Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
12. 3. 2014,
13.09

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

papež Frančišek

Sreda, 12. 3. 2014, 13.09

8 let, 8 mesecev

Papeževo izvolitev je napovedal Slovenec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Pred natančno enim letom je bil za papeža izvoljen Frančišek, ki je nemudoma začel reformo Cerkve. Že več let pred tem pa je njegovo izvolitev napovedal Slovenec.

V Buenos Airesu rojeni papež Frančišek je precej povezan s tamkajšnjo slovensko skupnostjo izseljencev. Ti so kardinala Jorgeja Maria Bergoglia zelo spoštovali in mnogi so ga osebno poznali. Zelo nenavadna zgodba pa se je primerila fotografu Marku Vombergarju, ki je na dan izvolitve ravno praznoval 44. rojstni dan.

"Ta bo papež" Leta 2006 sta zakonca Vombergar svoje tri otroke za veliki četrtek peljala v buenosaireško stolnico. "Otrokom sem hotel pokazati tega velikega človeka," se spominja Vombergar. Po maši je pred katedralo mimo prišel kardinal Bergoglio. Vombergarjevi že peto generacijo ohranjajo slovenščino, zato Marko in njegova žena Andrejka Selan z otroki vedno govorita samo slovensko. A takrat se je Vombergar prvič obrnil k sinovoma in jima rekel v španščini: "Zapomnita si tega moža. On bo nekoč še papež." Kardinal se je obrnil in med smehom vprašal, če je to kakšna prerokba. Vombergar se ni zmedel in povedal, da je to bolj kot prerokba njegova velika želja.

Vombergar je slišal govorice, da je bil Bergoglio drugi najmočnejši kandidat na prejšnjem konklavu (2005) in da naj bi se celo odpovedal izvolitvi v korist Josepha Ratzingerja. Pravi, da je Bergoglia cenil zaradi njegove preprostosti in globoke vere.

Otroci niso pozabili Na dogodek pred stolnico je Vombergar skorajda pozabil. Niso pa ga pozabili otroci, Andrej, Marjan in Lucijana. Vsakič, ko so kardinala videli na televiziji, so rekli, da je to tisti, za katerega je ata napovedal, da bo postal papež.

Vombergar veliko fotografira. Velikokrat je fotografiral tudi na vatikanski nunciaturi v Buenos Airesu. Večkrat letno je tja prihajalo mnogo argentinskih škofov in politikov, Bergoglio pa je v vseh letih prišel samo enkrat. "Obletnico papeževe izvolitve je raje praznoval dan pozneje, z mašo. Zato mi je bil všeč, saj je bil nekaj posebnega," se živo spominja Vombergar. Tudi Bergoglia je skozi objektiv že opazoval in ga fotografiral, a večinoma pri mašah: "Njegove pridige so mi bile vedno zelo všeč. Odlične so bile."

Papež in Slovenci Slovenski duhovniki, ki delujejo med izseljenci, še posebej škofje, so bili večkrat v stiku s kardinalom Bergoglijem. Iz slovenske skupnosti, ki je po vojni morala čez Atlantik in je leta 1947 štela 6600 ljudi, namreč izhajajo kar trije zdajšnji argentinski škofje: Andrej Stanovnik, Lojze Urbanič in Vinko Bokalič. Zadnji je postal pomožni škof v Buenos Airesu prav v času, ko je škofijo vodil kardinal Bergoglio. Pomagal mu je tri leta. "Presenečeni smo in srečni," je Bokalič takrat povedal za Radio Ognjišče. Čakali so namreč, da bo papež imenoval Bergoglijevega naslednika, saj je zaradi dopolnjenih 75 let ponudil odstop. A se je obrnilo tako, da je malo zatem svojega naslednika v velikanski škofiji ob Srebrni reki imenoval – sam, papež Bergoglio. Bokalič pravi takole: "Je zelo preprost in ponižen človek. Vedno je bil zelo blizu ljudem, ti pa so ga imeli zelo radi. Avtomobila ni imel, intervjujev pa ni maral."

Rode in Bergoglio Papeža Frančiška osebno pozna tudi Rode. A ne le znani kardinal dr. Franc Rode, ampak tudi njegov bratranec, dr. Jure Rode, ki je ostal med Slovenci v Argentini. Jure Rode je vodja dušnega pastirstva med argentinskimi Slovenci, ki imajo samo v Buenos Airesu sedem domov. Bergoglia je spoznal med počitnicami, ko je bil kot bogoslovec knjižničar na jezuitski fakulteti v San Miguelu. "Veliko moli, malo govori in veliko dela," rad pove monsignor Rode. Ko se je srečeval z njim po izvolitvi prejšnjega papeža Benedikta XVI. (2005), pa Bergoglio ni nikoli govoril o tem, da je bil glavni kandidat za papeža. Jure Rode tudi pravi, da je Bergoglio vedno rad sprejemal slovenske škofe, ko so ti obiskovali argentinske Slovence. Rode je novoizvoljenemu papežu tako po izvolitvi poslal čestitko v imenu argentinskih Slovencev in kmalu prejel papeževo zahvalo.

Jure Rode o papežu pove tudi, kar nekateri danes postavljajo pod vprašaj: vedno je bil za kulturo življenja in proti evtanaziji, odločno je nasprotoval istospolnim porokam, to, da homoseksualni pari lahko posvojijo otroke, pa je označil kot diskriminacijo otrok. Po drugi strani pa Rode poudarja, da papeževa naklonjenost revežem ne pomeni pristajanje na levičarsko ideologijo, in navaja Bergoglijeve besede, da je "komunizem največji sovražnik siromakov".

Papeževa potica Zelo nenavadna je tudi zgodba o tem, kako je Bergoglio vsako leto za veliko noč jedel slovensko potico. Spekla mu jo je Slovenka, Mirjana Bajlec. Njen sin Vladimir Jurij Voršič je namreč poročen z Bergoglijevo nečakinjo. Zakonca sta strica kardinala vedno obiskovala, za veliko noč pa mu nesla tudi domačo potico. Vse do lani, ko je stric odpotoval v Vatikan. Zdaj Voršičevi doma jedo potico, ki jo imenujejo papeževa.

Ne spreglejte