Torek, 7. 2. 2023, 10.40
1 leto, 10 mesecev
V Turčijo odhajajo reševalni psi in njihovi vodniki. V teku je tudi zbiranje pomoči. #video
Na katastrofalne razmere, ki so sledile potresu v Turčiji in Siriji, so se tudi slovenske dobrodelne organizacije odzvale z zbiranjem pomoči. Slovenska vlada je odločila, da bo na podlagi zaprosila Turčije prek mehanizma EU na področju civilne zaščite zaradi posledic obsežnega potresa napotila tri strokovnjake v enoto Evropske unije za oceno stanja. Tja je že odpotoval strokovnjak za operativno koordinacijo. Druga dva strokovnjaka bo Slovenija poslala v primeru, da se izkaže potreba. Objavljamo račune, na katerih se zbira denarna pomoč prizadetim področjem.
Dodatno je Slovenija Turčiji ponudila skupino štirih vodnikov s sedmimi reševalnimi psi, ki danes odhajajo na prizadeto območje, je v izjavi za medije sporočil vršilec dolžnosti direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) Leon Behin. Delovali bodo v okviru mehanizma EU za civilno zaščito.
Iz Slovenije bodo odšli danes popoldne, v sredo pa bodo že operativni na delovišču, je dodal. Po ocenah bodo v Turčiji ostali največ štiri do pet dni, torej do nedelje oziroma ponedeljka, saj po tem obdobju pride praviloma do izčrpavanja, je pojasnil Behin.
Pomoč v materialu
Glede na nadaljnje prošnje Turčije po pomoči se bo Slovenija odzivala tudi s humanitarno in tehnično pomočjo, ki so jo v Civilni zaščiti že začeli zbirati, da bi jo lahko poslali takoj, ko bo Turčijo zaprosila zanjo. "V prvi vrsti bo šlo najverjetneje za nastanitveno pomoč, kot so šotori, generatorji, postelje, odeje, spalne vreče, grelci in podobno," je dejal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan.
Sirija za zdaj ni zaprosila še za nobeno pomoč, prav tako od tam nimajo nobenih informacij, kar Šestan pripisuje vojnemu stanju v tej državi.
Slovenska karitas
Slovenska karitas je tako odprla račun za pomoč prizadetim ob potresu v obeh državah. V obeh državah vladajo ostre zimske razmere, temperature so v številnih pokrajinah v regiji pod ničlo, številne zgradbe so povem uničene in mnogi prebivalci so ostali brez vsega. Reševanje in iskanje preživelih ovirajo tudi močne padavine.
Najprej bo pomoč namenjena oskrbi s hrano, vodo, higienskimi potrebščinami, začasnimi zatočišči in psihosocialno pomočjo, kasneje pa za obnovo domov in normalizacijo življenja najbolj ranljivih družin. V bolnišnicah primanjkuje prostora, veliko je pomanjkanja krvi, poroča Slovenska karitas. Obenem se Sirija še vedno spopada tudi s katastrofalnimi posledicami vojne.
Svoj dar lahko posredujete s SMS-sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 in darovali boste pet oziroma deset evrov ali z nakazilom na:
TRR: SI56 0214 0001 5556 761
Namen: POTRES TURČIJA-SIRIJA
Sklic: 00 626
Rdeči križ Slovenije
Klicu na pomoč turškega in sirijskega društva Rdečega polmeseca se bodo pri Rdečem križu Slovenije odzvali tudi v sklopu programa Neighbours Help First, so zapisali na spletni strani. Gre za regionalno pobudo Jugovzhodne Evrope in Balkana, v sklopu katere si države medsebojno pomagajo pri odzivanju, pomoči in okrevanju v primeru izrednih dogodkov.
Zbirajo denarna sredstva, ki jih bodo nakazali obema združenjema Rdečega polmeseca v Turčiji in Siriji za izvajanje humanitarne pomoči prizadetemu prebivalstvu in obnovi uničenih oziroma porušenih prebivališč.
Svoj humanitarni prispevek lahko nakažete na TRR-račun Rdečega križa Slovenije, in sicer:
TRR Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana
SI56 0310 0111 1122 296
SWIFT: SKBASI2X
Koda namena: CHAR
Sklic: SI00-96891
Uporabniki mobilnih storitev A1, Telekom, Telemach in T-2 lahko prispevate tudi s poslanim SMS-sporočilom na 1919 z besedo SKUPAJ (en evro) ali SKUPAJ5 (pet evrov).
Unicef
Donacije za pomoč otrokom na prizadetih območjih zbira tudi Unicef. Sklad ZN za otroke (Unicef) poroča, da se otroci v Siriji soočajo z enimi najbolj zapletenih humanitarnih razmer na svetu. Dve tretjini prebivalcev ta države namreč potrebujeta pomoč zaradi vse hujše gospodarske krize, lokaliziranih sovražnosti, posledic več kot desetletja vojne, množičnega razseljevanja in opustošene javne infrastrukture. Zelo negotova je tudi preskrba s hrano in pitno vodo. Številni otroci že pred potresi niso obiskovali pouka, v državi pa se širi kolera.
20