Petek, 2. 4. 2021, 12.25
3 leta, 8 mesecev
Koronavirus: Hrvaška se približuje grozljivemu mejniku
V Bosni in Hercegovini so danes potrdili več kot dva tisoč novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ od začetka epidemije covid-19 v tej državi marca lani. Opravili so 5.690 testiranj, pozitivnih na okužbo jih je bilo 2.154. Umrlo je 88 covidnih bolnikov. Na Hrvaškem pa so v minulih 24 urah v državi ob 8.003 testih potrdili 2.362 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 29 bolnikov s covid-19, je danes potrdil nacionalni štab civilne zaščite. Od izbruha epidemije covid-19 februarja lani so v državi našteli 5.996 smrtnih primerov te bolezni.
-
18:18
Ustavili cepljenje z AZ
Nizozemska je po novih poročilih o krvnih strdkih po cepljenju danes začasno zaustavila cepljenje proti covidu-19 s cepivom britansko-švedskega podjetja AstraZeneca za mlajše od 60 let.
"Neposredni vzrok za odločitev so poročila o primerih obsežne tromboze v kombinaciji z nizkim številom trombocitov po cepljenju s cepivom AstraZeneca," je ob tem sporočil nizozemski inštitut za javno zdravje GGD. Dodal je, da so prestavili približno 10.000 cepljenj za nizozemske zdravstvene delavce, mlajše od 60 let, ki so bila predvidena prihodnji teden.
Z nizozemskega ministrstva za zdravje so ob tem sporočili, da so na Nizozemskem zaznali pet tovrstnih primerov pri ženskah, starih med 25 in 65 let.
"Moramo biti previdni, zato je modro, da zdaj preventivno pritisnimo tipko za premor," je ob tem sporočil nizozemski minister za zdravje Hugo de Jonge. Dodal je, da bo cepljenje s cepivom AstraZenece predvidoma do 7. aprila, ko naj bi Evropska agencija za zdravila (Ema) podala novo priporočilo glede tega cepiva.
Ema je v sredo sporočila, da verjame, da je cepivo AstraZenece varno in da strokovnjaki niso našli posebnih dejavnikov tveganja, kot so starost, spol ali anamneza. Hkrati so dodali, da bodo "posodobljeno priporočilo" izdali prihodnji teden, piše STA.
-
15:52
Avstrija bo pomagala Češki
Avstrijski kancler Sebastian Kurz namerava Češki, potem ko je med članicami EU izbruhnil spor glede razdelitve desetih milijonov odmerkov cepiva Pfizer, pomagati dvostransko, in sicer s 30 tisoč odmerki cepiva. Kot so danes sporočili iz kanclerjevega urada, se je o tem že dogovoril z avstrijskim ministrom za zdravje Rudolfom Anschoberjem.
Kot so po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA še dodali v uradu avstrijskega kanclerja, je "zelo pozitivno", da so pripravljenost na to izrazili tudi v drugih evropskih državah. Pomoč Dunaja Češki sledi, ker se državam članicam EU v četrtek ni uspelo dogovoriti o porazdelitvi omenjenih desetih milijonov odmerkov cepiva Pfizer, katerih dostavo so uspeli premakniti iz sprva predvidene druge polovice v drugo četrtletje letošnjega leta.
Namesto da bi članice našle enotno rešitev, so Avstrija, Slovenija in Češka zahtevale svoje delež pro rata od vseh desetih milijonov odmerkov, in ne nameravajo svojega dela odstopiti državam, ki so v stiski in imajo težave s počasnim cepljenjem.
Države članice so se sicer dogovorile o solidarnostni distribuciji 2,85 od skupno desetih milijonov odmerkov tega cepiva tistim državam, ki ga najbolj potrebujejo - Bolgariji, Hrvaški, Estoniji, Latviji in Slovaški -, medtem ko si bo večinska skupina 19 držav - torej vse preostale z izjemo treh nasprotnic te solidarnosti - razdelila 6,66 milijona odmerkov.
S takšnim dogovorom naj bi sicer največ izgubila Češka, ki bi si lahko zagotovila okoli 140 tisoč solidarnostnih odmerkov, ker se ni pridružila predlogu portugalskega predsedstva, pa je izgubila okoli 70 tisoč odmerkov. Ravno toliko sta si jih po drugi strani skupaj dodatno zagotovili Slovenija in Avstrija z vztrajanjem pri razdelitvi pro rata. Za Slovenijo to pomeni okoli 47 tisoč odmerkov namesto predlaganih 33 tisoč, za Avstrijo pa okoli 199 tisoč namesto 139 tisoč.
Premier Janez Janša je pojasnil, da so predvsem zaradi Češke, ki je trenutno zelo prizadeta, vztrajali, da bi morali solidarnostno razdeliti najmanj pet od desetih milijonov odmerkov, da bi zajeli vse, tudi Češko. Podobno stališče je izrazil Kurz, češ da Češka glede na načrte ne bi prejela zadostne količine cepiv. Zato je že takoj napovedal, da bodo Češki zdaj pomagali dvostransko, piše STA.
Epidemiologi v BiH opozarjajo, da je hitro širjenje okužb z virusom sars-cov-2 posledica prevlade novih različic virusa, od katerih je največ britanske. Vse bolnišnice v BiH, ki sprejemajo covidne bolnike, so polne, največja žarišča pa ostajajo večja mesta v državi, kot je Sarajevo. V prestolnici BiH so sicer danes potrdili nekaj manj novih okužb kot v zadnjih dnevih. V zadnjih 24 urah so jih potrdili 281, medtem ko se je ob začetku tedna ta številka gibala pri več kot 500.
Krizni štab sarajevske županije je že sprejel odločitev, da bodo dosedanji protikoronski ukrepi, ki med drugim prepovedujejo delo vsem gostinskih lokalom, veljali najmanj do 12. aprila. V Banjaluki so v zadnjih 24 urah potrdili 133 novih okužb z novim koronavirusom, kar je skoraj tretjina vseh novih okužb v Republiki srbski. Veliko novih okužb imajo tudi v hercegovsko-neretvanski županiji, in sicer 332. V Mostarju je incidenca več kot tisoč okužb na 100 tisoč prebivalcev, piše STA.
Češki predsednik vlade Andrej Babiš se je na Twitterju zahvalil za ponudbo, čeprav bi morda v Sloveniji cepivo potrebovali še bolj. "Resnično cenimo vašo solidarnost," je še dodal.
Pred letom dni, ko smo bili na začetku #epidemija brez zaščitne opreme, nam je Češka kot prva država pomagala in nam poslala 1.5 mio mask in druge zaščitne opreme. Rekli smo, da tega ne bomo nikoli pozabili in nismo. 🇸🇮 🇨🇿 https://t.co/KIvPbFektB
— Janez Janša (@JJansaSDS) April 2, 2021
Razmere na Hrvaškem
Na Hrvaškem so sicer prejšnji petek našteli 1.802 novi okužbi, še teden prej pa 1.112. Od začetka tedna se je število novih okužb povečalo za 42,1 odstotka v primerjavi s prvimi petimi dnevi prejšnjega tedna. V državi znaša 14-dnevna incidenca okužb na 100 tisoč prebivalcev 508,8. Stopnja smrtnosti na milijon prebivalcev je 1.470,4, je povedal direktor hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak na današnji novinarski konferenci nacionalnega štaba civilne zaščite.
Z vsaj enim odmerkom cepljena desetina prebivalstva
V državi je trenutno 13.111 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah se zdravi 1.464 covidnih bolnikov, od tega 153 na medicinskih ventilatorjih. V samoizolaciji je 3.487 ljudi. Skupno so doslej v državi potrdili 276.416 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 5.996 bolnikov s covid-19. Doslej so porabili 498.417 odmerkov Pfizerjevega, Moderninega in AstraZenecinega cepiva. Cepili so 404.518 ljudi, med njimi 92.380 z dvema odmerkoma.
PCR-testi za 67 evrov
Iz HZJZ so medtem sporočili, da so pocenili antigenske in teste PCR. Tako bodo testi PCR po novem stali 500 kun (67 evrov), antigenski testi pa 150 kun (20 evrov). Hrvaška je od prvega aprila omogočila vstop v državo tudi z negativnim antigenskim testom, ki prav tako kot test PCR ne sme biti starejši od 48 ur. Napovedali so, da bodo odprli še več točk, posebej v turističnih krajih, na katerih bo možno testiranje tudi za turiste, ki potrebujejo negativen test ob vrnitvi v domovino.
Večina potnikov na Hrvaško pot nadaljuje v druge države
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je dejal, da je na Hrvaško v četrtek vstopilo 43.500 potnikov, med njimi je bilo 60 odstotkov ljudi v tranzitu. Leta 2019 je v četrtek pred velikonočnimi prazniki hrvaške mejne prehode prestopilo več kot 140 tisoč potnikov, je dejal. "Opazili smo zelo malo prehodov čez mejne prehode v Istrski in Primorsko-goranski županiji, kar pomeni, da je bilo tudi malo turistov," je povedal Božinović, ki je tudi vodja nacionalnega štaba civilne zaščite.
8