Kmalu po izvolitvi na papeški položaj je Frančišek že začel prejemati čestitke z vsega sveta. Med prvimi je papežu čestitala argentinska predsednica Cristina Fernandez de Kirchner.
Kirchnerjeva v čestitki sicer ni neposredno omenila njegove narodnosti, izrazila pa je željo, da bi papež plodno opravljal zahtevno pastoralno nalogo. Novi papež je po narodnosti sicer Argentinec.
Generalni sekretar ZN papeža poziva k medverskemu dialogu
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je novemu papežu "iz srca čestital", ter izrazil pričakovanje, da se bo tudi pod njegovim vodenjem Cerkve nadaljevalo dobro sodelovanje med ZN in Svetim sedežem. Izrazil je tudi upanje, da bo novi papež veliko pozornosti namenil medverskemu dialogu.
Nemška kanclerka Angela Merkel je poudarila, da ne le katoličani, temveč tudi mnogi drugi od novega papeža pričakujejo smernice, ne le glede vere, temveč tudi glede miru in pravičnosti. Kanclerka je v čestitki še zapisala, da so milijoni vernikov v Nemčiji nestrpno pričakovali ta trenutek.
Hollande: Francija bo zvesta svoji zgodovini in univerzalnim načelom svobode, bratstva in enakosti
Francoski predsednik Francois Hollande je v čestitki zapisal, da bo Francija, "zvesta svoji zgodovini in univerzalnim načelom svobode, bratstva in enakosti (...) nadaljevala dialog, kakršnega je vselej vodila s Svetim sedežem".
Frančišku je čestital tudi dosedanji italijanski premier Mario Monti, ki je zapisal, da Italijani papeža pričakujejo z velikim veseljem, upanjem in vero.
Avstrijski kancler Werner Faymann je novemu cerkvenemu poglavarju zaželel, da bi imel veliko moči pri opravljanju zahtevne naloge. Dodal je, da je izbira papeža iz Latinske Amerike tudi pomemben signal za veliko vernikov na tej celini.
Abas upa, da si bo novi papež prizadeval za mir v Sveti deželi
Poljski predsednik Bronislaw Komorowski je papeža pozval, naj obišče Poljsko, obenem pa izrazil upanje, da se bodo nadaljevali dobri odnosi med Poljsko in Svetim sedežem.
Palestinski predsednik Mahmud Abas je novega papeža povabil, naj obišče mesto Betlehem, kjer se je rodil Jezus Kristus. Izrazil je tudi upanje, da si bo novi papež prizadeval za mir v Sveti deželi.
Veselje, da Cerkev dobiva prvega papeža iz Latinske Amerike - Jorge Mario Bergoglio je bil namreč doslej kardinal v Buenos Airesu - so izrazili tudi v brazilski škofovski konferenci. Brazilski škofje so izrazili upanje, da bo argentinski papež "oživil" Cerkev.
Vodja anglikancev Justin Welby je novemu papežu zaželel blagoslov in poudaril, da se veseli sodelovanja z njim.
Najboljše želje je novemu papežu izrazil tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki se je tudi zahvalil za sodelovanje upokojenemu papežu Benediktu XVI.
"Kot zagovornik revnih in najbolj ranljivih med nami nosi sporočilo ljubezni in sočutja, ki je več kot 2000 let navdihovalo svet - da je Božje obličje v vsakem od nas. Njegova izvolitev za prvega papeža iz Amerike prav tako govori o moči in vitalnosti regije, ki vse bolj oblikuje naš svet. Skupaj z milijoni Latino-Američanov se tudi v ZDA veselimo tega radostnega dne," je dejal Obama.
Izvolitev papeža so pozdravili v cerkvah po vseh ZDA
Novemu papežu je čestital tudi nekdanji newyorški nadškof, upokojeni kardinal Edward Egan, ki je na televiziji Argentinca Jorgeja Maria Bergoglia označil za človeka z velikim sočutjem.
V ZDA živi okoli 80 milijonov katoličanov, v mestu New York pa skoraj štirje milijoni. Med kandidati za novega papeža je bil tudi sedanji newyorški nadškof kardinal Timothy Dolan.
Kljub temu med katoliškimi prebivalci New Yorka ni zavladalo razočaranje, ampak veselje, ker jih ima veliko korenine v državah Latinske Amerike, kjer živi okoli 500 milijonov katoličanov. Izvolitev novega papeža so pozdravili v cerkvah po vseh ZDA, ki so prav tako del celine iz katere prvič doslej prihaja papež.
Krizolog: Mislim, da je to dobro za svet
V katedrali Sv. Patricka na Manhattanu je ob objavi novice o novem papežu izbruhnil spontan aplavz, rektor katedrale Robert Ritchie pa je izrekel blagoslov in molitev za Frančiška, za katerega je poudaril, da se je v svojem službovanju posvetil revežem.
Slovenski frančiškanski pater iz New Yorka Martin Krizolog, ki je dan pred izvolitvijo novega papeža napovedal, da je čas za papeža iz Amerike, ni niti najmanj razočaran, da to ni postal njegov znanec kardinal Dolan.
"Mislim, da je to dobro za svet. Papež je jezuit, ki si je izbral ime Frančišek. Torej kombinacija razuma in srca," je dejal Krizolog. Dodal je, da ga "spominja na papeža Pavla VI., za katerega so rekli, da je aristokrat razuma. Novi papež prinaša s seboj tudi globoko človečnost," je dejal Krizolog, ki se mu zdi še posebej pomembno in simbolično, da prihaja papež iz Amerike, ki je celina priseljencev in na nek način pomeni tudi prihodnost katoliške vere.
Putin upa na uspešno sodelovanje med Rusijo in Vatikanom
Ruski predsednik Vladimir Putin je izrazil prepričanje, da se bo "še naprej uspešno razvijalo sodelovanje med Rusijo in Vatikanom". In to, kot je dejal, na temelju krščanskih vrednot, ki povezujejo obe državi. V telegramu papežu je Putin še zapisal, da mu želi dobro zdravje ter uspeh pri uveljavljanju miru in dialoga med civilizacijami in verami.
Ruska pravoslavna cerkev je izrazila upanje, da se bodo odnosi z Vatikanom po izvolitvi novega papeža še izboljšali. "Novi papež je znan po svojih konservativnih pogledih, zaradi tega bo njegov pontifikat zagotovo prinesel okrepitev v veri," je izjavil tiskovni predstavnik moskovskega patriarhata Dmitrij Sisonenko. Odnosi med pretežno pravoslavno Rusijo in Vatikanom so se sicer v zadnjih letih že izboljšali.
Peres je povabil papeža na obisk v Izrael
Izraelski predsednik Šimon Peres je papeža v čestitki ob njegovi izvolitvi povabil na obisk Svete dežele. "Novega papeža bodo v Sveti deželi judje, muslimani in katoličani sprejeli z ljubeznijo in spoštovanjem," je med današnjim srečanjem s poljskimi katoličani v Jeruzalemu dejal Peres. Dodal je, da novi papež Frančišek prinaša poslanico "miru in upanja".
Srbski premier Ivica Daćić je izrazil prepričanje, da se bodo "dobri odnosi med Svetim sedežem in Srbijo poglobili". Izrazil je upanje, da bo novi poglavar Katoliške cerkve, ki prihaja iz Argentine, skupaj z drugimi verskimi skupnostmi nadaljeval "pot bratstva, zaupanja, miru in solidarnosti med vsemi ljudmi". Srbska pravoslavna cerkev se na izvolitev novega papeža uradno še ni odzvala.
Avstralska premierka izvolitev označila za zgodovinsko
Avstralska premierka Julia Gillard pa je izvolitev novega papeža označila za "zgodovinsko". "Danes je izreden dan za avstralske katoličane in morda še posebej za Avstralce argentinskega rodu. Moje misli so z vsemi njimi," je dejala Gillardova, sicer ateistka.
Predsednik avstralske škofovske konference, nadškof Denis Hart pa je ocenil, da je izvolitev papeža Frančiška znak za katoličane v Latinski Ameriki in po vsem svetu, da je povabilo pozorno slediti Jezusu, namenjeno vsem".
"Bog blagoslovi novega papeža"
Papežu Frančišku je k izvolitvi čestital tudi vodja kitajske državne cerkve Liu Bainian. "Bog blagoslovi novega papeža, podari mu pamet in modrost," je v osebni izjavi za dpa dejal Bainian. Izrazil je upanje, da bo novi papež spoštoval "suverenost kitajske vlade in cerkve", odnosi med Vatikanom in Kitajsko pa naj bi se kmalu izboljšali. Podobno je dejala tudi tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying, ki je izrazila upanje, da bo novi papež ubral "praktičen in fleksibilen" pristop in pripomogel k "izboljšanju kitajsko-vatikanskih odnosov".
Na kairski univerzi Al Azhar, najvišjem sedežu znanja za sunitski islam, so prav tako dejali, da si po izvolitvi novega papeža želijo "boljših odnosov" z Vatikanom.
Čestital mu je tudi dalajlama
Papežu Frančišku je čestital tudi tibetanski verski voditelj dalajlama in izrazil zadovoljstvo, da si je argentinski kardinal Bergoglio kot prvi izbral ime Frančišek za papeža. "Čestitam vam in izražam veselje nad zgodovinsko izvolitvijo papeža. Čeprav ne vem veliko o številnih katoliških svetnikih, poznam sv. Frančiška, obiskal sem Assisi in se tam udeležil medverskega srečanja. Ganjen sem, da ste si izbrali njegovo ime," je v pismu novoizvoljenemu papežu zapisal dalajlama.
Filipinski predsednik izrazil upanje, da bo novi papež povrnil zaupanje v Cerkev
Filipinski predsednik Benigno Aquino je izvolitev prvega papeža iz Latinske Amerike pospremil z besedami, da prinaša "brezmejno obljubo" in upanje v združitev vseh Zemljanov. Ob tem je izrazil upanje, da bo novi papež povrnil zaupanje v Cerkev in druge institucije, ter da bo delal "za mir, pravico in usmiljenje na svetu, ki mu grozijo napetosti, oboroženi konflikti, revščina, negotovost ter izguba zaupanja v ustanove". Filipini, nekdanja španska kolonija, so največja azijska katoliška država.
Čestitkam se pridružuje tudi Organizacija islamskega sodelovanja
Organizacija islamskega sodelovanja, v katero je vključenih 57 držav, je ob izvolitvi novega papeža izrazila upanje v izboljšanje odnosov med muslimanskimi državami in Vatikanom, ki bodo temeljili na "iskrenosti in resničnem prijateljstvu".
Čestitke papežu Frančišku so izrekli tudi v Zagrebu. Tako predsednik hrvaške vlade Zoran Milanović kot hrvaški predsednik Ivo Josipović sta v ločeni čestitki med drugim zapisala, da se veselijo uspešnega sodelovanja s Svetim očetom.
Za slovenske jezuite izvolitev Bergoglia za papeža presenečenje
Za jezuite v Sloveniji je izvolitev Jorgeja Maria Bergoglia za papeža presenečenje. To je prvi papež, ki prihaja iz njihovega reda, že do imenovanja jezuita za škofa pa pride le v izjemnih primerih, poleg tega je bil Bergoglio edini jezuit med kardinali elektorji, je pojasnil provincial slovenskih jezuitov Milan Bizant.
Kot je pojasnil Bizant, ustanovitelj reda jezuitov Ignacij Lojolski ni želel, da bi bili jezuiti škofje, marveč da bi bili papežu na razpolago na drugačen način. Imenovanje koga od jezuitov za škofa je izreden primer. Bergoglio, ki je najprej postal pomožni škof Buenos Airesa, potem nadškof in nato kardinal, pa je postal celo papež, kar je izjema in veliko presenečenje, pravi.
To je toliko večje tudi zato, ker je bil kardinal Bergoglio edini jezuit med kardinali elektorji, je poudaril Bizant. Jezuit je sicer tudi indonezijski kardinal Julius Riyadi Darmaatmadja, ki pa se zaradi bolezni konklava ni udeležil. Poleg tega se je Bergoglio kot kandidat res omenjal na prejšnjem konklavu leta 2005, tokrat pa ne.
Kot je še dejal Bizant, ima jezuitski red v svojih vrstah "veliko širino" in ta je bila gotovo še posebej prisotna v Latinski Ameriki, "predvsem zaradi velike socialne nepravičnosti in velike socialne diferenciranosti med bogatimi in revnimi". Jezuiti so bili tako po eni strani v stiku z ubogimi in po drugi strani tudi z bogatejšimi.
"Gotovo se ga bo označevalo kot papeža s konservativnimi stališči"
V 70. letih minulega stoletja, ko je bil Bergoglio v Argentini provincial oz. voditelj jezuitov v Argentini, se je to po Bizantovih besedah močno občutilo. Zaradi tega sta v osebnosti novega papeža gotovo združena "velik čuti za socialno pravičnost in za stiske ubogega in preprostega človeka ter krepka borba za tradicionalne vrednote".
Pri tem gre po besedah Bizanta za "klasične tradicionalne vrednote - človeka, družine in človeške skupnosti", zaradi česar se bo Bergoglia gotovo označevalo kot papeža s konservativnimi stališči, je menil.
Tudi sicer sta pri jezuitih poznana predvsem dva elementa - po eni strani duhovna in intelektualna poglobljenost, po drugi strani pa čut za socialno pravičnost, je še dejal Bizant in menil, da sta ta dva elementa gotovo navzoča tudi v novem papežu, ki je ves čas živel kot jezuit.