Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 4. 2024,
10.59

Osveženo pred

7 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,20

Natisni članek

Natisni članek

soglasja Varnostni svet ZN Združeni narodi Palestina

Petek, 12. 4. 2024, 10.59

7 mesecev, 1 teden

Norveška pripravljena priznati palestinsko državo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,20
Jaka Ihbeisheh Palestina | Palestino glede na navedbe palestinskih oblasti že priznava 137 od 193 članic ZN, med njimi številne države na Bližnjem vzhodu in v Afriki, ne pa ZDA, Kanada in večina zahodne Evrope. Slovenija je med državami, ki napovedujejo priznanje Palestine. | Foto Guliverimage

Palestino glede na navedbe palestinskih oblasti že priznava 137 od 193 članic ZN, med njimi številne države na Bližnjem vzhodu in v Afriki, ne pa ZDA, Kanada in večina zahodne Evrope. Slovenija je med državami, ki napovedujejo priznanje Palestine.

Foto: Guliverimage

Pristojni odbor varnostnega sveta ZN se ni mogel dogovoriti o odgovoru na ponovno prošnjo za polnopravno članstvo Palestine v ZN. Dve tretjini od 15 članic sta prošnjo podprli, pet jih je temu nasprotovalo, je v četrtek po zaprtem sestanku odbora v New Yorku povedala veleposlanica Malte pri ZN Vanessa Frazier, ki trenutno predseduje odboru. Norveška pa je danes sporočila, da je pripravljena priznati palestinsko državo. 

Norveška je pripravljena priznati palestinsko državo skupaj z drugimi državami, je dejal norveški premier Jonas Gahr Store danes v Oslu, kjer je gostil španskega kolega Pedra Sancheza, ki išče podporo za to pobudo. Store je pri tem pojasnil, da časovnega načrta za priznanje palestinske države še niso določili.

Kot je na skupni novinarski konferenci s Sanchezom dejal Store, bo treba takšno odločitev sprejeti "v tesnem sodelovanju s podobno mislečimi državami". Pri tem še niso določili trdnega časovnega načrta, je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Norveški parlament je novembra lani sprejel predlog, ki so ga vložile vladajoče stranke, v katerem vlado pozivajo, naj bo pripravljena priznati neodvisno palestinsko državo.

Norveška je v začetku 90. let gostila tudi izraelsko-palestinske mirovne pogovore, ki so privedli do sporazuma iz Osla.

Sanchez je začel turnejo po Evropi, v okviru katere se bo ob norveškem srečal tudi s kolegi iz Irske, Portugalske, Belgije in Slovenije, da bi pridobil podporo za priznanje palestinske države.

Sanchez je danes dejal, da je Španija zavezana k priznanju Palestine kot države čim prej, ko bodo za to primerni pogoji, in na način, ki bo imel najbolj pozitiven vpliv na mirovni proces.

Španija se je k priznanju Palestine zavezala v skupni izjavi s Slovenijo, Malto in Irsko ob robu marčevskega vrha EU, v kateri so premierji med drugim izrazili pripravljenost priznati Palestino, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne.

Sanchez je prejšnji teden novinarjem, ki so ga spremljali na turneji po Bližnjem vzhodu, dejal, da upa, da se bo to zgodilo do konca junija.

Prošnja Palestine za polnopravno članstvo v Združenih narodih brez soglasja

Po poročanju tujih tiskovnih agencij je malo verjetno, da bo odbor varnostnemu svetu priporočil glasovanje o predlogu. Katerakoli država članica VS ZN sicer lahko kadarkoli predloži resolucijo glede polnopravnega članstva Palestine.

Po navedbah diplomatskih krogov namerava Alžirija to storiti v prihodnjem tednu, francoska tiskovna agencija AFP kot možen dan omenja četrtek, 18. april. Vendar takšna resolucija po vsej verjetnosti ne bi dobila zadostne podpore zaradi ZDA, tesne zaveznice Izraela, ki ima v varnostnem svetu pravico veta.

Urška Klakočar Zupančič
Novice Urša Klakočar Zupančič in Tanja Fajon sprejeli podpisnike peticije Poziv za Palestino

Državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk je v četrtek napovedal, da bo Slovenija podprla polnopravno članstvo Palestine v ZN skupaj z Malto in Francijo.

Palestinski veleposlanik pri ZN Rijad Mansur je za predložitev prošnje za polnopravno članstvo Palestine v varnostnem svetu zaprosil v začetku aprila v pismu generalnemu sekretarju ZN Antoniu Guterresu.

Generalna skupščina ZN lahko z dvotretjinsko večino sprejme nove članice le na priporočilo varnostnega sveta, kjer mora pobudo podpreti najmanj devet od skupno 15 držav, nasprotovati pa ji ne sme nobena od petih članic s pravico do veta – ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija in Francija.

Pri sprejemanju novih članic ZN v varnostnem svetu ni bilo veta vse od leta 1976, ko so ZDA glasovale proti sprejemu Vietnama.

Leta 2011 v odboru za sprejem novih članic Palestina ni dobila zadostne podpore, je pokazalo kasnejše poročilo varnostnega sveta generalni skupščini. ZDA so bile proti in glasovanja v varnostnem svetu potem niti ni bilo. Leto zatem so ZN Palestincem ob nasprotovanju ZDA odobrili status opazovalca.

Gaza, Palestina
Novice Irska bo priznala Palestino, obljublja zunanji minister
Boštjan Malovrh, veleposlanik pri ZN
Novice Slovenija obžaluje tudi ruski in kitajski veto na resolucijo o Gazi
Varnostni svet ZN
Novice Varnostni svet o palestinski prošnji za sprejem v ZN
Ne spreglejte