Četrtek, 14. 7. 2011, 14.10
8 let, 7 mesecev
Papandreu: Prihodnji dnevi bodo ključni
Grški javni dolg bo leta 2012 dosegel vrh pri 161 odstotkih bruto domačega proizvoda (BDP), nato pa bo do leta 2020 upadel na 127 odstotka BDP, v mesečnem biltenu za julij napoveduje Evropska centralna banka (ECB). Znižanje dolga bo sicer odvisno od "vladne pripravljenosti in sposobnosti za nadaljevanje fiskalne konsolidacije ter implementacije strukturnih reform in privatizacijskih programov v celoti," navaja banka.
Bonitetne agencije so v luči drugega reševalnega paketa oz. sodelovanja zasebnih investitorjev pri njem že opozorile pred nevarnostjo grške delne nesposobnosti poravnavanja obveznosti oz. t. i. selektivnim defaultom te države.
Po Venizelosovih besedah Grčija že sodeluje pri pogovorih o zmanjšanju dolžniškega bremena z daljšimi odplačilnimi roki in nižjimi obrestnimi merami na posojila ter z mehanizmom, ki bi Grčiji omogočil, da na sekundarnem trgu odkupi del državnega dolga. Predstavniki bank in zavarovalnic, ki so velike upnice Grčije, sicer sestankujejo v Rimu. Gre že za tretje srečanje v italijanski prestolnici v zadnjem mesecu dni.
Španska finančna ministrica Elena Salgado je medtem ponovno izrazila nasprotovanje zasebnih investitorjev pri nadaljnji pomoči Grčiji. "Razprava okoli tega vprašanja je eden od razlogov za negotovost na finančnih trgih," je poudarila Salgadova in se zavzela za čim prejšnjo razrešitev dileme. A rešitev bi morali iskati v okviru obstoječih mehanizmov, je dejala.
Ena od vodilnih bonitetnih agencij, Fitch, je sicer v sredo zvečer znižala bonitetno oceno Grčije za tri stopnje, iz B+ na CCC. "Znižanje bonitetne ocene odraža odsotnost novega kredibilnega programa EU in IMF za Grčijo, ki jo spremljajo zvišana negotovost v zvezi z vlogo zasebnih upnikov v bodočem financiranju ter poslabšanje makroekonomskih napovedi za Grčijo," so zapisali v Fitchu. V Evropski komisiji so v odzivu poudarili, da to "obžalujejo" in da te poteze v tem času "preprosto ne razumejo".