Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
22. 6. 2013,
15.44

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Sirija vojna

Sobota, 22. 6. 2013, 15.44

8 let, 2 meseca

"Miren konec ne bo možen, dokler se ne vzpostavi ravnovesje na bojišču"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Zunanji ministri držav skupine prijateljic Sirije na konferenci v Dohi v Katarju razpravljajo o načinih ukrepanja v Siriji, potem ko so tamkajšnji uporniki prejeli pošiljke novega orožja.

Ameriški državni sekretar John Kerry je dejal, da bodo zavezniki sirske opozicije stopnjevali vojaško in drugo pomoč upornikom v boju proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. Sile slednjega so nedavno znova zavzele nekatera ključna območja.

Po Kerryjevih besedah ZDA ostajajo zavezane načrtom o miru, ki vključuje konferenco v Ženevi in prehodno vlado, ki bi jo oblikovala tako Asad kot opozicija.

Kerry: Asad je naredil mednaroden konflikt Uporabniki potrebujejo večjo podporo, da bi lahko prišli v Ženevo in da bi uspeli odgovoriti na neenake možnosti v boju zoper vladne sile, je ocenil ameriški državni sekretar.

"ZDA in druge tukaj zbrane države, vsaka na svoj način, bodo povečale in razširile spekter pomoči politični in vojaški sirski opoziciji," je bil jasen Kerry. Ob tem je Al Asada obtožil, da je konflikt zaradi podpore Irana in libanonskega gibanja Hezbolah naredil mednarodnega.

"Miren konec ne bo možen, dokler se ne vzpostavi ravnovesje na bojišču" "Zanesljivo civilno vodenje ter močnejša in učinkovitejša oborožitev bosta opoziciji omogočila, da se bo lažje zoperstavila iniciativi al Asada," je še dejal.

Katarski premier, šejk Hamad bin Džasim al Thani je pozval zbrane države, naj z orožjem pomagajo sirskim upornikom vzpostaviti ravnovesje v bojih, saj bi po njegovem prepričanju to lahko pripomoglo k miru. "Miren konec ne bo možen, dokler se ne vzpostavi ravnovesje na bojišču, saj bo le tako moč prisiliti režim, da sede k pogovorom," je dejal al Thani.

Britanski zunanji minister William Hague je še pred začetkom pogovorov dejal, da britanska vlada ni sprejela nobene odločitve o vojaški pomoči sirskim upornikom.

"Odgovor na pereče vprašanje, ali naj sirski opoziciji zagotovimo kakršno koli vojaško pomoč, ostaja enak: O tem nismo sprejeli nobene odločitve," je dejal Hague.

Po besedah francoskega zunanjega ministra Laurenta Fabiusa bodo zunanji ministri na sestanku uskladili koordinacijo pomoči Siriji. Med obravnavanimi temami bo tudi skupni predlog Rusije in ZDA o mirovni konferenci o Siriji, ki naj bi potekala v Ženevi.

Bo novo orožje prineslo zasuk v 27-mesečni državljanski vojni? Predstavniki Svobodne sirske vojske, osrednje skupine sirskih upornikov, so pred začetkom pogovorov v Katarju sporočili, da imajo novo orožje, ki bi lahko pomenilo zasuk v 27-mesečni državljanski vojni.

Ob robu konference o Siriji sta se srečala zunanja ministra Nemčije in Turčije, da bi zgladila napetosti med državama. Turški minister za evropske zadeve Egemen Bagis je namreč pred dnevi opozoril nemško kanclerko Angelo Merkel, naj ne blokira turškega približevanja vstopu v EU zaradi pridobivanja političnih točk pred jesenskimi splošnimi volitvami.

"Merklova bo videla, da tisti, ki se vmešavajo v turške zadeve, končajo slabo," je dejal Dagis. Turški minister za evropske zadeve se je tako odzval na poročilo Nemčije, v katerem so izraženi zadržki Berlina glede ponovnega začetka pogajanj Turčije o vstopu v EU, kot glavni razlog pa so navedeni nedavni protesti.

Ne spreglejte