Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 11. 2014,
19.32

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

vojna Savdska Arabija Izrael

Sobota, 8. 11. 2014, 19.32

8 let, 7 mesecev

Savdsko-izraelska vojna za datlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Datlji so za Savdijce takoj za nafto najpomembnejši gospodarski artikel, a Izraelci so pri izvozu uspešnejši.

Pred dvema mesecema so v Savdski Arabiji v medijih objavili zgodbo, da njihove slovite datlje krade Izrael. Kupovali naj bi jih prek posrednikov, jih označili z Made in Israel in prodali v Evropo. Te resne obtožbe pa niso prišle iz vrst trgovcev, temveč jih je izrekel član kraljevske družine, princ Faisal bin Bandar Al-Saud, guverner regije Al-Qassim, ki je najpomembnejša savdijska pokrajina za proizvodnjo datljev.

Nacionalni simbol in ponos Sladki plodovi iz Al-Qassima so svetovno znani kot eni najboljših datljev na svetu. Datlji so savdijski nacionalni simbol in njihovo proizvodnjo v kraljevini jemljejo tako resno kot črpanje nafte. Kako da ne: takoj za nafto so prav datlji najpomembnejši izvozni artikel kraljevine.

Letna proizvodnja se giblje okoli milijon ton, v državi pa je okoli 23 milijonov datljevih palm. Večinoma jih izvažajo v muslimanske države, šele v zadnjih letih so jih začeli izvažati tudi v Evropo. A kljub pregovorni kakovosti je cena savdijskih datljev v Evropi trikrat nižja kot cena izraelskih.

Zato obtožb na račun Izraela ne gre jemati zlahka. Komercialna korupcija, kot so uradniki v Al-Qassimu opisali mešetarjenje trgovcev, je lahko resen kamen spotike med državama.

Izraelci trdijo, da ne goljufajo Medtem ko so savdijski datlji v Evropi nepoznani in niso cenjeni, so izraelski velik uspeh. Na leto pridelajo okoli 38 tisoč ton datljev, od tega jih 20 tisoč izvozijo. "Izraelski datlji so znani po kakovosti in povpraševanje po njih je veliko. V zadnjih 15 letih se je vsako leto povečevalo povpraševanje po njih," je za Al-Monitor dejal Moshe Brokental, predsednik izraelske Zbornice za kmetijstvo.

Seveda Izraelci zanikajo trditve o kraji savdijskih datljev. Kot trdijo v Izraelu, gojijo in izvažajo le vrsto medjoo, ki je v Savdski Arabiji ne poznajo, saj prisegajo na manjšo in bolj sladko vrsto noor. "Ni razloga, da bi Izraelci kupovali savdijske datlje in jih prepakirali v svojo embalažo. Njihovi datlji so slabše kakovosti kot naši in s tem bi si le pokvarili ugled," je dodal Brokental.

Savdijci napovedujejo bojkot A po drugi strani tudi nekateri Izraelci menijo, da savdijske obtožbe niso le paranoja. "Savdijci se ne bi tako glasno in javno pritožili zaradi nečesa, kar ni resnično," meni Michal Yaari, strokovnjakinja za savdijsko politiko: "Vedno, kadar se pritožijo nad izraelsko politiko, nato tudi konkretno ukrepajo." Tako so se že pojavili pozivi k bojkotu izraelskih datljev, ne le v Evropi, tudi v Indiji in drugje na Daljnem vzhodu, kamor jih tudi izvažajo.

Izraelci se zavedajo, da se lahko zgodi, da bodo njihovi proizvodi padli v nemilost zaradi njihovih vojnih podvigov. Lani se je to denimo zgodilo z mangom. Zaradi vojaških operacij v Palestini je skoraj za polovico upadel izvoz manga v Evropo. Na izraelsko srečo se je takoj odprlo novo tržišče, Rusija, in viške sadja so izvozili tja. "Tudi z datlji se lahko zgodi enako, tega se prav dobro zavedamo," je dejal Brokental.

Da bi malce ublažili protiizraelsko vzdušje med evropskimi potrošniki, zdaj z veseljem razlagajo, da so Palestinci v Jerihu zasadili veliko datljevih palm, tako da bodo tudi izraelski datlji v prihodnosti "arabski".

Ne spreglejte