Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 7. 2025,
20.02

Osveženo pred

1 dan, 5 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25

Natisni članek

Natisni članek

nadstreški Novi Sad Srbija nesreča nesreča železniška postaja

Petek, 18. 7. 2025, 20.02

1 dan, 5 ur

Srbija mora družinam umrlih v zrušenju nadstreška plačati 43 tisoč evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25
Železniška postaja Novi Sad | Sodba sicer še ni pravnomočna in se je nanjo mogoče pritožiti. | Foto Ana Kovač

Sodba sicer še ni pravnomočna in se je nanjo mogoče pritožiti.

Foto: Ana Kovač

Višje sodišče v Novem Sadu je danes razsodilo, da morata srbska država in državno podjetje Infrastruktura železnice Srbije družinam štirih umrlih ob lanskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu plačati okoli 166 tisoč evrov oziroma vsaki približno 43 tisoč evrov odškodnine, poročajo srbski mediji.

Družine štirih od skupno 16 ljudi, ki so 1. novembra lani umrli v zrušenju nadstreška, so tožile državo in omenjeno družbo za upravljanje javne železniške infrastrukture v Srbiji, ki jim morata zdaj vsaki plačati okoli 43 tisoč evrov odškodnine za povzročeno nematerialno škodo zaradi duševnih bolečin ob smrti bližnje osebe. Plačati morata tudi sodne stroške. Sodba sicer še ni pravnomočna in se je nanjo mogoče pritožiti.

S protesti zahtevajo politično in kazensko odgovornost oblasti

Padec nadstreška na nedavno obnovljeni železniški postaji je sprožil množične proteste študentov, ki zahtevajo politično in kazensko odgovornost oblasti za nesrečo. Ker oblasti zahtev niso izpolnile, so se protesti razširili tudi na druge sloje prebivalstva in postali izraz vsesplošnega nezadovoljstva z oblastmi. Zdaj ob državljanski nepokorščini zahtevajo razpis predčasnih volitev.

Višje javno tožilstvo v Novem Sadu je sicer že 30. decembra lani zaradi zrušenja nadstreška vložilo obtožnico proti 13 osumljencem, med katerimi sta tudi nekdanji minister za gradbeništvo Goran Vesić in nekdanja direktorica omenjene družbe za upravljanje Jelena Tanasković. Višje sodišče je aprila letos obtožnico zavrnilo in s tem postopek vrnilo v fazo preiskave. Vse osumljene so izpustili iz pripora.

Oblasti sicer trdijo, da so izpolnile vse zahteve študentov, vključno z objavo dokumentov v zvezi z obnovo novosadske železniške postaje. Neodvisni strokovnjaki pa poudarjajo, da čeprav so v zvezi z obnovo postaje objavili 22 tisoč dokumentov, še vedno manjkajo nekateri ključni, kot so gradbeni dnevniki, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

šešelj vučić milošević
Novice Vučićev teror ne pojenja. Šešelj protestnikom grozi z "zemunskimi četniki".
Aleksandar Vučić
Novice Študenti pozvali k popolni blokadi Srbije #video
Protest v Beogradu
Novice Srbija krvavi: Vučićevi miličniki brezkompromisno nad vse protestnike, tudi nad mladoletne
Ne spreglejte