Ponedeljek, 1. 7. 2013, 15.57
9 let
Temne plati Hrvaške

Hrvaška je dežela neformalnih omejitev, poudarja študija nemške svetovalne družbe Rolanda Bergerja o priložnostih in težavah, ki jih prinaša vstop naše južne sosede v EU.
Kot je pojasnil Vladimir Preveden, partner svetovalne družbe Rolanda Bergerja in izvedenec za jugovzhodno Evropo, je hrvaško gospodarstvo že peto leto v recesiji. Hrvaška je poleg Grčije država EU-ja, ki jo je gospodarska kriza najbolj prizadela.
Pri drugih vzhodnoevropskih državah je približevanje in vključevanje v EU podžgalo gospodarsko rast, z vstopom v EU pa je gospodarska rast znova padla na normalno raven. V povprečju so imele te države v času vključevanja v EU za dve odstotni točki večjo gospodarsko rast kot po vstopu.
Zaradi slabih gospodarskih razmer zlasti mladi in nadarjeni Hrvati zapuščajo svojo državo. "To je zelo žalosten trend," ugotavlja Preveden, ki svetuje, naj se Hrvaška usmeri na gospodarski panogi, v katerih ima že zdaj dobre izkušnje in usposobljenost – na turizem in ekološko kmetovanje.
To je lahko nevarno, če bo zaradi novega zadolževanja proračunski primanjkljaj prevelik. V tem primeru Hrvaški grozijo evropske sankcije.
Tako imenovana jugosfera je eno samo krizno območje. Drugače kot v srednje- in vzhodnoevropskih postkomunističnih državah, ki so se v devetdesetih letih na lastno pobudo odločile za tržno gospodarstvo, na Balkanu še zmeraj prevladuje mentaliteta delavskega samoupravljanja in slepa vera v "blagoslove" državnega vodenja gospodarstva in zahodne pomoči.