Sobota, 30. 11. 2024, 20.41
1 mesec
Zakaj Angela Merkel v svojih spominih ni omenila Sebastiana Kurza
Spomini Angele Merkel so za povprečnega bralca neverjetno dolgočasni, je prepričan znan nemški novinar Michael Martens. Pri tem opozarja na zanimivo podrobnost. V svoji več kot 720-stranski knjigi Angela Merkel nekaterih politikov, ki so bili pomembni v njenem obdobju, sploh ne omenja. Na primer nekdanjega avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza. Martens je prepričan, da je nekdanja nemška kanclerka to naredila zanalašč, ker je Kurz nasprotoval njeni migrantski politiki.
Spomini Angele Merkel z naslovom Svoboda so nedavno izšli istočasno v več kot 30 državah. Kot da bi šlo za nov roman o Harryju Potterju, je posmehljiv Michael Martens, ki je dopisnik z Balkana za znan nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Ne kupite knjige, svetuje Martens
Martens je svoje mnenje o knjigi med drugim objavil tudi v grškem mediju Ekathimerini. V knjigi je po njegovem mnenju nekaj zanimivih odlomkov, a so to le oaze v dolgočasni puščavi. Zato povprečnemu bralcu oziroma bralcu, ki je del splošne populacije, odsvetuje nakup knjige.
Po drugi strani pa tisti, ki imajo "smolo ali privilegij (izberite sami), da se poklicno ukvarjajo z opisovanjem ali analiziranjem evropske politike, verjetno nimajo druge izbire: te spomine morajo prebrati", ugotavlja Martens in dodaja, da je Angela Merkel pač 16 let oblikovala politiko največjega gospodarstva znotraj največjega svetovnega gospodarskega bloka.
Najpogosteje je omenjen Putin
V spominih Angele Merkel se najpogosteje pojavlja ruski predsednik Vladimir Putin, in to kar več kot 140-krat. Daleč za njim na drugem mestu je Gerhard Schröder, predhodnik Angele Merkel na mestu nemškega kanclerja in Putinova desna roka v Nemčiji, kot mu pravi Martens.
Spomini Angele Merkel so dolgočasno branje, je prepričan nemški novinar Michael Martens.
Šele za Schröderjem se s precejšnjim zamikom pojavi njen politični mentor Helmut Kohl. Sledi George Bush mlajši, ki ga Angele Merkel opisuje precej toplo. Njemu z velikim zaostankom sledita Wolfgang Schäuble in Barack Obama.
Sebastiana Kurza ni, ker je nasprotoval Angeli Merkel
Nekdanji avstrijski kancler Sebastian Kurz, ki je med migracijsko krizo v letih 2015/16 nasprotoval politiki nekdanje nemške kanclerke, je, kot piše Martens, deležen njene skrajne zoprnosti: sploh ni omenjen.