Četrtek, 20. 8. 2015, 13.06
8 let, 7 mesecev
Zakaj se Turki bojujejo proti Kurdom in ne proti islamistom?
Od 24. julija, ko je Turčija razglasila, da bo pomagala v boju proti Islamski državi, so poleg napadov na Islamsko državo Turki izvedli tudi več napadov na položaje PKK, kurdsko delavsko stranko, ki jo uvrščajo na seznam terorističnih organizacij. Kar je milo rečeno nenavadno, vedoč, da so Kurdi eni pomembnejših zaveznikov v boju proti Islamski državi in med zaveznike se uvršča tudi PKK. Toda za Turke so Kurdi očitno večja nevarnost kot islamisti.
Ko je Turčija, sicer članica NATA od leta 1952, pristopila k zavezništvu proti Islamski državi, je bilo to z določenimi pogoji. Eden od njih je bil tudi, da se na sirijski meji vzpostavi ozemlje, ki ga ne bi nadzorovali ne islamisti ne Kurdi. Američani so tedaj Turkom priznali ''pravico do samoobrambe''. Zelo verjetno pa je, da so se Turki pridružili boju proti Islamski državi predvsem z namero, da bi tako lahko nadzorovali napredovanje Kurdov v Siriji.
Stran v sporu pa bo slej ko prej morala izbrati tudi Amerika, katere prioriteta je boj proti Islamski državi. Camil Bayik, eden izmed treh voditeljev PKK, je v intervjuju za britanski Telegraph pred dnevi dejal, da bi Kurdi sprejeli premirje s Turčijo, če bi to zagotovila Amerika. V nasprotnem primeru bi lahko izgubili kurdsko zavezništvo v boju proti Islamski državi. "Če Amerika izgubi Kurde, bodo težko premagali Islamsko državo," je dejal.
Na zadnjih parlamentarnih volitvah je veliko glasov dobila prav kurdska stranka, kar zdaj vodilni politiki navajajo kot razlog za neuspeh pri sestavi vlade. Časa imajo le še do konca tedna, potem lahko predsednik države razpiše nove volitve.
Kar si Erdogan brez dvoma želi, saj želi uvesti predsedniško demokracijo, kar pa lahko stori le z absolutno večino svoje stranke. Njegova Stranka za pravičnosti in razvoj zato potrebuje nove volitve. Pri dosegu absolutne večine pa bi mu na naslednjih volitvah še kako pomagal notranji sovražnik v obliki Kurdov.