Torek, 17. 11. 2015, 12.36
8 let, 7 mesecev
Nemčija napoveduje konec "kaotičnega priseljevanja"
Merklova je dolgo zatrjevala, da pravica do azila ne pozna zgornje meje (da torej ni številčne zgornje meje za prihod beguncev oziroma prosilcev za azil v Nemčijo). To je jezilo zlasti bavarsko CSU in tudi vse več članov njene CDU, ki zahtevajo omejevanje priseljevanja oziroma določitev zgornje meje.
Uveljavitev kvot je že pred tedni predlagal nemški notranji minister Thomas de Maiziere, a se je takrat nanj vsula ploha očitkov, tudi iz vrst CDU, da skuša na ta način odpraviti pravico do azila. Minister je takrat tudi predlagal, da bi vsaka evropska država določila kvoto oziroma zgornjo mejo beguncev, ki bi jih sprejela, če bi bilo beguncev več, pa bi jih morale sprejemati tudi neevropske države.
S tem bi beguncem prihranili naporno pot po tako imenovani balkanski poti, hkrati pa bi uničili posel kriminalnim združbam, ki se ukvarjajo s prevozi in tihotapljenjem nezakonitih priseljencev v EU.
Uvedba begunskih kvot bi Nemčiji omogočila ne samo to, da po tiho uvede zgornjo mejo, ampak tudi izbiro, katere begunce bo sprejela: tako lahko da prednost ženskam in otrokom ter tudi posameznim verskim skupinam (na primer bližnjevzhodnim kristjanom ali jazidom, ki so tarča islamistov, op. p.).
Merklova predlaga tudi mednarodno konferenco o sirskih beguncih, ki naj bi bila 4. februarja prihodnje leto v Londonu. Na konferenci naj bi se pogovorili o tem, kako finančno pomagati državam, ki bi sprejele sirske begunce.
Veliko vprašanje pa je seveda, ali bodo države, ki že zdaj nasprotujejo prerazdeljevanju beguncev oziroma migrantov (v prvi vrsti so to višegrajske države, a ne samo te), sploh hotele sprejemati nove kvote sirskih beguncev. Vprašanje čimprejšnjega vračanja beguncev, ki ga zdaj poudarja tudi nemška kanclerka, pa je odvisno od tega, kdaj in kako se bo rešila sirska kriza.