Na posebnem sodišču za vojne zločine v Beogradu so znova zaslišali haaškega obtoženca Ratka Mladića. Sodišče je sklenilo, da so pogoji za izročitev haaškemu sodišču izpolnjeni.
Mladićev odvetnik Miloš Šaljić je povedal, da je sodišče ugotovilo, da so izpolnjeni pogoji za izročitev Mladića haaškemu sodišču. Dodal je, da se bo na odločitev sodišča v ponedeljek pritožil. "Pisno bomo zahtevali, da Mladića v ponedeljek premestijo na Vojaško-medicinsko akademijo," je Šaljić povedal po končanem zaslišanju.
Mladić zavrnil vročitev obtožnice
Predstavnica sodišča Maja Kovačević Tomić je dejala, da ima obramba tri dni časa, da se pritoži na odločitev o izročitvi, ki je bila Mladiću vročena takoj po zaslišanju. Mladić je po njenih besedah med zaslišanjem, ki je trajalo pol ure, zavrnil vročitev obtožnice.
V pripor so mu prinesli jagode in televizor
Srbski časnik Blic sicer poroča, da je Mladić po končanem zaslišanju prosil, naj mu v pripor prinesejo jagode in televizor, in jih tudi dobil. Zaželel naj bi si tudi knjige velikanov ruske literature, Leva Nikolajeviča Tolstoja, Nikolaja Vasiljeviča Gogolja in Ivana Sergejeviča Turgenjeva. Poleg tega naj bi Mladić tudi zaprosil za dovoljenje, da obišče grob svoje hčerke Ane, ki je storila samomor leta 1994, stara 23 let, in je pokopana na beograjskem pokopališču.
Med zaslišanjem naj bi Mladić sicer izjavil: "Vi ste izvolili Miloševića, ne jaz."
V Haag najpozneje v sedmih dneh
Namestnik tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić je že pred začetkom zaslišanja ponovil, da bodo Mladića najpozneje v sedmih dneh premestili v Haag. "Vse je odvisno od tega, ali bo vložil pritožbo. Maksimalni rok pa je sedem dni," je pojasnil. Povedal je še, da Mladić po aretaciji in v priporu ni postavljal nobenih posebnih zahtev. Ves čas je pod zdravniškim nadzorom. "Preiskovalni sodnik spoštuje njegove pravice in je zaslišanje v četrtek prekinil, ker je moral Mladić vzeti zdravila," je pojasnil Vekarić. Predsednik srbskega nacionalnega sveta za sodelovanje s haaškim sodiščem Rasim Ljajić pa je dejal, da datuma in ure izročitve Mladića sodišču zaradi tveganja ne bodo objavili.
Mladića je obiskal minister za zdravje
Mladićev odvetnik Miloš Šaljić je medtem povedal, da bo zahteval premestitev Mladića v posebno zdravstveno ustanovo, kjer bi mu lahko nudili ustrezno zdravstveno nego. Zahteval bo tudi, da zdravniki ugotovijo, ali je obtoženec sploh sposoben za sojenje oziroma ali se je zmožen braniti. Mladića je sicer popoldne obiskal srbski minister za zdravje Zoran Stanković, s katerim se poznata že od prej. Srbski mediji so poročali, da je minister Mladića osebno pregledal, vendar so kasneje v ministrovem kabinetu te navedbe zanikali.
Sin: Pregledajo naj ga ruski zdravniki
Mladića sta dopoldan v priporu obiskala žena Bosiljka in sin Darko. Mladićev sin je dejal, da je zdravstveno stanje njegovega očeta zelo slabo in da bo zahteval, da ga premestijo v bolnišnico. Kot je dodal, želi, da Mladića pregledajo ruski zdravniki. "Glede na močno politično komponento ne bi želel, da to vpliva na zaključke o njegovem realnem stanju," je pred sodiščem povedal Darko Mladić. Dodal je še, da mu je oče povedal, da so mu slikali glavo in da ima dve brazgotini, "ki nakazujeta, da je imel dve možganski kapi".
Očitno je pred aretacijo obiskoval zdravnike
Mladić je sicer s seboj v pripor prinesel vrečko z zdravili, med katerimi so tudi zdravila za povišan krvni tlak. Kot piše srbski časnik Blic, gre za najsodobnejša zdravila, za katera Mladić ne bi mogel vedeti niti jih ne bi mogel dobiti brez posvetovanja z zdravnikom.
"Mladić ne bo šel nad Mladića"
Blic še poroča, da so v priporu uvedli posebne varnostne ukrepe, da ne bi Mladić poskusil storiti samomora. Ne dovolijo mu, da bi nosil očala, zdravila pa jemlje pod strogim nadzorom. "Tudi sam je opazil te ukrepe in dejal: 'Kaj je, a se bojite, da bi se ubil? Mladić ne bo šel nad Mladića,'" je povedal Blicev vir.
Izdal ga je prstan
Hrvaški časnik Jutarnji list poroča, da so Mladića prepoznali zaradi značilnega prstana. Srbska varnostno-obveščevalna služba BIA naj bi že pred nekaj meseci ugotovila, da najbolj iskani haaški obtoženec živi nekje v okolici Zrenjanina. Potem pa je policija prejela prijavo o Miloradu Komadiću, osebi, ki bi lahko bila begunec Ratko Mladić. Mladića naj bi v Lazarevu prepoznali nekaj dni pred aretacijo. Izdal ga je pečatni prstan s temnim poldragim kamnom, ki ga je nosil že med vojno na Balkanu. Prstan je prepoznal policijski informator in to sporočil srbskemu notranjemu ministrstvu, še poroča Jutarnji list.
Aretirali so ga na sprehodu
V Lazarevo so sicer na dan njegove aretacije ob 5. uri zjutraj, ko je večina od 2000 prebivalcev tega kraja v Vojvodini še spala, pripeljala štiri bela terenska vozila z zamaskiranimi pripadniki varnostnih sil. Mladića so prijeli, ko se je ta odpravil na jutranji sprehod na vrt. Aretirali so ga štirje zamaskirani pripadniki varnostnih sil, ki so preskočili ograjo in vdrli v hišo, ga zgrabili in nato prisilili, da je legel z obrazom proti tlem. Mladić je ob aretaciji nemudoma povedal svoje ime, pri čemer je šepetal, pri sebi pa je imel dve pištoli, ki ju je izročil varnostnim silam.
Policija naj bi sicer informacijo, da se je Mladić preselil v Lazarevo, izvedela pred letom dni.
Denarne nagrade ne bo dobil nihče
Nagrada za informacijo o tem, kje se nahaja Mladić, vendarle ne bo izplačana. Srbske oblasti so namreč sporočile, da je bil Mladić aretiran "v okviru rednih operativnih aktivnosti srbskih varnostnih organov". Tiskovni predstavnik srbske vlade Slobodan Homen je izjavil, da nihče od pripadnikov varnostne službe in policije "ne bo vzel niti centa" od desetih milijonov evrov, ki jih je Srbija razpisala za informacijo, ki bi privedla do aretacije Mladića. "Z aretacijo so le opravljali svoje delo v skladu z ustavo in zakoni," je še dodal Homen.
Rusija pozvala k nepristranskemu sojenju
Rusija je medtem pozvala k nepristranskemu sojenju Mladiću. Poleg poziva, da naj bo sojenje "pravično in nepristransko", so na ruskem zunanjem ministrstvu poudarili še, da to ne sme postati izgovor za podaljševanje dela haaškega sodišča. Haaško sodišče naj bi sicer po sedanjih načrtih delo zaključilo do konca leta 2014.
Inzko: Nihče ni nad zakonom
"Aretacija Ratka Mladića pomeni, da je pravici zdaj lahko zadoščeno in da nedotakljivih ni. To bo tudi pomagalo pri rušitvi ovir za spravo v Bosni in Hercegovini in bo imelo pozitiven vpliv na odnose v jugovzhodni Evropi. Aretacija ima poseben pomen za družine žrtev genocida v Srebrenici, žrtve in preživele v etničnem čiščenju, vse, ki so prestali obleganje Sarajeva in prebivalce v vsakem mestu Bosne in Hercegovine, ki je bilo na dosegu Mladićevega orožja," je aretacijo haaškega obtoženca komentiral visoki predstavnik Evropske unije za Bosno in Hercegovino Valentin Inzko.
Spopadi s policijo v Novem Sadu
V Beogradu je v četrtek po aretaciji Mladića nekaj deset ljudi skušalo organizirati proteste, a je policija preprečila večje incidente. Zaradi kršenja javnega reda in miru so policisti pridržali 35 ljudi. Medtem je bilo v Novem Sadu bolj nasilno. Protestniki, zbralo se jih je okoli 500, so metali kamenje v regionalno pisarno Demokratske stranke, nato pa so se tudi spopadli s policisti. V nasilju sta bila poškodovana dva protestnika.
Radikalci hočejo odstaviti Tadića
Srbska radikalna stranka (SRS) je medtem vse državljane Srbije pozvala, naj sodelujejo na protestnem shodu proti aretaciji Mladića, ki bo v nedeljo ob 19. uri pred parlamentom v Beogradu. Istočasno so tudi najavili, da bodo sprožili postopek za odstavitev srbskega predsednika Borisa Tadića in preostalega državnega vrha. Obtožujejo jih izdaje narodnih interesov.
Todorović: Washington nas hoče ponižati
"Novica o aretaciji Ratka Mladića je eden najtežjih udarcev srbskim nacionalnim interesom. Po Natovem bombardiranju je to zaključek uničevanja srbskega duha, ki se je začelo z aretacijo Slobodana Miloševića," je dejal podpredsednik SRS Dragan Todorović. Izjavil je še, da je "Washingtonu zelo pomembno, da nam uničijo nacionalni duh in nas ponižajo" ter da je "general Mladić pomemben, ker je primer častnega in uspešnega oficirja, ki uživa ugled med Srbi".
Na vprašanje, kako nameravajo preprečiti morebitne nemire med protesti, je Todorović dejal, da se bo kakršnokoli nasilje zgodilo "v organizaciji policije, ne SRS".
Brammertz po prijetju Mladića ne bo spreminjal poročila o Srbiji
Glavni tožilec haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Serge Brammertz pa navkljub prijetju Mladića ne bo spreminjal svojega poročila o sodelovanju Srbije s haaškim sodiščem pred govorom v Varnostnem svetu ZN 6. junija. Meni namreč, da pisno poročilo, ki ga je VS ZN poslal 17. maja, odraža stanje v Srbiji pred prijetjem Mladića. Naj bi pa ključne spremembe, ki so nastale ob prijetju Mladića, Brammertz izpostavil v svojem nagovoru VS ZN ob obravnavi poročila 6. junija.
Kdo mu je pomagal pri skrivanju?
Po navedbah vira blizu Mladića haaško sodišče med drugim zanima, kdo in kako je pomagal Mladiću v 16-letnem skrivanju pred roko pravice. Tožilstvo v Haagu naj bi glede tega imelo določene namige.
Hrvaška premierka Jadranka Kosor pa je medtem sporočila, da bo Hrvaška zahtevala razširitev obtožnice proti Mladiću z vojnimi zločini na Hrvaškem.