Sreda, 23. 1. 2013, 20.01
8 let, 7 mesecev
Slovenski evropski poslanci zaradi Hrvaške ne čutijo pritiskov
Kot smo že poročali, je bilo vprašanje hrvaško-slovenskega spora oziroma vprašanje slovenske ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe za vstop v EU med osrednjimi na eni izmed razprav v Evropskem parlamentu.
Slovenija je od nekaterih poslancev prejela kar nekaj kritik na račun zavlačevanja ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe. Hrvaška naj bi sicer v Evropsko unijo vstopila 1. julija letos, vendar, kot je napovedal evropski poslanec Jelko Kacin, Slovenija pogodbe ne bo ratificirala, dokler za to ne bodo izpolnjeni pogoji oziroma dokler hrvaška vlada ne bo umaknila pooblastila za tožbo zoper LB. Kacin je opozoril tudi, da noben pritisk na Slovenijo ne pomaga, ampak prej škodi.
O tem, ali čutijo kakršenkoli pritisk poslanskih kolegov, ki bi jih morda v neuradnih pogovorih pozivali k temu, naj Slovenija vendarle ne blokira Hrvaške, smo povprašali tudi slovenske evropske poslance. Povprašali smo jih tudi, kako sicer tuji kolegi gledajo na ta sosedski spor.
Sicer pa je dejal, da dejstvo, da ena država iz kakršnegakoli razloga blokira drugo, ni novo, saj vsaka država brani lastne interese. "Seveda blokade in 'blokade' niso nikomur posebno všeč. Boljši kot zastoj in blokada je intenzivni napor, ki vodi k rešitvi. To morata razumeti tako slovenska kot hrvaška politika, ki ne smeta čakati na pomoč tretje strani," je sklenil.
Tudi poslanec Milan Zver je dejal, da neposrednega pritiska ni, si pa večina kolegov, vključno z njim želi, da Hrvaška postane članica EU, kot je načrtovano. »Vendar jih velika večina ne vidi, da bi se hrvaška vlada dovolj trudila za članstvo, predvsem z vidika urejanja odnosov s sosedi, kar je v EU zelo spoštovano načelo. Upam, da se bo vse skupaj srečno končalo in da bomo sredi leta nazdravili novi članici EU," je poudaril.
Jelko Kacin se, kot je dejal, glede Hrvaške ni pogovarjal z nobenim kolegom oziroma se nihče ni s kakšnimi pozivi ali pritiski obrnil na njegovo pisarno.
Podbno kot Kleva Kekuševa je tudi Jordanova dejala, da se na njo obračajo predvsem z namenom, da bi se seznanili o odprtih vprašanjih. "Slovenija si prizadeva, da bi Hrvaška lahko vstopila v evropsko družino narodov pravočasno, a le od Hrvaške je odvisno, kdaj bo razrešila odprta vprašanja. Sicer pa bi bilo za Slovenijo dobro, da bi Hrvaška čim prej prevzela evropsko zakonodajo in standarde ter postala članica EU," še meni Jordanova.
Mazej-Kukovičeva pa niti nima občutka, da bi kdo od kolegov mislil, da smo v sporu s Hrvaško. "V mojih očeh Slovenija ne blokira Hrvaške. Poslanci, s katerimi sodelujem in komuniciram, so tudi tega mnenja. Je pa na primer pri Nemcih mogoče čutiti skrb glede širitve EU zdaj, ko je Evropa v krizi," je sklenila.