termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Neuradno: notranji revizorji DUTB naj bi našli dokaze, da je slaba banka terjatve do hotela v Bohinju prodala nekdanjemu lastniku Boštjanu Čoklu. Kako je potem mogoče, da želi njen upravni odbor za izvršnega direktorja ponovno imenovati Janeza Škrubeja, takratnega ključnega operativca DUTB?
Že od začetka delovanja Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bolj znane kot slaba banka, je mogoče slišati informacije, da terjatve, ki jih prodaja, v nekaterih primerih po nizkih cenah odkupujejo kar sami dolžniki, skriti za poštnimi nabiralniki ali podjetji iz davčnih oaz.
Ti sumi bi se nazadnje utegnili potrditi. Že pred časom je upravni odbor DUTB, ki ga vodi Miha Juhart, zahteval notranjo revizijo postopkov prodaje nekaterih največjih terjatev DUTB. Pod drobnogled naj bi vzela naslednje prodajne postopke:
Po naših informacijah je med prvimi na vrsto prišla revizija prodaje dobrih 16 milijonov evrov (bruto) vredne terjatve do družbe MPM, nekdanje lastnice Bohinj Eco Hotela.
V poslu, vrednem 6,6 milijona evrov, torej za skoraj trikrat manj, je njen končni lastnik postalo ciprsko podjetje Cerita, katerega lastništvo se izgubi na Britanskih Deviških otokih. Pri tem naj bi revizorji našli več indicev, da se za novim lastnikom skriva Čokl.
Foto: Bohinj Eco Hotel
V hotelski panogi se sicer vrednost štirizvezdičnih hotelov običajno giblje med 80 tisoč in 100 tisoč evrov na sobo. To v primeru Bohinj Eco Hotela, v katerem sta 102 sobi in ki stoji v osrčju Triglavskega narodnega parka, pomeni najmanj osem milijonov evrov.
Na DUTB na naša vprašanja o tem poslu niso konkretneje odgovorili. Pojasnili so le, da "je bil postopek prodaje izpeljan na transparenten in konkurenčen način, skladno z zakonodajo ter internimi pravili in postopki DUTB pri prodaji terjatev".
Prav tako ni mogoče izvedeti, ali so revizije izbranih poslov že končane. Toda iz informacij, da naj bi z nekaterimi ugotovitvami ta teden seznanili tudi finančno ministrico Matejo Vraničar Erman, je mogoče sklepati, da so revizorji del posla že opravili.
Iz informacij, ki smo jih pridobili na Siol.net, je razvidno, da bi lahko šlo pri prodaji terjatev do MPM za posel, pri katerem so šli na DUTB zelo na roke novemu kupcu.
DUTB je terjatve do MPM, ki jih je prevzela od Nove Ljubljanske banke (NLB), začela prodajati poleti 2015. Tik pred koncem istega leta je podpisala pogodbo o prodaji s kupcem, njegovega imena pa ni javno objavila. Pozneje se je izkazalo, da gre za nemško podjetje Navo Hotel Immobilien.
To je v lasti svetovno znane hotelske verige RIMC iz Hamburga, ki je imela v Sloveniji velike načrte. Po naših informacijah se je zanimala tudi za upravljanje bohinjskega hotela, vendar posel pozneje ni bil sklenjen, hotel pa naj bi v celoti prevzela družina Čokl. Eden od solastnikov RIMC je v Sloveniji ustanovil tudi podjetje SHD, ki je prevzelo upravljanje hotela, vendar ga kmalu prodal Anžetu Čoklu, sinu Boštjana Čokla.
Boštjan Čokl, nekdanji lastnik Bohinj Eco Hotela, in Anže Čokl, ki ga danes upravlja.
Foto: Matej Leskovšek
Zato naj bi RIMC terjatve kmalu preprodal naprej – in to ciprskemu podjetju Cerita, ki se je aprila lani v zemljiško knjigo vpisalo kot lastnik hotela. Podatki s Cipra kažejo, da je Cerita, ki ima le deset tisoč evrov kapitala, le dva meseca prej, februarja 2016, dobila novega lastnika. To je postalo podjetje Rokanimus, registrirano na Britanskih Deviških otokih.
Kdo je zagotovil milijone za odkup hotela, ni mogoče ugotoviti. Čokl zatrjuje, da ni financiral odkupa terjatev in da ni v nobenem razmerju s ciprskim podjetjem.
A sume, da bi ta lahko prihajal iz Slovenije, krepita naslednja podatka:
Vse torej kaže na to, da se je nekomu na DUTB s poslom zelo mudilo. DUTB je takrat kot glavni izvršni direktor že vodil Imre Balogh, eden od dveh preostalih izvršnih direktorjev pa je bil Janez Škrubej.
- December 2012: blokade računov podjetja MPM, ki je lastnica hotela.
- Marec 2014: prenos 15,5 milijona evrov bruto terjatev do MPM z NLB na DUTB po ceni 2,7 milijona evrov.
- 18. december 2015: državni zbor sprejme novelo zakona o DUTB, s katero prepove posle z osebami, povezanimi z dolžnikom.
- 30. december 2015: DUTB podpiše pogodbo o prodaji terjatev s podjetjem, ki naj bi bilo povezano s Čoklom. Pozneje se izkaže, da je kupec nemško podjetje Navo iz Hamburga. Cena: dobrih šest milijonov evrov.
- 26. januar 2016: uradno začne veljati novela zakona o DUTB.
- 12. februar 2016: ciprsko podjetje Cerita, ki je odkupilo terjatve od nemškega podjetja Navo, dobi novega lastnika. To postane družba z Britanskih Deviških otokov.
- 21. april 2016: Cerita se v zemljiško knjigo vpiše kot novi lastnik hotela, ki ga upravlja podjetje SHD v lasti Anžeta Čokla, sina Boštjana Čokla.
Isti Škrubej je zdaj v igri za nov mandat izvršnega direktorja. Za zdaj mu namreč najbolje kaže na razpisu, ki ga je DUTB objavila poleti, nanj pa se je prijavilo 30 kandidatov. V ožji izbor jih je prišlo osem, ki so se prebili čez sito kadrovske agencije Profil.
Miha Juhart, predsednik upravnega odbora DUTB
Foto: Klemen Korenjak
Čeprav se je med njimi omenjalo več kandidatov, med drugim direktorja Semenarne Ljubljana Aleša Šabederja, ki naj bi imel tudi podporo dela Stranke modernega centra (SMC), je kadrovska komisija za nov petletni mandat predlagala dve imeni:
Skupni imenovalec obeh je njuna povezanost s strukturami, ki so še ne tako dolgo nazaj vodile DUTB - tudi v obdobju, ki ga je zajela notranja revizija DUTB.
Prav to naj bi bil ob očitkih nekaterih neizbranih kandidatov, da je bil razpis odločen že vnaprej, glavni razlog, da je upravni odbor, ki si o izbranih imenih ni enoten, odločanje o izvršnih direktorjih preložil na ta teden.
Precej niti v ozadju kadrovanja na DUTB še vedno vleče Marko Simoneti.
Foto: STA ,
Naši viri blizu vladi trdijo, da precej niti v ozadju kadrovanja na DUTB še vedno vleče Marko Simoneti, nekdanji predsednik upravnega odbora DUTB, ki ga je za ta položaj predlagal nekdanji minister za finance Dušan Mramor.
Simoneti, ki je moral DUTB zapustiti po objavi posnetkov sej upravnega odbora, na katerih je na glas razmišljal o obvodih mimo plačnih omejitev, ki jih je določila država, je ves čas svojega mandata odločno podpiral Škrubeja.
Kadrovsko komisijo sicer uradno vodi Janez Širovnik, član upravnega odbora DUTB, ki se mu mandat izteče konec leta. Vanj je Širovnik prišel jeseni 2015, torej skupaj s Simonetijem, a v kvoti ministra za gospodarstvo Zdravka Počivalška. Mandat se Širovniku izteče konec leta. Po nekaterih informacijah mu ga minister noče podaljšati, kar bi lahko bil razlog naglice pri imenovanju izvršnih direktorjev.
Stična točka med Simonetijem in Širovnikom je Uroš Korže, nekdanji direktor Slovenske razvojne družbe (SRD) in pomemben igralec v slovenski tranziciji.
Simoneti je bil v začetku devetdesetih skupaj s Koržetom in Jožetom Mencingerjem avtor modela KMS, ki je predvidel postopno, decentralizirano in odplačno prodajo družbenega premoženja, Širovnik pa je dolgoletni direktor podjetja SIP Šempeter, katerega nadzorni svet je vodil Korže.
Že pred časom je Simoneti za Siol.net poudaril, da se s Koržetom nikoli ne posvetuje glede odločitev, ki jih sprejemajo na DUTB. Prav tako Korže po Simonetijevem vedenju nima nobenega vpliva na Širovnika.
Ob Širovniku v kadrovski komisiji sedita še Juhart in kot zunanja sodelavka Sonja Šmuc, nova direktorica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).
13. člen zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank eksplicitno prepoveduje prodajo terjatev osebam, povezanim z dolžnikom. DUTB tako ne sme terjatve, katere imetnica je postala v okviru izvajanja ukrepov za krepitev stabilnosti bank, prenesti na:
- osebo, ki se v skladu z zakonom, ki ureja gospodarske družbe, šteje za osebo, povezano z dolžnikom;
- družbenika dolžnika, katerega delež v kapitalu dolžnika je večji od deset odstotkov;
- pravno osebo, v kapitalu katere ima oseba iz prejšnjih alinej delež, večji od 50 odstotkov;
- fizično osebo, ki je z dolžnikom v razmerju ožje povezane osebe, kot jo določa zakon, ki ureja postopke zaradi insolventnosti.
Prav tako DUTB ne sme z dolžnikom ali porokom terjatve, katere imetnica je postala v okviru izvajanja ukrepov za krepitev stabilnosti bank, skleniti sporazuma o odpustu dolga ali drugega pravnega posla, ki bi imel enak učinek.
Na DUTB smo naslovili naslednja vprašanja:
"Povemo lahko, da so bile terjatve družbi NAVO Hotel Immobilen UG prodane konec leta 2015. Postopek prodaje teh sredstev je potekal na transparenten in konkurenčen način ter skladno z zakonodajo ter internimi pravili in postopki DUTB pri prodaji terjatev."
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.