Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
16. 12. 2022,
11.45

Osveženo pred

1 leto, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,62

22

Natisni članek

ZDA varnost zaščita Evropska unija

Petek, 16. 12. 2022, 11.45

1 leto, 4 mesece

Vodja Evropske obrambne agencije: ZDA ne bodo mogle vedno ščititi Evrope pred napadi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3,62

22

Sistem protizračne raketne obrambe | "ZDA bodo zagotovo preobremenjene z Azijo in Pacifikom in Evropi ne bodo mogle zagotoviti nekaterih bistvenih storitev, kot so strateški zračni prevozi, izvidniška letala, natančno vodene rakete in zračna obramba," je dejal Sedivy. | Foto Shutterstock

"ZDA bodo zagotovo preobremenjene z Azijo in Pacifikom in Evropi ne bodo mogle zagotoviti nekaterih bistvenih storitev, kot so strateški zračni prevozi, izvidniška letala, natančno vodene rakete in zračna obramba," je dejal Sedivy.

Foto: Shutterstock

Države Evropske unije bi se morale lotiti skupne nabave orožja za dopolnitev zalog zaradi oboroževanja Ukrajine, je danes dejal vodja Evropske obrambne agencije Jiri Sedivy in opozoril, da ZDA Evrope morda ne bodo mogle vedno ščititi pred grožnjami, poroča Reuters.

"Ruska agresivna vojna proti Ukrajini je pokazala pomanjkljivosti naših obrambnih zmogljivosti," je dejal Jiri Sedivy, vodja Evropske obrambne agencije, organa, ki vladam članic EU pomaga pri razvoju njihovih vojaških zmogljivosti.

Nina Gregori
Novice Olaf sprožil preiskavo proti agenciji EU, ki jo vodi Slovenka

Države EU pozval, naj upoštevajo pozive ZDA

Povedal je še, da se agencija pogovarja z evropskimi orožarskimi podjetji o povečanju proizvodnje, pa tudi o sodelovanju pri nakupu opreme in streliva. "Pomembno je, da bi Evropska unija za državljane postala verodostojen ponudnik varnosti," je dejal za Reuters in države članice pozval, naj upoštevajo pozive ZDA k vlaganju v obrambo. 

"ZDA bodo zagotovo preobremenjene z Azijo in Pacifikom in Evropi ne bodo mogle zagotoviti nekaterih bistvenih storitev, kot so strateški zračni prevozi, izvidniška letala, natančno vodene rakete in zračna obramba," je še dejal.

Japonska vlada z obsežno prenovo obrambne politike

"Obsežna krepitev naših obrambnih zmogljivosti je najnujnejši izziv v tem zaostrenem varnostnem okolju," je že prejšnji teden dejal premier Kišida. | Foto: Reuters "Obsežna krepitev naših obrambnih zmogljivosti je najnujnejši izziv v tem zaostrenem varnostnem okolju," je že prejšnji teden dejal premier Kišida. Foto: Reuters Japonska vlada je danes potrdila obsežno prenovo dosedanje obrambne politike, vključno z znatnim povečanjem izdatkov za obrambo. Ob tem je poudarila, da je poteza odziv na grožnje Pekinga, ki Tokiu predstavlja "največji strateški izziv" doslej. Zaradi poteze vlade je danes pred uradom predsednika vlade Fumia Kišide protestiralo več sto ljudi.

Japonska se je v največji reformi obrambne politike zadnjih desetletij zavezala, da bo do leta 2027 povečala izdatke za varnost na dva odstotka BDP, preoblikovala vojaško poveljstvo in pridobila nove rakete dolgega dosega, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Obsežna krepitev naših obrambnih zmogljivosti je najnujnejši izziv v tem zaostrenem varnostnem okolju," je že prejšnji teden dejal premier Kišida. Tokio skrbijo predvsem naraščajoča vojaška moč Kitajske in geopolitični dogodki, kot je vojna v Ukrajini.

V treh dokumentih, ki jih je japonska vlada potrdila danes, je Kitajska označena kot "največji strateški izziv za zagotavljanje miru in stabilnosti na Japonskem" ter kot "resna skrb" za Japonsko in mednarodno skupnost, navaja AFP. Vendar bi bile spremembe lahko sporne, saj se Japonska v svoji pacifistični ustavi, sprejeti po drugi svetovni vojni, odreka vojni kot suvereni pravici nacije in namesto o vojski govori le o "silah za samoobrambo".

Po javnomnenjskih raziskavah japonska javnost spremembe sicer v veliki meri podpira. Kljub temu je proti njim danes pred premierjevim uradom v Tokiu protestiralo več sto ljudi, poroča španska tiskovna agencija EFE.

"Zadnjih 80 let po drugi svetovni vojni smo vodili politiko, s katero smo poskušali omejiti vojaške izdatke, in smo se odrekli sili. Vlada zdaj to politiko uničuje," je ob tem dejal Šigeo Kimoto, eden od organizatorjev protesta. Dodal je, da bi Kitajska nakup raket dolgega dosega lahko razumela kot grožnjo in da bi bilo treba davke namesto za obrambo porabiti za dvig življenjskega standarda v državi.

 
Potni list
Novice Evropska unija uvaja nov dokument za vrnitev iz tujine v primeru izgube potnega lista
Minister za energetiko Bojan Kumer na zasedanju v Bruslju
Novice Ministri EU brez dogovora o omejevanju cen plina
Sarajevo
Novice BiH dobila status kandidatke za članstvo v Uniji
Ne spreglejte