Torek, 5. 11. 2024, 8.48
2 tedna, 4 dni
Zaprto prvo volišče v ZDA. To so rezultati. #video
Ob polnoči po lokalnem času je vseh šest volilnih upravičencev iz mesteca Dixville Notch v zvezni državi New Hampshire ob spremljavi harmonike volilo. Tri glasove je dobil Donald Trump, tri glasove pa Kamala Harris.
Deset minut čez polnoč so objavili uradne rezultate volitev v ameriškem mestecu Dixville Notch, poroča Fox News. Gre za prvo volišče v ZDA, ki se je že zaprlo in objavilo uradne rezultate.
Od šestih volilnih upravičencev so trije glasovali za Donalda Trumpa, trije pa za Kamalo Harris. Za primerjavo: pred štirimi leti je vseh (takrat) pet volilnih opravičencev glasovalo za Joeja Bidna.
Polnočno glasovanje običajno spremljajo številni novinarji. Glasovanje tako zgodaj zjutraj omogoča zakonodaja New Hampshira, po kateri se volišča v krajih z manj kot sto prebivalci lahko odprejo že opolnoči na dan volitev in se zaprejo, ko vsi prijavljeni volivci opravijo svojo dolžnost.
V ZDA svarila pred ruskim vmešavanjem v volitve
Ameriške obveščevalne službe pred uradnim začetkom volitev v ZDA svarijo pred dezinformacijami, s katerimi želi Rusija vplivati na rezultate. Doslej so že zaznali več primerov lažnih objav, še več pa bi jih lahko sledilo v prihodnjih tednih, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Rusija je najbolj dejavna grožnja. Zlasti z Rusijo povezani akterji ustvarjajo videoposnetke in lažne članke, s katerimi spodkopavajo legitimnost volitev, strašijo volivce pred volilnim procesom in namigujejo, da Američani na podlagi političnih preferenc uporabljajo nasilje drug proti drugemu," so v skupni izjavi v ponedeljek sporočili Urad direktorja nacionalne obveščevalne službe (ODNI), zvezna policija FBI in Agencija za kibernetsko varnost in varnost infrastrukture.
Predvidevajo, da se bodo te aktivnosti nadaljevale na volilni dan in v prihodnjih tednih, najizrazitejši pa naj bi bili poskusi vplivanja na stališča v t. i. nihajočih državah. Poleg Rusije v tem smislu ostaja grožnja tudi Iran, so dodali.
Obe državi sta v preteklosti zavrnili tovrstne očitke.
Volišča v večjih mestih se odprejo ob 12. oziroma 13. uri po srednjeevropskem času
Po državi se bodo volišča začela sicer odpirati ob 6. oziroma 7. uri po lokalnih časih (ob 12. oziroma 13. uri po srednjeevropskem času).
Američani predsednika ne volijo neposredno, temveč prek elektorjev. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev države. Za zmago na predsedniških volitvah mora kandidat dobiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.
Američani bodo danes volili tudi vseh 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, ter tretjino senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.