Petek, 17. 5. 2013, 14.48
8 let, 7 mesecev
Kriza v Grčiji oblikovala "varčevalno" drogo
Nihče ne ve, kaj je huje: gospodarska kriza, ki je Grčijo že spravila na kolena, ali nova droga, ki so jo poimenovali sisa, nekateri ji rečejo tudi šiša, po znameniti vodni pipi. Sisa je na grških ulicah znana tudi kot "kokain revnih", vendar se vi strinjajo, da je sisa smrtonosna. Sisa, ki se prodaja za dva evra, je tista, ki bo v prihodnosti preganjala Grčijo.
"Ko ni več drog, je najhuje. Občutek, da te znotraj žge, te naredi agresivnega in zagotovi, da izgubiš pamet," je za Guardian razkrila Maria, nekdanja odvisnica od heroina. "Ker je sisa poceni in se jo zlahka dobi, jo hoče vsak," je še povedala Maria. Grčija se je poleg tega, da je v globoki gospodarski krizi, znašla še v odvisniški krizi, kar so oblasti opisale kot skrb vzbujajoče.
Charalampos Poulopoulos, direktor grškega centra za odvajanje Kethea, je o sisi povedal, da v njej vidi simbol krize, ki je povzročila pomanjkanje in nezaposlenost. Kot je dejal, je sisa varčevalna droga in hkrati najboljši odziv preprodajalcev, ki so se bili prisiljeni prilagoditi razmeram in oblikovati drogo, ki bo dostopna tistim, ki si drog, kot sta heroin in kokain, ne morejo več privoščiti. "Kriza je dala preprodajalcem možnost, da promovirajo novo, cenejšo drogo," je za Guardian povedal Poulopoulos. "Siso lahko snifate ali vbrizgate in lahko jo naredite sami doma, za to pa ne potrebujete posebnega znanja. Je pa nevarna," je še povedal.
V državi, kjer vlada negotovost in kjer je povečano število samomorov in okuženih s HIV-om, so postali odvisniki, ki jih je po nekaterih ocenah približno 25 tisoč, samouničevalni, med njimi pa vodijo mladi, ki niso zaposleni. "Kriza je ustvarila vzdušje pesimizma," je dejal Poulopoulos. "Za odvisnike, ki bi se želeli odvaditi od drog, nimajo prave spodbude. Namesto tega je čutiti obup, saj ljudje ne vedo, ali bodo našli delo, in zato postajajo samouničevalni. V Atenah je sisa del tega," je dodal.
Ko se je zanimanje za odvajanje od drog povečalo, je bila država prisiljena ukiniti pomoč takšnim organizacijam, kot je center Kathea. Trojka Evropska unija (EU), Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF) je zahtevala, da Grčija izplava iz dolgov. Država se je za ukinitev sofinanciranja odločila, čeprav so različne raziskave pokazale, da z vsakim evrom, ki ga država investira v takšne programe, pravzaprav privarčuje šest evrov, kolikor investirajo v kazenski in zdravstveni sistem. "Rezi, ki smo jim priča, so velika napaka," je za Guardian povedal Poulopoulos.
Na ulicah Aten se zdaj širi strah, da varčevalni ukrepi ne delujejo, temveč celo ubijajo.