Nedelja, 7. 10. 2018, 7.45
6 let, 1 mesec
Volišča v BiH so se zaprla, ponekod težave zaradi domnevno vnaprej izpolnjenih glasovnic
Na splošnih volitvah v Bosni in Hercegovini so danes ob 19. uri zaprli volišča, 3,3 milijona volivcev je izbiralo predstavnike na več ravneh zapletene državne oblasti. Po podatkih o volilni udeležbi do 15. ure je bila ta za spoznanje višja kot pred štirimi leti.
Do 15. ure je po podatkih državne volilne komisije glasovalo 37,21 odstotka registriranih volivcev, kar je 0,6 odstotka več kot pred štirimi leti. V Federaciji BiH je glasovalo 34 odstotkov volivcev, v Republiki Srbski je bil odstotek volilnih udeležencev nekoliko višji, in sicer 41-odstoten.
V Doboju naj bi odkrili vnaprej izpolnjene glasovnice
Predsednik centralne volilne komisije Branko Petrić je v Sarajevu povedal, da glasovanje kljub incidentom, ki so se zgodili na nekaterih voliščih, poteka brez težav. Na današnjih volitvah so zaznali osem manjših incidentov, pri katerih je posredovala policija.
Večja prekinitev je bila le v Bijeljini, kjer so glasovanje zaradi incidenta prekinili za eno uro. O krajši prekinitvi glasovanja so poročali tudi z enega od volišč v Doboju, šlo naj bi za vnaprej izpolnjene glasovnice. Po menjavi članov volilne komisije so se splošne volitve tudi tam lahko nadaljevale.
Glasovanje naj bi kljub nekaterim incidentom in nepravilnostim potekalo brez težav, je v Sarajevu zagotovil predsednik centralne volilne komisije Branko Petrić.
Prve delne izide bo državna volilna komisija objavila okoli polnoči. Stranke bodo rezultate predvidoma začele objavljati že prej. Komisija mora končne uradne izide objaviti v 30 dneh.
Pozivi k spoštovanju rezultatov in čimprejšnjemu oblikovanju vlade
Šef delegacije EU v BiH Lars-Gunnar Wigemark je v Sarajevu poudaril, da pričakuje spoštovanje volilnih rezultatov, in da upa, da bo nova vlada oblikovana v najkrajšem mogočem času.
"Da to dosežemo, bosta potrebna pripravljenost za dogovarjanje in kompromis, zlasti pa želja, da to izpeljemo," je Wigemark povedal ob obisku volišča v Sarajevu. Ameriška veleposlanica v BiH Maureen Cormack je ob tem dejala, da je hitro oblikovanje vlade v državi korak, ki si ga želijo tudi v Washingtonu.
Predvolilno kampanjo zaznamovale nepravilnosti in neusklajena zakonodaja
Predvolilno kampanjo so zaznamovale številne nepravilnosti. Volilne zakonodaje v BiH namreč niso uskladili z lansko razsodbo ustavnega sodišča, ki je razveljavilo določila o načinu posrednih volitev poslancev iz skupščin desetih kantonov v zgornji dom parlamenta Federacije BiH. To bi lahko privedlo do nezmožnosti oblikovanja oblasti te bošnjaško-hrvaške entitete in parlamenta BiH.
V devetih letih v državi prav tako niso odpravili diskriminacije na podlagi etnične pripadnosti ter kraja bivanja za kandidiranje v predsedstvo BiH in zgornji dom parlamenta BiH v skladu z razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice.
Za približno 520 položajev se je potegovalo skoraj 7.500 kandidatov
Za okoli 520 položajev na različnih ravneh zapletene državne strukture se je potegovalo skoraj 7.500 kandidatov iz 53 strank in 36 zvez ter 34 neodvisnih kandidatov. Petnajst jih je kandidiralo za člane tričlanskega predsedstva BiH, med drugim predsednik Republike Srbske Milorad Dodik.
Volili so tudi poslance spodnjega doma parlamenta BiH. V Federaciji BiH so prav tako volili 98 poslancev spodnjega doma parlamenta entitete in deset kantonalnih skupščin. V Republiki Srbski so ob 83-članskem parlamentu volili tudi predsednika in dva podpredsednika te srbske entitete.
Opazovalci koalicije nevladnih organizacij Pod lupo so med kampanjo zaznali več sto primerov nepravilnosti, med drugim pritiske na volivce, kupovanje glasov in grožnje z odpovedmi. Opozorili so tudi na nevarnost manipulacij ob izrednem povečanju števila volivcev po pošti, ki jih je kar 77 tisoč.
1