Ponedeljek, 23. 2. 2015, 19.39
1 leto
Mirovni pogovori v Libiji pred propadom, državo zapustilo na tisoče Egipčanov
Mednarodno priznani libijski parlament, ki se je moral iz prestolnice Tripoli preseliti v Tobruk, je danes sporočil, da se njegovi predstavniki ne bodo udeležili za četrtek predvidenih mirovnih pogovorov pod okriljem Združenih narodov. Pogovorom, ki so se komajda dobro začeli, tako že grozi propad.
Pred slabima dvema tednoma je nato odposlancu ZN Bernardinu Leonu vendarle uspelo v isto mesto, če že ne za isto mizo, spraviti tudi glavne akterje rivalskih vlad in parlamentov iz Tripolija in Tobruka.
V libijski oazi Gadames se je Leon ločeno pogovarjal z enimi in drugimi ter pogovore označil kot "pozitivne in konstruktivne", spominja francoska tiskovna agencija AFP. Ta preboj naj bi nadaljevali ta teden v Maroku, a je to zdaj pod vprašajem.
Iz Tobruka so namreč danes sporočili, da se predstavniki mednarodno priznanih libijskih oblasti pogovorov ne bodo udeležili, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Za začasen izstop iz pogajanj je glasovala večina poslancev tamkajšnjega parlamenta.
Kot razlog so navedli zadnje napade skrajnih islamistov v Libiji. V petek je bilo v samomorilskem napadu na vzhodu države ubitih več kot 40 ljudi, v nedeljo pa je bila tarča napada rezidenca iranskega veleposlanika v Tripoliju.
V kaotični in propadajoči državi se medtem vse bolj krepijo džihadisti, ki so prisegli zvestobo Islamski državi. Ti so nedavno ogorčili svet s posnetkom krutega obglavljenja 21 egiptovskih Koptov in so med drugim prevzeli odgovornost za petkov napad.
Razmere dodatno zapleta dejstvo, da imajo rivalske struje vsaka svoje podpornike v regiji. Egipt, Združeni arabski emirati in Savdska Arabija naj bi podpirali močno milico generala Halifa Haftarja, ki je povezana z mednarodno priznano vlado, Katar in Turčija pa vplivno koalicijo milic Fadžr Libija ali Libijska zora, povezano z islamističnim parlamentom v Tripoliju.
Potem ko je Islamska država objavila omenjeni video, so egiptovska in libijska vojaška letala obstreljevala cilje IS v Libiji, Kairo pa je pozval k mednarodnemu vojaškemu posredovanju.
Egipčane, ki delajo v Libiji, je Kairo pozval, naj odidejo iz države. Po ocenah naj bi jih bilo v Libiji več deset tisoč ali celo več sto tisoč, delajo pa predvsem v gradbeništvu in kot obrtniki.
Po poročanju egiptovskih državnih medijev je mejo med Libijo in Egiptom v minulih dneh prečkalo 14.585 Egipčanov. Od tega jih je samo danes mejo prečkalo tri tisoč, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po podatkih tunizijske carine na libijski strani na prehod meje s Tunizijo čaka še nedoločeno število Egipčanov. Tunizija je sicer sporočila, da bo v državo dovolila samo tistim tujcem, ki jih bodo takoj prevzele vlade njihovih držav. Julija lani je na meji več dni ostalo ujetih več tisoč Egipčanov, ker ni obstajal načrt za njihovo evakuacijo. Tunizija se namreč boji množičnega priliva tujcev iz Libije, s kakršnim se je spopadla leta 2011 ob padcu režima libijskega voditelja Moamerja Gadafija.