Ameriški senat je sinoči po odstranitvi podpornikov predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki so nasilno vdrli v kongresno palačo, nadaljeval razpravo pred potrditvijo izida predsedniških volitev 3. novembra. Senatorji so najprej s 93 glasovi proti šestim zavrnili ugovor na izid volitev v Arizoni.
Proces se nadaljuje v senatu z razpravo o ugovoru na izid v Pensilvaniji, mogoči pa so še ugovori na izide v drugih državah. Pred nasiljem je ugovore napovedalo 12 senatorjev, pri Arizoni jih je potem ostalo le šest.
Predstavniški dom lahko glasuje o ugovorih svojih republikancev šele po tem, ko senat konča svoje delo, kar pomeni, da se bo zasedanje nadaljevalo še več ur.
Spremenilo se ne bo nič in podpredsednik ZDA Mike Pence bo na koncu procesa pred obema domovoma kongresa objavil rezultat izida glasovanja elektorjev, ki je bilo opravljeno že 14. decembra in na katerem je demokrat Joe Biden dobil 306 elektorjev proti 232 za Trumpa. Pence nima nobenih pooblastil za vplivanje na izid, kar je priznal tudi javno, preden je izbruhnilo nasilje.
Republikanec Josh Hawley je sicer vztrajal in povedal, da še vedno ugovarja izidu volitev v Pensilvaniji, čeprav sam prihaja iz Misurija. Nasilje je zavrnil, nato pa nanizal iste neutemeljene obtožbe o volilnih prevarah, s katerimi je Trump dva meseca podžigal svoje podpornike in jih spravil do napada na kongres.
Premislila si je med drugimi sveža poraženka senatnih volitev v Georgii Kelly Loeffller, ki sicer do zdaj svojega poraza proti demokratu Raphaelu Warnocku tudi še ni priznala. Loeffllerjeva je dejala, da ugovora ne bo vložila ravno zaradi nasilja.
Senator iz Južne Karoline Lindsey Graham, ki se je iz ciničnega Trumpovega kritika leta 2016 prelevil v njegovega najodločnejšega podpornika, je dejal, da je igre konec in da je Biden legitimni predsednik ZDA. "Ne štejte me zraven. Kar je preveč, je preveč," je dejal Graham.
Senator Mitt Romney je kolege pozval, naj ne ugovarjajo in naj raje volivcem povedo resnico, da je na volitvah pošteno zmagal Biden.
Po Arizoni, kjer sta ugovor vložila senator Ted Cruz in kongresnik Paul Gosar, so v senatu začeli debatirati o ugovoru Hawleyja na izid volitev v Pensilvaniji. Napovedanih je še nekaj ugovorov na izide v državah, kot so Wisconsin, Michigan in Georgia.
Nasilni vdor v kongres je pretresel Washington in svet, vendar procesa potrditve Bidnove zmage nad Trumpom ni ustavil. Policija je po začetku policijske ure aretirala 30 ljudi, pred tem pa 15. Do sinoči so v bolnišnice odpeljali 13 ranjenih, ena ženska pa je umrla zaradi policijskega strela v prsi.
Washingtonu je priskočil na pomoč guverner New Yorka Andrew Cuomo, ki v prestolnico do konca Bidnove inavguracije, ki bo 20. januarja, pošilja tisoč pripadnikov nacionalne garde. Podobno ukrepajo tudi druge zvezne države ZDA.
Odgovornost za nasilje Trumpu pripisujejo tudi nekateri republikanci, saj je predsednik med svojim govorom pred začetkom zasedanja kongresa podpornike poslal nad kongres s pozivom, naj odstranijo šibke kongresnike. Poleg tega že dva meseca zavaja podpornike s trditvami o volilnih prevarah, ki jih ni mogel dokazati na sodiščih, ker jih ni bilo.
V ozadju kongresnega zasedanja se vrstijo skrb vzbujajoče novice iz Bele hiše. Televizija CNN poroča, da Trumpa "počasi zapušča pamet", ker se vse bolj zaveda, da ga krivijo za nasilje. Podobno poroča tudi New York Times, ki navaja neimenovanega predsednikovega svetovalca. Trump naj bi ves dan napeto spremljal nasilje v kongresu in ni bilo mogoče komunicirati z njim.
Trumpovo obnašanje je zaskrbelo zaposlene v Beli hiši in ministre, ki pripravljajo odstopne izjave. Namestnica tiskovne predstavnice Bele hiše Sarah Matthews je sporočila, da odstopa s položaja, in dodala, da ZDA potrebujejo miren prenos oblasti. Pred njo je odstop naznanila vodja kabineta prve dame ZDA Melanie Trump Stephanie Grisham.
Odstope pripravljajo ministri, kar je zaskrbelo vodjo senatne večine Mitcha McConnella, ki jih je prek svoje žene, ministrice za transport Elaine Chao, prosil, naj ostanejo na položaju vsaj do četrtka, ko se bo položaj umiril. McConnell je isti poziv naslovil tudi na uslužbence Bele hiše.
Odstopno izjavo naj bi pripravljali svetovalec za nacionalno varnost Robert O'Brien, njegov namestnik Matt Pottinger, namestnik vodje kabineta Bele hiše Chris Liddell in med drugim tudi McConnellova žena Elaine Chao.
Televizija CBS ob tem poroča, da so se sestali nekateri ministri Trumpove vlade in da razpravljajo o uporabi 25. amandmaja k ameriški ustavi za odstranitev Trumpa s položaja. Za to potrebujejo tudi podpredsednika Pencea, ki bi vladal do 20. januarja. (STA)
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.