Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 1. 2013,
9.59

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Gvatemala genocid

Torek, 29. 1. 2013, 9.59

8 let

Nekdanji gvatemalski diktator izgubil imuniteto, obtožen genocida

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Efrain Rios Montt, nekdanji gvatemalski diktator, bo odgovarjal zaradi poboja več kot tisoč domorodnih Majev pred 30 leti.

Nekdanji gvatemalski vojaški diktator Efrain Rios Montt se bo moral pred sodiščem zagovarjati zaradi genocida. Gvatemalski sodnik je namreč v ponedeljek razsodil, da bodo Riosu Monttu sodili zaradi poboja več kot tisoč domorodnih Majev pred skoraj 30 leti.

Dolgo časa je užival imuniteto, ki jo je izgubil lani Rios Montt, ki ima 86 let, je kot poslanec gvatemalskega parlamenta dolgo užival poslansko imuniteto, ob koncu zadnjega mandata januarja lani pa jo je izgubil. Odločitev sodnika Miguela Galveza je odprla pot tričlanskemu sodnemu senatu, ki obravnava primer proti upokojenemu generalu in nekdanjemu vodji gvatemalske obveščevalne službe Joseju Mauriciu Rodriguezu.

Riosu Monttu očitajo zločine proti človečnosti zaradi poboja najmanj 1.771 pripadnikov domorodnih Majev iz plemena Ixilov v severozahodni pokrajini Quiche med letoma 1982 in 1983. "Ugotovili smo, da je dovolj dokazov, da začnemo javno sojenje," je povedal sodnik Miguel Angel Galvez.

Leta 1982 se je razglasil za edinega voditelja države Nekdanji diktator je bil poveljnik vojaške hunte, ki je z vojaškim udarom 23. marca 1982 prevzela oblast. Čez tri mesece se je razglasil za edinega voditelja države. Načeloval je vojaškemu preganjanju in zatiranju levičarskih vstaj, poboji pa so po nekaterih ocenah zahteval 200 tisoč življenj, večinoma domorodnih civilistov, dokler ni bil leta 1996 sklenjen mirovni sporazum.

Organizacije za zaščito človekovih pravic pozdravile odločitev Po besedah predsednice gvatemalske zveze svojcev izginulih oseb Aure Elene Farfan in predstavnikov drugih organizacij za zaščito človekovih pravic je odločitev sodnika izraz spoštovanja do žrtev pobojev. "Dejstvo, da je sodnik odredil sojenje nekdanjemu voditelju države, je pomemben dogodek v državi, v kateri je bilo dolgo časa nekaznovanje za pretekle zločine norma," je dejal direktor človekoljubne organizacije Human Rights Watch za območje Amerik Jose Miguel Vivanco.

Nekdanji diktator se zagovarja, da ni vedel za poboje A odvetniki Riosa Montta trdijo, da njihov klient ni bil seznanjen s pokoli, ki jih je vojska takrat izvajala na podeželju. Nekdanji diktator, ki je zadnje leto preživel v hišnem priporu, se je sicer udeležil ponedeljkove razprave na sodišču, vendar ni komentiral sodnikove odločitve.

Ne spreglejte