Petek, 17. 4. 2020, 10.33
4 leta, 8 mesecev
Norveška v boj z virusom z aplikacijo za sledenje
Norveška je začela uporabljati mobilno aplikacijo za sledenje posameznikom, s čimer želijo preprečiti ponovno širitev novega koronavirusa. Aplikacija, katere uporaba ni obvezna, posamezniku sporoči, ali je bil v bližini človeka, okuženega s koronavirusom. Uporabniki so anonimni.
"Da bi se vrnili v normalno življenje in obdržali virus pod nadzorom, se moramo vsi potruditi in uporabljati to aplikacijo," je v četrtek dejala norveška premierka Erna Solberg. "Če nam ne bo uspelo nadzorovati epidemije, bomo morali znova zaostriti ukrepe," je povedala po pisanju STA.
Aplikacija vas obvesti, če ste bili v stiku z okuženim
Uporaba brezplačne aplikacije, imenovane Smittestop oziroma Stop okužbi, ni obvezna. Uporabnike obvesti, če so bili več kot 15 minut manj kot dva metra oddaljeni od nekoga, ki je okužen z novim koronavirusom. Identiteta okuženega posameznika pri tem ni razkrita, poroča STA.
Aplikacija, ki je na voljo od četrtka popoldne, gibanje posameznika beleži z geolokacijo. To bo oblastem omogočilo oceno učinkovitosti sproščanja ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Na podlagi tega bodo lahko presodili tudi, ali je morda treba uvesti nove ukrepe.
Informacije uporabnikov bodo po 30 dneh uničene
Zbiranje podatkov je centralizirano, uporabniki pa so anonimni. Njihove informacije bodo samodejno uničene po 30 dneh. Norveški zdravstveni minister Bent Hoie je zagotovil, da je aplikacija v skladu z evropskimi pravili o varovanju podatkov, poroča STA.
Do četrtka so na Norveškem potrdili 6.566 primerov okužbe s koronavirusom. 130 ljudi je za boleznijo covid-19 umrlo.
Rahljanje ukrepov in povečano testiranje
Aplikacijo so začeli uporabljati, potem ko je vlada v Oslu pretekli teden napovedala postopno rahljanje ukrepov, namenjenih zajezitvi novega koronavirusa. Tako se bodo na primer 27. aprila znova odprle šole. Ob tem krepijo tudi obseg testiranja za novi koronavirus. Trenutno opravijo okoli 30 tisoč testov na teden, do konca meseca pa nameravajo to število povečati na sto tisoč, še piše STA.
7