Sreda, 25. 7. 2018, 9.39
6 let, 6 mesecev
Trumpove carine ovirajo uvoz njegovih lastnih kap in majic s Kitajske
Trgovinske vojne po receptu predsednika ZDA Donalda Trumpa preglavice povzročajo tudi njemu samemu. Kitajska podjetja, ki proizvajajo kape in majice z njegovo politično propagando, imajo namreč težave pri dostavi tega blaga v ZDA.
Trump, ki poudarja pomen kupovanja blaga, narejenega v ZDA, svoje politične pripomočke poceni uvaža s Kitajske, nato pa jih drago proda svojim podpornikom. Gre na primer za majice in kape z njegovo podobo ali slogani, kot so Naredimo Ameriko znova veliko.
Na Kitajskem naročene kape in majice pa po poročanju revije Business Insider za dalj časa obtičijo na ameriški meji. Prav tako Trumpove carine zvišujejo ceno propagandnega materiala.
Zvišanje carin najbolj prizadelo ameriške kmete
Trump je z zvišanjem carin na jeklo in aluminij ter drugo blago sprožil povračilne ukrepe tujih držav, ki so najbolj prizadele ameriške kmete, med drugim proizvajalce soje, katerih pridelka več ne odkupuje Kitajska. Ukrepi tujine so bili merjeni na Trumpovo volilno bazo, napoved pomoči kmetom pa kaže, da namerava Trump vztrajati.
Ameriški predsednik je prepričan v zmago ZDA v trgovinskih vojnah. Največje ugodnosti naj bi zaostrovanje prineslo prav kmetom, je dejal v torek v Kansas Cityju, vendar morajo biti še malce potrpežljivi. Novembra bodo sicer v ZDA potekale kongresne volitve in pomoč kmetom hkrati pomeni pomoč republikanskim kandidatom za kongres.
Milijardna podpora kmetom zaradi trgovinskih vojn
Kmetijsko ministrstvo za 12 milijard dodatne porabe ne potrebuje odobritve kongresa, saj bodo ta denar zagotovili prek posojilne veje znotraj ministrstva za kmetijstvo, to je Kreditne korporacije za surovine. Ta pomaga vedno, ko cene pridelkov padejo prenizko.
Senatorji in kongresniki, ki prihajajo iz držav, kjer je veliko kmetov, napoved Trumpove vlade hvalijo, ne glede na to, iz katere stranke prihajajo. Demokrati sicer mimogrede opozarjajo, da tega ne bi bilo treba, če Trump ne bi vodil svojevrstne trgovinske politike.
Kritični pa so republikanci iz držav, kjer kmetijstvo ni tako pomembno in so bili do Trumpovega prihoda na oblast glasni zagovorniki svobodne svetovne trgovine. Po njihovi oceni pomoč kmetom močno diši po socializmu. "Trgovinska vojna lomi noge našim kmetom, odgovor Bele hiše pa je 12 milijard dolarjev za zlate bergle," je sporočil republikanski senator iz Nebraske Ben Sasse.
ZDA so lani izvozile za 138 milijard dolarjev kmetijskih pridelkov, od tega za 21,5 milijarde dolarjev soje. Lani je Kitajska odkupila za 12,3 milijarde dolarjev ameriškega izvoza soje, letos pa je odkup po zaostrovanju trgovinske vojne prekinila.
Pomoč za kmete bo menda več kot zadostna za letošnje leto. Kasneje bo škripalo, če se bodo trgovinske vojne nadaljevale, vendar politično za Trumpa to ne bo težava, če bodo njegovi republikanci zadržali večino v kongresu, sam pa bo, kot pravi, iz vojn izšel kot zmagovalec.