reli Akropolis

Finec zanesljivo do druge zmage v sezoni

Kalle Rovanperä | Kalle Rovanperä je dobil reli Akropolis. | Foto Guliverimage

Kalle Rovanperä je dobil reli Akropolis.

Finski dirkač Kalle Rovanperä (Toyota) je s sovoznikom Jonnejem Halttunenom zanesljivo dobil reli Akropolis v Grčiji. To je bila druga zmaga za 20-letnega Finca v letošnji sezoni svetovnega prvenstva. Drugo mesto je pripadlo Estoncu Ottu Tänaku (Hyundai), tretji pa je bil Francoz Sebastien Ogier (Toyota).

Sedemintridesetletni Francoz tako ostaja v vodstvu skupnega seštevka, potem ko je po devetih od 12 preizkušenj v SP zbral 180 točk in je pred osvojitvijo osmega naslova.

V tesnem boju za drugo mesto sledijo Valižan Elfyn Evans (Toyota), danes šesti na reliju Akropolis, s 136 točkami, Belgijec Thierry Neuville (Hyundai) s 130, močno pa se jima je približal tudi Rovanperä, ki jih ima po zmagi zdaj 129.

Mladi Finec, ki je na reliju Estonija postal najmlajši zmagovalec preizkušenj za SP, je glavnino dela ob drugi zmagi opravil v soboto, ko je dobil štiri od šestih hitrostnih preizkušenj, danes pa je dodal še dve in z zmago v zadnjem "power stageu" vknjižil še dodatnih pet točk za skupno razvrstitev.

Rovanperä je imel na koncu 42,1 sekunde naskoka pred Tänakom ter 1:11,3 minute pred Ogierjem. Četrti Španec Dani Sordo (Hyundai) je zaostal že 3:01 minute.

"Morda se nisem počutil najbolje pred tem relijem, ampak še enkrat se je pokazalo, da smo trenutno v dobri formi in da lahko od samega začetka pritiskamo na vso moč," je sprva za organizatorje SP dejal finski dirkač.

"Brez tako dobre ekipe, ki je opravila izjemno delo, mi to ne bi uspelo. Imeli smo popoln dirkalnik za res zahteven reli. Kljub temu nismo imeli nikakršnih težav, za domačo dirko na Finskem pa si želim vsaj podobne hitrosti," je še dodal trenutno četrtouvrščeni dirkač prvenstva.

Ogier je osvojil tretje mesto. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ogier je osvojil tretje mesto. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ogier do pomembnih točk v boju za naslov

Ogier je s tretjim mestom vknjižil pomembne točke v lovu na osmi naslov. Pred tem je bil šestkrat najboljši med letoma 2013 in 2018, slavil pa je tudi lani. Vmes je naslov leta 2019 osvojil Tänak.

"Mislim, da smo uresničili vse cilje, ki smo si jih zadali pred tem koncem tedna. Ostali smo v vodstvu v skupnem seštevku, pravzaprav smo prednost še povišali. Reli ni bil enostaven, razmere so se ves čas spreminjale. Vseeno se mi zdi, da smo odpeljali čist reli," je dejal 37-letni Francoz.

Naslednji reli bo potekal na Finskem od 1. do 3. oktobra. Nato sledi še reli Katalonija (14. - 17. oktober), vodstvo tekmovanja pa bo naknadno sporočilo še prizorišče ene preizkušnje, s katero se bo končala sezona relija na najvišji ravni.

Monza bo nadomestila odpadli reli Japonska

Reli Monza bo med 17. in 19. novembrom nadomestil preizkušnjo na Japonskem, ki je bila predvidena kot zadnja, 12. v koledarju svetovnega prvenstva sezone v reliju, so sporočili italijanski organizatorji dirke v Monzi in vodstvo Mednarodne avtomobilistične zveze (Fia). Japonci do dirko zaradi pandemije novega koronavirusa odpovedali 7. septembra.