Skoraj 40 let po sprejetju helsinške sklepne listine je svet popolnoma spremenjen in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi potrebuje temeljito reformo.
O tem so se strinjali udeleženci ministrskega zasedanja 57 držav Ovseja v Dublinu, kjer so potrdili tudi časovni načrt reforme in s tem zagnali proces prenove. Zunanji ministri, med njimi tudi Karl Erjavec, so danes potrdili časovni načrt reforme Helsinki +40, ki naj bi zagotovila, da bo Ovse tudi v spremenjenem svetu ohranil zmožnost ukrepanja. Kot je poudaril generalni sekretar Ovseja Lamberto Zannier, bo reforma ponudila "trdna tla", ki bodo Ovse usposobila, da se sooči z novimi varnostnimi izzivi. Proces prenove Helsinki +40 bo predvidoma zaključen leta 2015, na 40. obletnico sprejetja helsinške sklepne listine. V njej so se države Ovseja zavezale k temeljnim načelom medsebojnih odnosov, kot sta miroljubno reševanje sporov in spoštovanje državne suverenosti.
Ponovna krepitev in oživitev Ovseja
Tokratni dokument sicer temelji na izjavi, ki so jo voditelji držav Ovseja uskladili pred dvema letoma v kazahstanski Astani. V njem so med drugim zapisali vizijo "svobodne, demokratične, skupne in nedeljive evroatlantske in evrazijske varnostne skupnosti od Vancouvra do Vladivostoka", ki bo temeljila na skupnih načelih in ciljih. Predsedujoči zasedanju Ovseja, irski zunanji minister Eamon Gilmore je izrazil veselje ob dogovoru za zagon procesa Helsinki +40 in ob opredelitvi jasne poti do leta 2015. Ukrajini, Švici in Srbiji, ki bodo v prihodnjih letih predsedovala Ovseju, je zagotovil podporo v prizadevanjih za "ponovno krepitev in oživitev" Ovseja. Prvič po več letih so ministri Ovseja v skupni izjavi soglasno podprli proces iskanja rešitve za Pridnestrje, s čimer so dali nov politični zagon uradnim pogajanjem, ki so po šestih letih zastoja znova stekla lani.
Brez dogovora o človekovih pravicah
Znova pa ministri niso našli skupne besede pri nobenem od predlogov s področja človekovih pravic, zaradi česar je Gilmore izrazil obžalovanje in obenem opozoril, da so človekove pravice in svoboščine v več državah Ovseja ogrožene. Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je danes v Dublinu države Ovseja pozvala, naj pokažejo več enotnosti in povezanosti. V zadnjih letih so očitna predvsem razhajanja med Severno Ameriko in Zahodno Evropo na eni ter nekdanjimi sovjetskimi republikami na drugi strani, npr. glede volitev v Rusiji in Ukrajini. Ob robu zasedanja ministrov Ovseja so v četrtek in danes potekala tudi različna dvostranska srečanja. Tako se je Clintonova danes med drugim sestala z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom, s katerim sta govorila o reševanju krize v Siriji.
Mrkić: Sosedov in sorodnikov si ne moreš izbirati
V Dublinu pa sta se tudi sestala hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić in srbski zunanji minister Ivan Mrkić. To je bilo njuno prvo srečanje po oprostilni sodbi za hrvaškega generala Anteja Gotovina v Haagu, ki je močno razburila Srbijo. Ministra sta pogovore označila kot "koristne" in kot uvod v srečanje premierov obeh držav v bližnji prihodnosti, so sporočili z zunanjega ministrstva v Zagrebu. Mrkić pa je po srečanju poudaril, da se je treba osredotočiti na stvari, ki državi zbližujejo, ter da si sorodnikov in sosedov ne moreš izbirati. Osnovno poslanstvo Ovseja je zgodnje opozarjanje, preprečevanje in upravljanje konfliktov ter postkonfliktna rehabilitacija. Med pomembnimi nalogami so nadzor nad oborožitvijo, ukrepi za vzpostavljanje zaupanja, boj proti terorizmu ter promocija človekovih pravic, narodnih manjšin in demokratizacije.