Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 11. 2024,
0.01

Osveženo pred

1 mesec, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

Natisni članek

Natisni članek

Kamala Harris Donald Trump ZDA ameriške volitve ameriške volitve

Sreda, 6. 11. 2024, 0.01

1 mesec, 2 tedna

Trump vs. Harris: Dan 2

Donald Trump je zmagovalec predsedniških volitev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10
Donald Trump, Melania Trump, Barron Trump | Donald Trump bo postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja. Še pred tem bodo o njem glasovali elektorji, nato pa bo moral rezultat potrditi še kongres. | Foto Reuters

Donald Trump bo postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja. Še pred tem bodo o njem glasovali elektorji, nato pa bo moral rezultat potrditi še kongres.

Foto: Reuters

Več ameriških medijev je republikanca Donalda Trumpa razglasilo za zmagovalca predsedniških volitev v ZDA. Kot poroča AP, je Trump osvojil 277 elektorskih glasov in tako postal 47. predsednik ZDA. Protikandidatka Kamala Harris je osvojila 224 elektorskih glasov. Za zmago so bile ključne nihajoče države, med katerimi je Trump v svoj prid obrnil najmanj tri zvezne države, kjer so leta 2020 volivci večinsko podprli predsednika ZDA Joeja Bidna. Po oceni AP je Trump slavil v Severni Karolini, Georgii, Pensilvaniji in Wisconsinu, medtem ko izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, a je za zdaj Trump tudi tam v vodstvu. V konkretnih številkah je za Trumpa glasovalo 71 milijonov ljudi, za Kamalo Harris pa 66 milijonov. Iz sveta že prihajajo čestitke ob njegovi ponovni izvolitvi. 

 Glavne novice dneva:
12.35 Iskrena sreča Melanie Trump
12.13 Trumpu čestitala tudi vnukinja
11.48 Ameriški mediji Trumpa razglasili za zmagovalca predsedniških volitev
10.49 Putin ne namerava čestitati Trumpu
10.54 Ameriška kongresnika slovenskega rodu ohranila sedeža
10.35 Na Floridi v veljavi ostaja restriktiven zakon o splavu
10.02 Na evropskih borzah odmeva zmaga Trumpa
9.25 Iz Evrope že prve čestitke Donaldu Trumpu za zmago
8.06 NBC: Trump je osvojil Pensilvanijo.
7.33 Harris z vse manjšimi možnostmi za zmago
7.14 V volilnem taboru Trumpa navdušenje, v taboru Harris vse bolj tiho
7.11 Republikanci osvojili večino v ameriškem senatu
5.51 The New York Times: Verjetnost, da Trump zmaga, je 91-odstotna
5.41 Agencija AP: V Severni Karolini zmagal Trump
5.30 Republikanci uspešni v bojih za guvernerske položaje
4.45 Stavnice: Trump bo predsednik. Bitcoin eksplodiral. 
3.30 Trump niza zmage v svojih državah, Harris v svojih
2.30 Uvodne odločitve ameriških volitev v skladu s pričakovanji
0.00 Glavni povzetki prvega volilnega dne v ZDA

Ali ste presenečeni nad zmago Donalda Trumpa na ameriških volitvah?

  • Da.
    20,64 %
    803 glasov
  • Ne.
    79,36 %
    3088 glasov
Oddanih 3891 glasov

12.35 Iskrena sreča Melanie Trump

Donald Trump se je v prvem nagovoru po zmagi na predsedniških volitvah zahvalil svoji čudoviti ženi Melanii. Ta je skupaj s sinom Barronom stala ob njem, ko je na Floridi nagovoril svoje privržence.

Da je Melania srečnejša kot kadarkoli, pričajo fotografije, na katerih se iskreno smeji. Čeprav se v javnosti načeloma izogiba izkazovanju naklonjenosti z možem, ga je med zmagovalnim nagovorom držala za roko, Trump pa jo je poljubil na lice. 

Trump je v prvem govoru po tem, ko je postalo jasno, da se vrača v Belo hišo, omenil tudi Melanijina starša, Viktorja in pokojno Amalijo Knavs. Zanjo je dejal, da je bila neverjetna ženska, ki bi bila "ponosna, če bi lahko danes stala na odru".

Daily mail poroča, da je Melania videti srečnejša kot kadarkoli.  | Foto: Reuters Daily mail poroča, da je Melania videti srečnejša kot kadarkoli.  Foto: Reuters

Oglasil se je tudi župan Sevnice Srečko Ocvirk. "Kot Sevničan, Slovenec sem ponosen, da je gospa ponovno prva dama, ravno tako pa sem ponosen, da sin Barron govori slovensko in da razume slovensko, kar nam je lahko vsem Slovencem v ponos, tako da čestitam za ta dosežek," je dejal župan na novinarski konferenci ob občinskem prazniku Sevnice.

Ob tem ocenjuje, da je zgodba Melanie Trump s seboj prinaša tudi sporočilo, da lahko vsakdo iz vsakega kraja doseže velike cilje, če je aktiven, in da bo priljubljenost Melanie Trump kot prve dame dvignila prepoznavnost tako Sevnice kot Slovenije.

12.13 Trumpu čestitala tudi vnukinja

Trumpu je čestitala tudi njegova vnukinja Kai Trump. "Nihče ne dela bolj trdo ali mu je bolj mar za Američane. Čestitam, dedek, rada te imam," je zapisala 17-letnica. 

11.48 Ameriški mediji Trumpa razglasili za zmagovalca predsedniških volitev

Ameriški mediji so zgodaj zjutraj po vzhodnoameriškem času republikanca Donalda Trumpa razglasili za zmagovalca predsedniških volitev. Trump je sicer pred tem pred privrženci na Floridi že razglasil svojo zmago. 

Po poročanju ameriške tiskovne agencije AP si je Trump z zmago v Wisconsinu zagotovil potrebnih 270 elektorskih glasov ter tako premagal demokratsko protikandidatko Kamalo Harris. Ključne za zmago so bile t. i. nihajoče zvezne države. Republikanec je po oceni AP zmagal v Severni Karolini, Georgii, Pensilvaniji in Wisconsinu, medtem ko izid v Nevadi, Arizoni in Michiganu še ni znan, je pa Trump za zdaj tudi tam v vodstvu. Trump je že leta 2020 zmagal v Severni Karolini, medtem ko se je tehtnica na njegovo stran prevesila tudi v Georgii, Pensilvaniji in Wisconsinu, kjer je pred štirimi leti slavil Joe Biden. Poleg tega do končne porazdelitve manjkajo le še glasovi z Aljaske in dva elektorska glasova iz Maina.

Trump je glede na do sedaj preštete glasovnice osvojil tudi večinsko podporo med volivci - zanj je glasovalo nekaj več kot 71 milijonov ljudi, za Harris pa dobrih 66 milijonov.

Donald Trump bo tako postal 47. predsednik ZDA, položaj bo prevzel 20. januarja. Še pred tem bodo o njem glasovali elektorji, nato pa bo moral rezultat potrditi še kongres. 

Z izvolitvijo Trumpa za novega predsednika ZDA bo položaj njegovega podpredsednika zasedel 40-letni JD Vance, ki se je skozi leta prelevil iz kritika v podpornika republikanskega politika in njegovih kontroverznih stališč. Med drugim ga zaznamujeta težavno odraščanje v revnem delu ZDA in kasnejše delovanje v poslovnem svetu.

Medtem ko je Trump zbral 277 elektorskih glasov, jih je Harris 224. Po projekcijah CNN gre zmaga v New Hampshiru Harris ki je slavila tudi v zveznih državah Kalifornija, Kolorado, Connecticut, D.C, Delaware, Havaji, Illinois, Massachusetts, Maryland, Maine, Minnesota, Nebraska, New Jersey, Nova Mehika, New York, Oregon, Rhode Island, Virginija, Vermont in Washington.

Donald Trump
Novice Trump: Zmagal sem #video

10.49 Putin ne namerava čestitati Trumpu

Ruski predsednik Vladimir Putin zmage Donalda Trumpa še ni javno komentiral. Iz Kremlja so medtem sporočili, da niti niso seznanjeni s tem, da bi Putin Trumpu sploh nameraval čestitati. 

Kremelj je sicer priznal "jasno zmago Donalda Trumpa", a je tiskovni predstavnik Dimitrij Peskov ob tem poudaril, da ZDA zanje ostaja "sovražna država". 

Peskov je dejal, da Moskva pozorno spremlja dogodke in analizira izjave ameriških politikov o Rusiji, ter dodal, da so odnosi med državama na zgodovinsko nizki ravni.

Trump se je pred tem postavil na stran Putina glede vmešavanja v volitve, zadržal pomoč Ukrajini in nenehno kritiziral Nato. Je pa obsodil rusko invazijo na Ukrajino in vztrajal, da ima dobre odnose z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim.

"Zmagajo tisti, ki živijo z ljubeznijo do lastne države, ne s sovraštvom do drugih," pa je na Telegramu zapisala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zakharova

10.54 Ameriška kongresnika slovenskega rodu ohranila sedeža

V senci ameriških predsedniških volitev, kjer se obeta zmaga nekdanjemu predsedniku Donaldu Trumpu, so v ZDA izbirali vseh 435 članov predstavniškega doma ter 34 od skupno stotih senatorjev. 

Demokratska senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar je v Minnesoti osvojila četrti zaporedni mandat v ameriškem kongresu. Nov mandat v predstavniškem domu kongresa si je zagotovil tudi skrajno desni republikanec slovenskega rodu iz Arizone Paul Gosar.

10.35 Na Floridi v veljavi ostaja restriktiven zakon o splavu

Državljani ZDA so 5. novembra glasovali tudi na številnih referendumih. Na Floridi, ki je ena izmed desetih ameriških zveznih držav, kjer so volivci na referendumu odločali o vprašanjih povezanih s splavom, so zavrnili krepitev pravice do umetne prekinitve nosečnosti v tej zvezni državi. V veljavi tako ostaja restriktiven zakon, ki prepoveduje splav po šestih tednih nosečnosti. Kot navajajo ameriški mediji, predlog ni prejel potrebne 60-odstotne podpore, kar predstavlja zmago za tamkajšnje republikance pod vodstvom guvernerja Rona DeSantisa. Tudi sicer so Floridčani podprli republikanskega kandidata Trumpa.

Krepitev pravice pa so medtem podprli v več drugih državah, med njimi v New Yorku, Marylandu in Arizoni. Na krepitev pravice do splava začasni rezultati zaenkrat kažejo še v večini ostalih držav, kjer so potekala glasovanja, med drugim v Koloradu in Missouriju. V Južni Dakoti pa bo splav predvidoma ostal nezakonit.

10.02 Na evropskih borzah odmeva zmaga Trumpa

Tečaji delnic na borzah v Evropi so se v uvodu današnjega trgovanja dvignili nad gladino. Na borznem trgu odmeva zelo verjetna zmaga Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah. Evro je v primerjavi z dolarjem izgubil okoli 1,5 odstotka.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju z evrom Eurostoxx 50 je bil okrog 10. ure 1,44 odstotka višji ravni kot ob koncu trgovanja v torek.

Frankfurtski indeks DAX je pridobil 1,36 odstotka, pariški CAC 40 2,09 odstotka in londonski FTSE 100 1,45 odstotka.

Dunajski ATX je bil 0,98 odstotka v zelenem, milanski FTSE MIB je pridobival 1,12 odstotka, züriški SMI je beležil 1,90-odstotno rast.

Evro glede na dolar izgublja vrednost. Na borzi v Frankfurtu je bilo treba ob okoli 10. za skupno evropsko valuto odšteti 1,0771 dolarja, kar je 1,41 odstotka manj kot ob koncu trgovanja v torek.

Večina borznih indeksov v Aziji se je danes znižala. Šanghajski SSE Composite se je znižal za 0,09 odstotka, hongkonški Hang Seng je padel za 2,23 odstotka, seulski Kospi je sklenil 0,52 odstotka nižje, tokijski indeks Nikkei 225 pa je pridobil 2,61 odstotka.

9.25 Čestitke Donaldu Trumpu za zmago

V Evropi se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer vse kaže na zmago republikanca Donalda Trumpa. Med prvimi mu je na omrežju X čestital madžarski premier Viktor Orban z besedami: "Največja vrnitev v ameriški politični zgodovini. Čestitke predsedniku Donaldu Trumpu za njegovo veliko zmago. Za svet zelo potrebna zmaga." 

Sledila sta avstrijski kancler Karl Nehammer in francoski predsednik Emmanuel Macron, ki je izrazil pripravljenost na sodelovanje, in sicer s spoštovanjem ambicijami. 

Oglasil se je tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in Trumpu čestital za impresivno zmago. Izrazil je upanje, da bo Trumpova izvolitev pripomogla k doseganju pravičnega miru v Ukrajini. Tudi nemški kancler Olaf Scholz je ob čestitki napovedal nadaljnje sodelovanje za blagostanje in svobodo v korist državljanov tako Nemčije kot ZDA.

Trumpu je na družbenem omrežju X čestital tudi generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo zavezništvo ostalo močno. "Njegovo vodenje bo tudi tokrat ključnega pomena za ohranitev močnega zavezništva. Veselim se sodelovanja z njim, da bi z močjo Nata dosegli mir," je sporočil Rutte.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je zmago Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA označil za "največjo vrnitev v zgodovini".  V njej vidi tudi dobre obete za zavezništvo med Izraelom in ZDA. 

Palestinski predsednik Abas je v izjavi čestital Trumpu in izrazil prepričanje, da bo ta podprl prizadevanja Palestincev.

Palestinsko islamistično gibanje Hamas je bilo medtem v odzivu na zmago Trumpa bolj zadržano. "Naše stališče do nove ameriške administracije je odvisno od njenih stališč in praktičnega ravnanja v odnosu do palestinskega ljudstva," je sporočilo.

Čestitke se vrstijo tudi iz Bruslja. Trumpu so čestitali predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Charles Michel in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Ob tem so vsi trije izrazili pripravljenost na sodelovanje.

"EU in ZDA sta več kot le zaveznici. Veže nas resnično partnerstvo, ki povezuje 800 milijonov državljanov. Zato si prizadevajmo za močno transatlantsko agendo, ki jim bo še naprej koristila," je na omrežju X zapisala von der Leyen, ki je dodala, da toplo čestita Trumpu.

Hrvaški premier Andrej Plenković je Trumpu čestital za zmago in drugi predsedniški mandat. Kot je zapisal na družbenem omrežju X, se veseli nadaljnjega sodelovanja med Hrvaško in ZDA. 

Italijanska premierka Giorgia Meloni je poudarila, da sta ZDA in Italija sestrska naroda, ki ju povezujejo neomajno zavezništvo, skupne vrednote in zgodovinsko prijateljstvo. Strateška povezanost bi zdaj postala še močnejša, pričakuje Meloni. Podobno je prizadevanje za močno transatlantsko partnerstvo napovedal tudi španski premier Pedro Sanchez.

Britanski premier Keir Starmer pa je izrazil prepričanje, da bo poseben odnos med Združenim kraljestvom in ZDA še naprej uspeval. "Kot najtesnejši zavezniki stojimo z ramo ob rami v obrambi naših skupnih vrednot, demokracije in podjetnosti," je dejal.

Odzivi na vnovično izvolite Trumpa se vrstijo tudi v Aziji in Oceaniji. Med drugim so mu čestitali voditelji Indije, Tajvana, Japonske, Južne Koreje, Avstralije in Nove Zelandije. Talibani v Afganistanu medtem upajo na novo poglavje v odnosih, mirnega sobivanja z ZDA pa se nadejajo v Pekingu.

Joe Biden, Robert Golob
Novice Golob čestital Trumpu: Veselim se sodelovanja #video

8.06 NBC News: Trump je osvojil Pensilvanijo

Trump je osvojil Pensilvanijo in ima zdaj 266 elektorskih glasov, poroča NBC News. Po poročanju ameriškega medija to pomeni, da je Trump najverjetnejši zmagovalec volitev.

Televizija Fox News je kot prva objavila projekcijo, da bo Trump osvojil tudi Pensilvanijo, malo za tem pa so ga razglasili za zmagovalca predsedniške tekme.

7.33 Harris z vse manjšimi možnostmi za zmago

Demokratska kandidatka in podpredsednica ZDA Kamala Harris ima po porazih v Severni Karolini in Georgii vse manjše možnosti za zmago. Osvojitev Pensilvanije je trenutno ključna prioriteta demokratov, medtem ko napovedi medijev vse bolj nakazujejo na vrnitev republikanca Donalda Trumpa v Belo hišo.

V spodnjem videoposnetku si lahko ogledate razpoloženje v volilnem štabu demokratov.

Po dosedanjih napovedih ameriških medijev si je Trump zagotovil 247 elektorskih glasov, za končno zmago jih tako potrebuje še 23.

Trump je ključni zmagi dosegel v Severni Karolini in Georgii, dveh izmed skupno sedmih t. i. nihajočih zveznih držav. V preostalih petih so izidi pretesni za določitev končnega rezultata.

Kot navaja tiskovna agencija AP, mora Harris za ohranitev možnosti za Belo hišo nujno zmagati v Pensilvaniji, s čimer bi si zagotovila 19 elektorskih glasov.

Do potrebnih 270 glasov bi nato lahko prišla še z osvojitvijo Michigana in Wisconsina, ki skupaj s Pensilvanijo tvorita t. i. modri zid, kjer so v preteklosti tradicionalno slavili demokrati.

Če Trump dobi Michigan, lahko Harris nadoknadi izgubo z osvojitvijo Arizone in Nevade. Ob morebitnem porazu v Wisconsinu pa bi morala slaviti v Arizoni.

Po delnih izidih je Trump sicer v tesnem vodstvu v vseh petih preostalih nihajočih zveznih državah.

7.14 V volilnem taboru Trumpa navdušenje, v taboru Harris vse bolj tiho

Potem ko so ameriški mediji razglasili zmago republikanca Donalda Trumpa v Severni Karolini, so v njegovem štabu v tej zvezni državi začeli vriskati od veselja in skakati v zrak. Medtem se vzdušje v taborih demokratke Kamale Harris umirja, Harris pa v volilni noči ne bo nagovorila svojih privržencev v Washingtonu.

Podporniki republikanca so se glasno razveselili njegove predvidene zmage v Severni Karolini, eni od t. i. nihajočih držav, saj je z njo korak bližje osvojitvi novega predsedniškega mandata. V Trumpovih volilnih taborih v Severni Karolini so skakali v zrak in glasno vzklikali ZDA, poroča britanski BBC.

V spodnjem videoposnetku si lahko ogledate razpoloženje v volilnem štabu republikancev.

Vse več veselja je tudi v osrednjem volilnem taboru v West Palm Beachu na Floridi, kjer v kratkem pričakujejo Trumpa in njegov nagovor. Zanj je danes prvič glasoval tudi njegov najmlajši sin Barron, kot je na družbenem omrežju X objavila Melania Trump.

Pred tem je nekdanji predsednik gostil zasebno zabavo v svojem klubu Mar-a-Lago, kjer so bili zbrani tudi številni slavni podporniki republikanca, med njimi milijarder Elon Musk.

Pri Trumpovi kampanji so že norčujejo iz vse bolj turobnega vzdušja pri demokratih. "Zdi se, da je veselje zapustilo stavbo," je objavila tiskovna predstavnica Karoline Leavitt.

V volilnih taborih demokratov se vzdušje po objavi izidov v Severni Karolini in Georgii, ki naj bi jo prav tako dobil Trump, umirja. Ko so se kazalci na vzhodni obali ZDA bližali polnoči, so na osrednji volilni zabavi na univerzi Howard v Washingtonu celo izklopili predvajanje televizije CNN.

Namesto tega so začeli predvajati energično glasbo, ki naj bi skupaj z utripajočimi reflektorji spodbujala množico. A je začelo navijanje v množici pojenjati, več ljudi je po poročanju medijev celo že zapustilo prizorišče.

Vodja kampanje demokratke Cedric Richmond je zbranim sporočil, da še niso obupali, saj ostaja še veliko nepreštetih glasovnic in držav, kjer ni še nič odločeno. Ob tem je pojasnil, da podpredsednica ZDA v volilni noči ne bo nagovorila zbranih, bo pa naslednji dan imela govor za ves narod.

7.11 Republikanci osvojili večino v ameriškem senatu

Na kongresnih volitvah v ZDA so si republikanci zagotovili večino v zgornjem domu senatu, ki so ga doslej s tesno večino nadzorovali demokrati. Zasedli so 51 sedežev od skupno stotih, dva so odvzeli demokratom, na podlagi anket in dosedanjih izidov poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Več v članku Republikanci osvojili večino v ameriškem senatu.

volišča ZDA volitve 2024
Novice Republikanci osvojili večino v ameriškem senatu

6.35 Republikanci bodo očitno osvojili tudi kongres

V boju za nadzor v ameriškem kongresu trenutno vodijo republikanci, ki jim je na senatnih volitvah za zdaj uspelo demokratom prevzeti dva sedeža. Obenem so uspešno zavrli prizadevanja, da bi demokrati spodnesli njihove najbolj ranljive kandidate. V predstavniškem domu medtem tekma ostaja tesna.

Več v članku Republikanci bodo očitno osvojili tudi kongres.

ameriške volitve
Novice Republikanci bodo očitno osvojili tudi kongres

6.14 Delitev glasov elektorjev

Štetje glasovnic se medtem nadaljuje tudi drugod po državi. Kot navaja AP, so Trumpu nazadnje pripadli še trije od skupno petih elektorskih glasov v Nebraski.

Nebraska je poleg Maina edina zvezna država, kjer si kandidata lahko razdelita elektorske glasove. V Mainu na skrajnem severovzhodu ZDA so na voljo štirje elektorski glasovi, po napovedih si je prvega zagotovila Harris.

V najzahodnejši zvezni državi Havaji je medtem podpredsednica dosegla pričakovano zmago. Skupaj z Virginijo in drugimi osvojenimi državami ima Harris trenutno 209 elektorskih glasov, Trump jih ima 230.

6.11 Vrednost dolarja zrasla v pričakovanju Trumpove zmage

Vrednost dolarja je danes v pričakovanju zmage republikanskega kandidata za predsednika Donalda Trumpa zrasla. Kriptovaluta bitcoin je medtem dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga ob morebitnem novem mandatu nekdanjega predsednika, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Več v članku Vrednost dolarja zrasla v pričakovanju Trumpove zmage.

denar evro dolar recesija inflacija ecb centralna banka trošenje vlada
Novice Vrednost dolarja zrasla v pričakovanju Trumpove zmage

6.00 Trump 230, Harris 209

Zaprla so se volišča v zvezni državi Havaji, ki ima štiri elektorske glasove.

Donald Trump ima trenutno po podatkih Associated Press (AP) podporo 230 elektorjev, Harris pa 209.
asd | Foto:

5.51 The New York Times: Verjetnost, da Trump zmaga, je 91-odstotna

Priznani ameriški dnevnik The New York Times, katerega uredništvo je pred volitvami podprlo Kamalo Harris, napoveduje zmago Donaldu Trumpu. Nekdanji ameriški predsednik ima po mnenju dnevnika kar 91-odstotne možnosti za zmago. To si bo zagotovil s podporo 301 elektorjev, medtem ko naj bi jih Harris na koncu zbrala 237.

5.41 Agencija AP: V Severni Karolini zmagal Trump

Republikanec Donald Trump je po ocenah ameriške tiskovne agencije AP zmagal v ameriški zvezni državi Severna Karolina, eni od sedmih t. i. nihajočih zveznih držav, kjer se republikanci in demokrati izmenjujejo v vodstvu.

Agencija AP je zmago Trumpa v Severni Karolini razglasila na podlagi vzporednih anket in prvih rezultatov štetja glasovnic. Kot so pojasnili, je po preštetju 90 odstotkov glasovnic Trump v vodstvu za 130 tisoč glasov. Glede na zadnje volitve pred štirimi leti je udeležba višja v več okrožjih, kjer zmaguje Trump, nižja pa v več demokratskih okrožjih.

Poleg Severne Karoline so nihajoče zvezne države še Pensilvanija, Wisconsin, Georgia, Arizona ter Michigan, kjer štetje glasovnic poteka, izid pa je za zdaj preveč tesen, da bi lahko predvideli zmagovalca.

Severna Karolina prinaša 16 elektorskih glasov. Državo je pred volitvami prizadel orkan Helene, ki ni povzročil le velike škode, temveč je bil v središču politične razprave. Trump ga je namreč izkoristil za kritiko delovanja zvezne vlade predsednika Joeja Bidna.

Na volitvah leta 2016 je v Severni Karolini za tri odstotne točke zmagal Trump pred demokratko Hillary Clinton, na zadnjih volitvah pred štirimi leti pa je pripadla predsedniku Bidnu, ki je za eno odstotno točko premagal Trumpa, piše nemška tiskovna agencija dpa.

5.30 Republikanci uspešni v bojih za guvernerske položaje

Republikancem je na volitvah v ZDA uspelo ubraniti niz guvernerskih položajev. Od 11 bitk so jih njihovi kandidati doslej dobili sedem – v Indiani, Vermontu, Zahodni Virginiji, Misuriju, Severni Dakoti, Montani in New Hampshiru, v dveh zveznih državah na položajih ostajata demokrata, piše ameriška tiskovna agencija AP.

Več v članku Republikanci uspešni v bojih za guvernerske položaje.

kongres senat ZDA capitol
Novice Republikanci uspešni v bojih za guvernerske položaje

5.00 Trump 214, Harris 179

Zaprla so se volišča v zveznih državah Kalifornija, Idaho, Oregon in Washington. 

Omenjene zvezne države imajo skupaj 78 elektorskih glasov.

ad | Foto:

Delni volilni izidi predsedniške tekme v sedmih ključnih zveznih državah ZDA so za zdaj po poročanju ameriških medijev pretesni, da bi lahko predvideli končne rezultate. Presenečenj drugod ni na vidiku, oba kandidata medtem nizata pričakovane zmage.

Kdo bo novi ameriški predsednik?

  • Donald Trump
    56,90 %
    2610 glasov
  • Kamala Harris
    39,42 %
    1808 glasov
  • Vseeno mi je
    3,68 %
    169 glasov
Oddanih 4587 glasov

Kandidat republikancev in bivši predsednik Donald Trump si je po ocenah ameriške tiskovne agencije AP doslej zagotovil 214 elektorskih glasov, s čimer vodi pred demokratko in podpredsednico Kamalo Harris, ki jih ima doslej 179.

Trumpu so po zadnjih napovedih med drugim pripadli Iowa, Ohio in Kansas. Gre za pričakovane zmage, enako pričakovana je bila tudi zmaga Harris v Kaliforniji, ki je zadnja v nizu držav, ki so pripadle podpredsednici.

Tekma bo predvidoma odločena v ključnih, t. i. nihajočih zveznih državah, med katere spadajo Pensilvanija, Wisconsin, Georgia, Severna Karolina, Arizona, kjer tesno vodi Trump, ter Michigan, kjer vodi Harris. Delnih izidov iz Nevade še ni.

4.45 Stavnice: Trump bo predsednik. Bitcoin eksplodiral.

Medtem ko so razlike med Donaldom Trumpom in Kamalo Harris v ključnih zveznih državah premajhne, da bi lahko z večjo verjetnostjo napovedovali izid volitev, pa se stavnice in svet kripta s to oceno očitno ne strinjajo. Na največjih stavnicah je verjetnost, da bo Trump zmagal na volitvah, že več kot 90-odstotna.

Tudi kriptosvet, katerega veliki podpornik je Trump postal v zadnjih mesecih, je eksplodiral. Bitcoin je trenutno vreden že več kot 74 tisoč ameriških dolarjev oziroma je pridobil skoraj deset odstotkov v zadnjih 24 urah.

4.13 Trump z obtožbami o prevarah v Pensilvaniji, pristojni to zanikajo

Republikanski predsedniški kandidat Donald Trump je v torek navajal obtožbe o prevarah na volitvah v največjem mestu ključne države Pensilvanije, Philadelphii, ki pa jih ni podkrepil z dokazi, in pristojni uradniki so vse trditve nemudoma zanikali.

Sredi poročil o izjemno visoki volilni udeležbi je Trump na svojem družbenem mediju Truth Social objavil, da "je veliko govora o goljufanju" v mestu, na delu naj bi bila policija.

Predstavnik mestnih oblasti je trditve nemudoma zanikal in jih označil za "še en primer dezinformacij". "V teh obtožbah ni absolutno nič resnice," je dejal Seth Bluestein in dodal, da so volitve v Philadelphii varne.

Enako sta navedbe zavrnila philadelphijska policija in območni urad tožilstva.

"Znotraj organov pregona ni nikakršne podlage v dejstvih, ki bi podprle te divje obtožbe," je sporočil tožilec Larry Krasner. "Če ima Donald Trump kakršnakoli dejstva v podporo tem obtožbam, jih hočemo takoj," je dodal.

Pensilvanija je sicer ena od ključnih, t. i. nihajočih držav, ki bi lahko odločile volitve, na katerih se glede na vse napovedi obeta tesen rezultat. Kandidat za zmago potrebuje 270 elektorskih glasov, z zmago v Pensilvaniji pa jih dobi 19, največ od vseh nihajočih držav.

Trump je v torek za eno od radijskih postaj v Pensilvaniji dejal, da če jim uspe zmagati tu, bodo "zmagali v celoti".

Republikanski kandidat sicer na volitvah leta 2020 ni priznal poraza proti Joeju Bidnu in tokrat je v primeru podobnih izidov pričakovati podobno. Trump je že pred zadnjo izjavo poskusil ustvariti dvom o poštenosti volilnega procesa v Pensilvaniji.

4.00 Trump 188, Harris 99

Zaprla so se volišča v zveznih državah Nevada, Montana in Utah. Omenjene zvezne države imajo skupaj 16 elektorskih glasov.

Donald Trump ima trenutno po podatkih Associated Press (AP) podporo 188 elektorjev, Harris pa 99.

yc | Foto:

3.30 Trump niza zmage v svojih državah, Harris v svojih

Nadaljevanje razpleta ameriških predsedniških volitev še naprej poteka po pričakovanjih in ameriške televizije republikanca Donalda Trumpa in demokratko Kamalo Harris razglašajo za zmagovalca v državah, kjer sta imela bistveno prednost v predvolilnih anketah. Doslej še ni bilo odločitve v nobeni od sedmih ključnih držav.

Trump je nanizal zmage v Zahodni Virginiji, Kentuckyju, Ohiu, Teksasu, Indiani, na Floridi, v Južni Karolini, Alabami, Misisipiju, Tennesseeju, Arkansasu, Louisiani, Wyomingu, Severni in Južni Dakoti ter Oklahomi in zbral 177 elektorskih glasov.

Demokratka Harris pa je bila okrog tretje ure zjutraj po srednjeevropskem času razglašena za zmagovalko v Vermontu, Massachusettsu, Rhode Islandu, New Jerseyju, New Yorku, Connecticutu, Delawaru in Illinoisu, za skupaj 99 elektorskih glasov.

Volišča so se zaprla tudi v ključnih državah Severni Karolini, Georgii, Michiganu, Wisconsinu, Pensilvaniji in Arizoni, kjer je za napoved zmagovalca še prezgodaj.

Zadnja ključna država, kjer so bile predvolilne ankete tesne, pa je Nevada, kjer se bodo volišča zaprla ob štirih zjutraj po srednjeevropskem času.

Volitve večinoma potekajo brez težav, čeprav pa iz Pensilvanije in Arizone poročajo o lažnih grožnjah z bombnimi napadi.

Trump je na svojem družbenem mediju Truth Social objavil, da se v ključni državi Pensilvaniji dogajajo prevare, ki jih preiskuje policija, vendar pa so državni uradniki to takoj zanikali. Trump naj bi se odzval na dolge vrste pred volišči v večinsko demokratskem mestu.

Televizije so napovedale že tudi zmagovalce nekaterih senatnih in guvernerskih volitev. V Severni Karolini je bil za zmagovalca guvernerskih volitev razglašen demokrat Josh Stein.

Zahodno Virginijo pa bo v zveznem senatu prihodnjih šest let zastopal republikanec Jim Justice, kar pomeni, da so republikanci demokratom odvzeli sedež upokojenega demokrata Joeja Manchina.

S Floride poročajo, da je referendumska pobuda za razveljavitev državnega zakona, ki prepoveduje splav po šestem tednu nosečnosti, padla, kar je pomembna zmaga državnih republikancev pod vodstvom guvernerja Rona DeSantisa.

3.00 Trump 105, Harris 71

Zaprla so se volišča v zveznih državah Arizona, Wisconsin, Michigan, Kolorado, Iowa, Kansas, Louisiana, Minnesota, Nebraska, New Mexico, New York, Severna Dakota, Južna Dakota, Teksas in Wyoming. Omenjene zvezne države imajo skupaj 163 elektorskih glasov.

Donald Trump ima trenutno po podatkih Associated Press (AP) podporo 105 elektorjev, Harris pa 71.

ASD | Foto:

2.30 Uvodne odločitve ameriških volitev v skladu s pričakovanji

Ameriške televizije in tiskovna agencija AP, ki velja za glavno volilno avtoriteto med ameriškimi mediji, so kmalu po zaprtju volišč pripisale zmago republikanskemu predsedniškemu kandidatu Donaldu Trumpu v Zahodni Virginiji, Kentuckyju in Indiani, demokratki Kamali Harris pa v Vermontu.

Volišča so se zaprla tudi v nekaterih drugih državah, med njimi v dveh od sedmih ključnih držav, ki bodo odločale o zmagovalcu predsedniških volitev. V Georgii po 12 odstotkih preštetih glasovnic vodi Trump, v Severni Karolini pa po dveh odstotkih preštetih glasovnic vodi Harris.

Trumpove zmage v Kentuckyju, Zahodni Virginiji in Indiani niso bile pod vprašajem, kmalu pa se pričakuje tudi razglasitev njegovih zmag v Ohiu in na Floridi, kjer je v predvolilnih anketah prav tako zanesljivo vodil.

Trump je na svojem družbenem mediju Truth Social objavil, da se v ključni državi Pensilvaniji dogajajo prevare, ki jih preiskuje policija, vendar pa so državni uradniki to takoj zanikali. Trump naj bi se odzval na dolge vrste pred volišči v večinsko demokratskem mestu.

Ker sta zmagovalca volitev v večini ameriških zveznih držav bolj ali manj vnaprej znana, so vse oči uprte v sedem ključnih držav, ki jih Trump in Harris potrebujeta za pot do zmage z najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.

Poleg Severne Karoline, Georgie in Pensilvanije so to še Michigan, Wisconsin, Arizona in Nevada, kjer so bile predvolilne ankete izjemno tesne.

2.15 V Teksasu izenačen boj

Glede na delne rezultate je Trump zbral 95 elektorskih glasov, Harris pa 35. Izenačen boj med obema kandidatoma trenutno poteka tudi v zvezni državi Teksas. Po 17 odstotkih preštetih glasov ima Trump 50,6-odstotno podporo, Harris pa 48,2-odstotno podporo.

asd | Foto:

2.00 Boj za 170 elektorskih glasov

Zaprla so se volišča v zveznih državah Alabama, Connecticut, D.C., Delaware, Florida, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Misisipi, Misuri, New Hampshire, New Jersey, Oklahoma, Pensilvanija, Rhode Island in Tennessee. Omenjene zvezne države imajo skupaj 171 elektorskih glasov.

1.45 Trumpu tudi Zahodna Virginija

aaa | Foto:

1.30 Zaprla so se volišča v Severni Karolini, Ohiu in Zahodni Virginiji (37 elektorskih glasov)

1.10 Začasni rezultati

V Indiani, Kentuckyju in Vermontu glasovnice še štejejo. Na spodnjem zemljevidu si lahko ogledate aktualno stanje. 

Preštete glasovnice:

Indiana: 15 odstotkov

Kentucky: 9 odstotkov

Vermont: 1 odstotek

ea | Foto:

1.00 Trumpu (najverjetneje) Indiana in Kentucky

Ob 1.00 po srednjeevropskem času so se zaprla volišča v zveznih državah Georgia, Indiana, Kentucky, Južna Karolina, Vermont in Virginia (60 elektorskih glasov).

glasovi | Foto:

0.45 Vzporedne ankete televizije NBC na prvo mesto med volivci ZDA postavljajo skrb za demokracijo

Gospodarstvo je tradicionalno najpomembnejše vprašanje za ameriške volivce, vendar pa uvodni izidi vzporednih anket televizije NBC ugotavljajo, da je tokrat na prvem mestu s 35 odstotki skrb za demokracijo, 31 odstotkov volivcev na prvo mesto postavlja gospodarstvo, 14 odstotkov pa pravico do splava.

Priseljevanje je najpomembnejše za 11 odstotkov udeležencev tokratnih volitev, zunanja politika pa je najpomembnejša le za štiri odstotke volivcev.

Gre za uvodne izide vzporednih volitev in televizija NBC opozarja, da se bodo razmerja najverjetneje spreminjala s štetjem dodatnih glasov.

Okrog 20 odstotkov žensk je na prvo mesto postavilo vprašanje pravice do splava, ki je najpomembnejše za osem odstotkov moških. Priseljevanje je na prvo mesto postavilo 12 odstotkov moških in deset odstotkov žensk.

Okrog 75 odstotkov volivcev se strinja, da je demokracija danes v ZDA ogrožena, le tretjina volivcev pa meni, da je gospodarstvo trdno.

Splošno razpoloženje med Američani je pesimistično, saj so tri četrtine volivcev nezadovoljne s stanjem v državi, 29 odstotkov pa jih je glede tega jeznih. Kar 45 odstotkov jih trdi, da je njihov finančni položaj danes slabši, kot je bil pred štirimi leti.

Tisti, ki so volili predsedniško kandidatko demokratov Kamalo Harris, na prvo mesto postavljajo skrb za demokracijo pred pravico do splava.

Polovica volivcev republikanskega kandidata Donalda Trumpa na prvo mesto postavlja gospodarstvo, pred priseljevanjem, demokracijo, splavom in zunanjo politiko.

Trump je glede na vzporedne ankete tokrat v primerjavi z letom 2020 izgubil nekaj podpore med belimi volivci, pridobil pa je podporo med temnopoltimi in volivci latinskoameriškega izvora.

0.30 Prva volišča se zapirajo

V Indiani in Kentuckyju so se zaprla prva volišča. Po prvih rezultatih v obeh zveznih državah prepričljivo vodi Trump.

glasovi | Foto:

0.00 Glavni povzetki prvega volilnega dne v ZDA

Pred dvanajstimi urami so se odprla prva večja volišča v ZDA. Volitev za zdaj niso zaznamovale večje posebnosti. To so glavne novice prvega dne ameriških volitev:

  • Z nekaterih volišč so poročali o grožnjah z bombami, ki pa so se izkazale za lažne.
  • V Washingtonu so aretirali moškega, ki je poskušal vstopiti na Kapitol. Pri sebi je imel svetilko, signalno pištolo (uporablja se za izstreljevanje raket in dimnih nabojev) in naboje za pištolo. 
  • Med manjšino evropskih držav, kjer je več prebivalcev navdušenih nad Donaldom Trumpom kot Kamalo Harris, se je po anketi Europe Elects uvrstila tudi Slovenija. Za republikanca bi glasovalo 51 odstotkov slovenskih volivcev, za demokratko pa 49 odstotkov. 
  • Na volilni dan v ZDA je agencija John Zogby Strategies objavila zadnjo predvolilno anketo, ki je pokazala, da ima demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris 49,3-odstotno podporo, republikanec Donald Trump pa 45,6-odstotno. Anketa je bila izvedena 2. in 3. novembra na nacionalni ravni med 1.005 verjetnimi volivci.

Več o včerajšnjem dogajanju v članku Zadnja anketa v ZDA: Kamala Harris pred Trumpom.

Ameriške volitve 2024, Donald Trump, Kamala Harris
Novice Tako je potekal prvi dan ameriških volitev: Bombe, Biden in Rusi
Moo Deng
Trendi Napoved iz živalskega vrta: na volitvah bo zmagal Trump #video
Mark Rutte
Novice Šef Nata: Za zavezništvo ni pomembno, kdo zmaga na ameriških volitvah
ameriške volitve trump harris
Novice Zaprto prvo volišče v ZDA. To so rezultati. #video
Ne spreglejte