Nedelja, 3. 6. 2018, 19.00
6 let, 6 mesecev
Vzporedne volitve: Janša močno zmagal, Šarec drugi, v parlament tudi Jelinčič
Največ glasov na predčasnih volitvah je dobila SDS, in sicer 24,4 odstotka glasov oziroma 25 sedežev v državnem zboru, kažejo podatki, ki jih je z vzporednimi volitvami za Siol.net in Planet TV pridobila Mediana. Sledi LMŠ z 12,6 odstotka glasov oziroma 13 sedeži. Boj za tretje mesto: SMC, Levica in SD. Alenka Bratušek pred DeSUS. V DZ, kot kaže, tudi Zmago Jelinčič.
Na tretjem mestu je stranka SMC z 9,8 odstotka glasov oziroma desetimi poslanci, sledita Levica z 9,5 odstotka oziroma desetimi poslanci in SD z 9,3 odstotka glasov oziroma devetimi poslanci. Razlika med temi strankami je premajhna, da bi lahko z gotovostjo trdili, kdo bo tretji, poudarjajo na Mediani. Tako bo treba počakati na preštete glasove do poznega večera.
V državni zbor tudi Zmago Jelinčič
Prvi peterici sledijo NSi (6,6 odstotka glasov, sedem poslancev), Stranka Alenke Bratušek (5,5 odstotka glasov, pet poslancev) in DeSUS (pet odstotkov, pet poslancev). Vzporedne volitve kažejo, da se je v državni zbor ponovno prebila stranka SNS Zmaga Jelinčiča (4,3 odstotka, štirje poslanci). Če se po preštetju glasov izkaže, da se SNS ni prebila v državni zbor, se bodo sedeži prerazporedili med preostale stranke.
Stranke, ki se niso uvrstile v državni zbor:
Janša bo težko sestavil vlado
Za oblikovanje vlade potrebuje mandatar – glede na rezultat bo to najverjetneje prvak SDS Janez Janša – vsaj 46 glasov v 90-članskem državnem zboru. Glede na to, da so koalicijo z SDS pred volitvami zavrnile stranke LMŠ, SD, Levica, SMC, DeSUS in SAB, bo imel Janša težko delo. SDS ima skupaj z NSi in SNS, ki edini nista zavrnili koalicije z Janšo, po rezultatih vzporednih volitev v državnem zboru 36 poslancev, Janša jih torej potrebuje še vsaj deset.
Vzporedne volitve je za Siol.net in Planet TV opravil inštitut Mediana na vzorcu 14.483 volivcev in volivk. Podatki vzporednih volitev so zbrani do 18. ure.
19