Četrtek, 1. 5. 2025, 18.07
7 minut
Pretres v Beli hiši: Trumpa zapušča svetovalec, ki je okaral Slovenijo

Donald Trump je po izbruhu afere svojemu svetovalcu za nacionalno varnost Mikeu Waltzu stopil v bran. Dejal je, da ga ne namerava odpustiti, in ga v televizijskem intervjuju branil. Dejal je, da se je Waltz "naučil lekcijo in da je dober človek".
Svetovalec ameriškega predsednika Donalda Trumpa za nacionalno varnost Mike Waltz bo po škandalu, v katerem je v aplikaciji Signal v skupinski klepet vladnih uradnikov o zračnih napadih na Jemen pomotoma vključil novinarja, zapustil položaj, je danes potrdil Trump. Imenoval ga je za kandidata za ameriškega veleposlanika pri Združenih narodih.
"Mike Waltz si je močno prizadeval, da bi interese našega naroda postavil na prvo mesto. Vem, da bo enako storil tudi v svoji novi vlogi," je Donald Trump po poročanju francoske tiskovne agencije AFP zapisal na družbenem omrežju Truth Social.
Začasni svetovalec za nacionalno varnost bo po njegovih navedbah državni sekretar Marco Rubio.
CBS News je na svojih spletnih straneh poročal, da s položaja odhaja tudi namestnik svetovalca za nacionalno varnost Alex Wong. Trump tega ni komentiral.
Nekdanji pripadnik ameriških specialnih enot in kongresnik Mike Waltz je prvi uradnik na najvišjih položajih, ki zapušča administracijo v drugem mandatu Donalda Trumpa.
V skupinski klepet povabil novinarja
Waltz je sredi marca v skupinski klepet, v katerem je skupaj z obrambnim ministrom Petom Hegsethom in drugimi ministri razpravljal o napadu na jemenske hutijevce, vključil tudi urednika revije Atlantic Jeffreyja Goldberga. Kasneje je prišlo na dan, da naj bi Waltz oblikoval še najmanj 20 skupinskih klepetov za visoke državne uradnike v aplikaciji Signal, v katere je bil pomotoma vključen tudi novinar, je v začetku aprila poročal Politico.
Tarča kritik in pozivov k odstopu zaradi objave zaupnih informacij v skupinskem klepetu uradnikov vlade o napadu na Jemnu je tudi ameriški obrambni minister Pete Hegseth. Ta je tovrstne informacije delil v zasebnem klepetu na Signalu, v katerega so bili vključeni njegova žena, brat in osebni odvetnik, so konec aprila poročali ameriški mediji.
Waltza smo v Sloveniji bolje spoznali sredi marca letos, ko je kot nesprejemljivo označil načrtovano dinamiko rasti slovenskih obrambnih izdatkov. Na omrežju X je ob delitvi zapisa o tem, da naj bi Slovenija ciljna dva odstotka BDP dosegla do leta 2030, zapisal, da naj bi se to zgodilo šele 16 let po zavezi članic Nata, kar je nesprejemljivo.
Pred Waltzem se je ob nizke obrambne izdatke Slovenije že obregnil posebni odposlanec ameriškega predsednika Richard Grenell. Ta je v odgovoru na objavo predsednice Nataše Pirc Musar, v kateri je podprla ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, zapisal, da se je Slovenija že leta 2014 zavezala, da bo za obrambo dajala dva odstotka BDP, a je še vedno le na 1,29 odstotka. "Nič ne spodkopava Nata bolj kot to, da se ne plačuje pravičnega deleža," je zapisal.