Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 7. 2018,
18.38

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,14

1

Natisni članek

Makedonija Nato

Sreda, 11. 7. 2018, 18.38

5 let, 9 mesecev

Nato Makedonijo povabil k pristopnim pogovorom o članstvu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,14

1

Makedonija zastava

Makedonija je po desetih letih čakanja na preboj danes le dočakala premik na svoji poti v zvezo Nato. Vrh zavezništva jo je povabil k začetku pristopnih pogovorov o članstvu v Natu. Ti pogovori naj bi se po neuradnih napovedih začeli do konca meseca. Premik je omogočil dogovor Skopja in Aten o imenu Makedonije.

"Zavezani smo Natovi politiki odprtih vrat, ker krepi zavezništvo in prispeva k evroatlantski varnosti," piše v bruseljski izjavi o čezatlantski varnosti in solidarnosti s 13 točkami, ki so jo danes sprejeli voditelji 29 članic zavezništva.

Voditelji toplo pozdravljajo dogovor Skopja in Aten ter poudarjajo, da bo ta uspeh koristil obema državama, regiji in Natu. "Odločili smo se povabiti vlado v Skopju k začetku pristopnih pogovorov o pridružitvi zavezništvu, ko bo dogovor uresničen," so zapisali.

Na odločitev Nata se je odzvala tudi Slovenija

Za to je med drugim potreben referendumski "da", je v minulih tednih že večkrat poudaril Stoltenberg, ki Makedonce poziva, naj izkoristijo trenutek in podprejo "zgodovinski" dogovor, ki ponuja "zgodovinsko priložnost" polnopravnega članstva v Natu. Če dogovor o imenu v Makedoniji ne bo dobil podpore na referendumu, potem Stoltenberg ne vidi možnosti za vabilo državi v Nato v dogledni prihodnosti.

Makedonija, ki na vabilo v zavezništvo čaka od vrha v Bukarešti leta 2008, ko je ta korak preprečila Grčija zaradi nerešenega vprašanja imena, je po desetletju stopicanja na mestu zdaj le dočakala premik, čeprav še ni jasno, kdaj bo v resnici lahko postala 30. članica Nata.

grški in makedonski zunanji minister
Novice Makedonija in Grčija sta podpisali sporazum o imenu

Na odločitev vrha Nata se je z zadovoljstvom takoj odzvalo slovensko zunanje ministrstvo, ki poudarja, da je vabilo izjemno pomembno in zasluženo priznanje Makedoniji ter dodatna potrditev smeri, ki jo je, tudi z doseženim dogovorom o imenu, začrtala makedonska vlada.

Današnje vabilo po navedbah MZZ dokazuje, da je Natova politika odprtih vrat uspešen in najmočnejši mehanizem projiciranja stabilnosti. "Dejstvo, da zaveznice eno leto po sprejemu Črne gore v svoje vrste lahko začnemo pristopne pogovore z Makedonijo, je velikega pomena za vso regijo Zahodnega Balkana in njegovo nadaljnjo stabilnost," še poudarjajo na ministrstvu.

Ne spreglejte