Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
25. 4. 2013,
13.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

stavka Mehika

Četrtek, 25. 4. 2013, 13.15

8 let, 7 mesecev

Mehiški učitelji napadli strankarske stavbe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Mehiški učitelji, ki nasprotujejo reformam izobraževanja, so na jugozahodu Mehike napadli več stavb političnih strank, pri čemer so zanetili več požarov.

Na območju mehiške države Guerrero so zamaskirani protestniki več ur uničevali stavbe političnih strank, na njih pisali slogane, zažgali sliko predsednika in zanetili več požarov. Razlog za proteste je reforma šolstva, ki predvideva centralizirano ocenjevanje učiteljev, sprejeti pa so bili tudi ukrepi za zmanjševanje korupcije na področju šolstva, kjer naj bi bila vse pogostejša praksa kupovanja in prodajanja učiteljskih delovnih mest.

Sindikati učiteljev opozarjajo, da reforma šolstva pomeni odpuščanje učiteljev in privatizacijo mehiškega izobraževalnega sistema.

Nemiri spominjajo na proteste, ki so jih isti sindikati organizirali leta 2006 v državi Oaxaca, ko je stavka trajala več mesecev, vendar pa predvidevajo, da so se tokrat protestnikom pridružili še pripadniki drugih civilnih skupin, katerih člani so večinoma kmetje in priseljenci, Ti so v zadnjem času kot upor državnim in zvezdnim oblastem začeli jemati pravico v svoje roke z zapiranjem cest in aretacijami ljudi, za katere sumijo, da so vpleteni v organiziran kriminal. Kombinacija tovrstnih skupin in sindikatov utegne biti za oblasti velik zalogaj.

Protestniki so napadli sedeže tako vladnih kot opozicijskih strank, napadene pa so bile stavbe senata in ministrstva za izobraževanje, kjer so na stavbi razbili okna ter iz nje zmetali računalniško opremo, mize in stole. V pisarnah so zažigali dokumente in na stene napisali izdajalci ljudstva.

Predstavnik sindikatov Minervo Moran je povedal, da so nasilni protesti odgovor na agresivne politike, ki jih prinašajo reforme, in da gre za akcijo proti strankam, ki niso podprle predlogov protestnikov. Protesti so namreč izbruhnili po tem, ko stranke na državni ravni niso podprle amandmajev, ki so jih predlagali sindikati. Predsednik Enrique Pena Nieto je reformo na zvezni ravni podpisal že februarja, vendar pa morajo zvezne države zdaj ločeno sprejeti zakone, ki bodo v skladu z reformo.

Ne spreglejte