Nedelja, 15. 3. 2020, 9.04
4 leta, 8 mesecev
Preživetje v divjini
Ste vedeli, da se v mrzli vodi lahko celo ogrejete? #video
V torek ob 21. uri si boste na Planetu lahko ogledali prvi del resnične pustolovščine Preživetje v divjini, v kateri se bo z neizprosno naravo in samim sabo pomeril Simon iz Novega mesta. Eden od njegovih izzivov bo tudi plavanje v vodi, ki ima zgolj pet stopinj Celzija.
Ko se je Simon odpravil na preizkušnjo, je bila temperatura zraka tri stopinje Celzija, voda, v kateri je moral zaplavati, da bi našel pripomoček, ki bi mu preživetje noči v divjini močno olajšal, pa je imela pet stopinj Celzija.
Čeprav se marsikomu zdi čudno, se človek s plavanjem v vodi, ki ima višjo temperaturo, kot je temperatura zraka, celo ogreje.
"To povsem drži, če gremo po vrstnem redu. Temperatura zraka je bila namreč nižja od temperature vode in to ti dejansko daje občutek, da ti je v vodi topleje. Pomemben pa je seveda tudi čas izpostavljenosti telesa tako nizki temperaturi. Telo najprej odreagira samoobrambno, zato je pri taki temperaturi najprej potrebno umiriti dihanje. To je precej lažje povedati kot pa obvladovati, ker je to enostavno velik šok za telo."
"Ko se telo oz. možgani zavejo, da je telo izpostavljeno nevarnosti podhladitve, se iz okončin kri umika v osrednji del telesa, da s tem zavaruje vitalne organe, ki omogočajo preživetje človeka v taki situaciji. Telo se začne strmo ohlajati, zato čas pri tem igra ključno vlogo. Če je človek ravno prav časa v takem temperaturnem okolju, se potem ko človek gre iz vode ,v okončine začne vračati kri. To občutimo, kot da se ogrevamo. Pomembno je, da je človek od tistega trenutka naprej aktiven. Za nič na svetu se ne smemo ustaviti, ampak biti ves čas v gibanju, dokler se temp. telesa spet ne povrne na normalno," je razložil inštruktor preživetja v divjini Brane T. Červek.
"Ko sem prišel v mrzlo vodo, sem najprej doživel šok, ko se je telo navadilo, pa je bilo kar znosno. Ko sem premočen v spodnjicah začel z netenjem ognja, mi nizka temperatura zraka niti ni delala prevelikih težav," nam je povedal Simon, ki je pred tem priznal, da je bila celotna preizkušnja, ki jo je zanj pripravil Brane T. Červek, precej zahtevnejša, kot je mislil, da bo.
Med iskanjem dragocenega predmeta pod vodo je Brane Simonu zaupal še en trik. Če v roko, ki jo imaš tesno prislonjeno k čelu, ujameš nekaj zraka, ki ga pihneš iz ust, potem ta mehurček lahko deluje podobno kot potapljaška maska. Več v zgornjem videoposnetku.