekaj dirkačev zapeljalo prek njegovega motorja, potem ko je vanj trčil Belgijec Jeffrey Van Horebeek. Gajser je obtičal v gneči in nadaljeval šele na 30. mestu, nato se je moral prebijati naprej, uspelo se mu je pripeljati do sedmega mesta. A prav v zadnjem krogu je nato padel še enkrat, tako da je izgubil še eno mesto in vožnjo končal kot osmi.

V ospredju je slavil Herlings pred Švicarjem Jeremyjem Seewerjem, tretji pa je bil Avstralec Mitch Evans.

... v drugi razred zase

Gajser je bil nato v drugi vožnji za razred boljši od tekmecev. Ta vožnja je bila povsem v njegovem znamenju; hitro se je že po nekaj zavojih prebil v vodstvo, nato pa le še povečeval naskok pred tekmeci.

Nihče mu ni mogel blizu, tekmecem je ostal le še boj za drugo in tretje mesto v tej vožnji. Zaradi slabše prve vožnje se je sicer zavedal, da ne more do zmage v skupnem seštevku dirke, saj je bil Herlings preblizu, vseeno pa je tekmecem pokazal, kako velika bi lahko bila razlika, če ne bi imel slabe prve vožnje.

Pred Herlingsom je imel na koncu Gajser že več kot 23 sekund naskoka, tretji je bil italijanski veteran Antonio Cairoli.

Skupno na dirki je slavil Herlings s 47 točkami pred Gajserjem in Cairolijem, ki sta jih zbrala po 38. Gajserju je zaradi boljše druge vožnje pripadlo drugo mesto in s tem prve stopničke v novi sezoni.

Prireditelji dirke so imeli nemalo težav zaradi slabega vremena, močan veter jim je povzročal največje preglavice:

Pancar brez točk

Na dirki v Veliki Britaniji je nastopil tudi Jan Pancar, ki tekmuje v razredu MX2. V prvi dirki nove sezone je ostal brez točk na 32. in 26. mestu, skupno je bil 29., zmagal je Belgijec Jago Geerts pred Francozom Tomom Viallejem in Dancem Mikkelom Haarupom.

Naslednja dirka bo preizkušnja v nizozemskem Valkenswaardu že naslednji teden.

Izidi:

MXGP:

1. vožnja: 1. Jeffrey Herlings (Niz), 2. Jeremy Seewer (Švi), 3. Mitchell Evans (Avs) ... 8. Tim Gajser (Slo)

2. vožnja: 1. Tim Gajser (Slo), 2. Jeffrey Herlings (Niz), 3. Antonio Cairoli (Ita) ...

Skupno na dirki: 1. Jeffrey Herlings (Niz) 47, 2. Tim Gajser (Slo) 38, 3. Antonio Cairoli (Ita) 38, 4. Jeremy Seewer (Švi) 35, 5. Mitchell Evans (Avs) 34 ...

MX2:

1. vožnja: 1. Jago Geerts (Bel), 2. Jed Beaton (Avs), 3. Mikkel Haarup (Dan) ... 32. Jan Pancar (Slo)

2. vožnja: 1. Tom Vialle (Fra), 2. Rene Hofer (Avt), 3. Mikkel Haarup (Dan) ... 26. Jan Pancar (Slo)

Skupno na dirki: 1. Jago Geerts (Bel) 43, 2. Tom Vialle (Fra) 40, 3. Mikkel Haarup (Dan) 40 ... 29. Jan Pancar (Slo) 0