Kristjane zatirajo v 130 državah, muslimane v 117, jude v 75, hindujce v 27 in budiste v 16 državah, razkriva nemško ekumensko poročilo o svobodi vere po svetu.
Po prvem poročilu takšne vrste, ki sta ga skupaj objavili nemška Evangeličanska in Katoliška cerkev, zakonsko omejujejo svobodo vere v 157 državah. Javno izpovedovanje vere je ovirano v 131 državah, 38 držav pa ovira spreobrnitev v drugo vero.
V 53 državah napadi na posamezne verske skupine
V 40 državah je kakšna verska skupnost tudi formalno prepovedana, 53 držav omejuje javno uporabo verskih simbolov, v prav tako 53 državah je prišlo do napadov nahujskane množice na posamezne verske skupine, v 74 državah obstajajo teroristične skupine, ki delujejo na verski podlagi, in v 33 državah so lahko ženske kaznovane, če niso oblečene v oblačila, ki jih predpisuje vera.
Poročilo, ki se pri tem sklicuje na podatke ameriškega raziskovalnega centra Pew (Pew Research Centre), glede na stopnjo zatiranja svobode vere države razvršča v štiri skupine: zelo visoko, visoko, zmerno in nizko zatiranje svobode vere.
V Savdski Arabiji dovoljen le vahabitizem
V skupino držav z zelo visoko stopnjo zatiranja verske svobode med drugim spadajo Savdska Arabija, Egipt, Somalija, Kitajska, Iran, Afganistan, Pakistan, Indija, Indonezija, Burma, Somalija in Nigerija.
V Savdski Arabiji recimo ni verske ali svetovnonazorske svobode. Dovoljena je le vahabitska interpretacija sunitskega islama, širjenje drugih ver je prepovedano. Na Kitajskem je dovoljenih le pet verskih skupnosti: budisti, taoisti, muslimani, katoliki in protestanti, ki so organizirani v tako imenovana patriotska združenja, ki jih nadzoruje država.
Med državami z visoko stopnjo zatiranja verske svobode tudi Velika Britanija
V skupini držav z visoko stopnjo zatiranja svobode vere so med drugim Turčija, Irak, Sirija, Romunija, Bolgarija, Rusija, Mehika, Belorusija, Srbija, Moldavija, Velika Britanija in Danska. Velika Britanija se je v tej druščini znašla zaradi strogega nadzorovanja posameznih mošej in islamskih pridigarjev ter omejevanja verskih pravic iskalcem azila.
Med državami z zmerno stopnjo zatiranja svobode vere najdemo tudi Francijo, Italijo, Grčijo, Nemčijo, Poljsko, Švico, Avstrijo, Švedsko, Hrvaško in ZDA. V Franciji velja prepoved islamskih ženskih oblačil burke in nikaba, v Švici so na referendumu izglasovali prepoved gradnje minaretov, Nemčija pa se je v tej skupini znašla tudi zaradi odnosa do scientologov.
Slovenija in Severna Koreja v isti skupini
Najmanj svobodo vere zatirajo v državah, kot so Japonska, Nizozemska, Belgija, Irska, Portugalska, Madžarska, Norveška, Finska, Albanija, Črna gora, Južna Koreja, Kanada … V to skupino držav, ki so se glede verske svobode najbolj odrezale, spada tudi Slovenija.
Pa tudi totalitarna Severna Koreja, predvsem zaradi tega, ker ni zanesljivih podatkov o stanju verske svobode v tej samoizolirani državi. Kritiki poročila sicer menijo, da bi bilo boljše, če bi Severno Korejo zato označili na zemljevidu centra Pew kot belo liso, ne pa kot državo z nizko stopnjo zatiranja verske svobode.