Sobota, 8. 11. 2014, 19.32
8 let, 7 mesecev
Savdsko-izraelska vojna za datlje
Pred dvema mesecema so v Savdski Arabiji v medijih objavili zgodbo, da njihove slovite datlje krade Izrael. Kupovali naj bi jih prek posrednikov, jih označili z Made in Israel in prodali v Evropo. Te resne obtožbe pa niso prišle iz vrst trgovcev, temveč jih je izrekel član kraljevske družine, princ Faisal bin Bandar Al-Saud, guverner regije Al-Qassim, ki je najpomembnejša savdijska pokrajina za proizvodnjo datljev.
Letna proizvodnja se giblje okoli milijon ton, v državi pa je okoli 23 milijonov datljevih palm. Večinoma jih izvažajo v muslimanske države, šele v zadnjih letih so jih začeli izvažati tudi v Evropo. A kljub pregovorni kakovosti je cena savdijskih datljev v Evropi trikrat nižja kot cena izraelskih.
Zato obtožb na račun Izraela ne gre jemati zlahka. Komercialna korupcija, kot so uradniki v Al-Qassimu opisali mešetarjenje trgovcev, je lahko resen kamen spotike med državama.
Seveda Izraelci zanikajo trditve o kraji savdijskih datljev. Kot trdijo v Izraelu, gojijo in izvažajo le vrsto medjoo, ki je v Savdski Arabiji ne poznajo, saj prisegajo na manjšo in bolj sladko vrsto noor. "Ni razloga, da bi Izraelci kupovali savdijske datlje in jih prepakirali v svojo embalažo. Njihovi datlji so slabše kakovosti kot naši in s tem bi si le pokvarili ugled," je dodal Brokental.
Izraelci se zavedajo, da se lahko zgodi, da bodo njihovi proizvodi padli v nemilost zaradi njihovih vojnih podvigov. Lani se je to denimo zgodilo z mangom. Zaradi vojaških operacij v Palestini je skoraj za polovico upadel izvoz manga v Evropo. Na izraelsko srečo se je takoj odprlo novo tržišče, Rusija, in viške sadja so izvozili tja. "Tudi z datlji se lahko zgodi enako, tega se prav dobro zavedamo," je dejal Brokental.
Da bi malce ublažili protiizraelsko vzdušje med evropskimi potrošniki, zdaj z veseljem razlagajo, da so Palestinci v Jerihu zasadili veliko datljevih palm, tako da bodo tudi izraelski datlji v prihodnosti "arabski".