Sobota, 23. 7. 2022, 14.09
2 leti, 6 mesecev
Vasi, ki so "čez noč" postale velemesta #foto
Nekatera mesta v državah razvijajočega sveta in v tistih že bolj razvitih so se v zadnjih letih zelo hitro povečala in nadgradila svojo infrastrukturo, s tem pa je zraslo tudi število prebivalcev, ki v njih prebivajo. Tu je izbor mest, ki so svojo velikost v nekaj letih povečala za nekajkrat, nekatera izmed njih so iz manjših vasi postala velemesta.
The reverse is of course also true, by 2100, What cities that we think of as ancient and massive will be a vanishing withered husk picked over by curious site seers. pic.twitter.com/tKv0UPUOoj
— Pharm Guy (@guy_pharm) July 22, 2022
Nekateri pa menijo, da bodo nekatera mesta in s tem tudi države do leta 2100 drastično znižali svojo populacijo. Tako za Kitajsko ocenjujejo, da bo imela leta 2100 skoraj polovico manj prebivalcev, Indija pa okrog 75 odstotkov današnjega prebivalstva.
Eno izmed najhitreje rastočih in razvijajočih mest je Dubaj, ki je v dobrih 20 letih zrasel iz puščave, zdaj pa lahko v njem najdemo najmodernejše stolpnice in rastlinje vseh vrst ter celo umetne otoke.
Danes v mestu živi okrog 3,1 milijona prebivalcev.
Na fotografiji je mesto Sydney leta 1932 in okrog leta 2022. Ustanovljeno je bilo 26. januarja 1788, danes pa šteje 5,3 milijona prebivalcev.
Tudi mesto Šanghaj je v tridesetih letih iz srednje velikega mesta postalo moderno velemesto z visokimi nebotičniki in dobro razvito infrastrukturo. Mesto je leta 2019 štelo 26,32 milijona prebivalcev.
Četrt oziroma predel New Yorka Manhattan je v slabih šestdesetih letih postal moderno mesto, ki ima danes 1,6 milijona prebivalcev.
Hongkong, ki je uradno posebno administrativno območje Ljudske republike Kitajske, velja za eno izmed najhitreje razvijajočih metropol, ki je bila nekoč še mirna ribiška vasica, leta 2100 pa bo najverjetneje postala megalopolis oziroma tako imenovano supermesto.