Četrtek, 5. 12. 2013, 9.23
8 let, 7 mesecev
Ko bogata manjšina ruši oblast revne večine
Rumeni so privrženci Demokratske stranke, predstavnice bogatih in srednjega sloja, ki je zbran zlasti na jugu Tajske in v prestolnici Bangkok. Rumeni so ime dobili po rumenih majicah (rumena barva je barva tajske kraljeve dinastije), ki so jih začeli nositi v obdobju protestov proti takratnemu premierju Taksinu Šinavatri v letih 2005‒2006.
Proti vojaškemu udaru in odpravi demokracije je nastopila Združena fronta demokracije proti diktaturi. Privržencev tega združenja se je zaradi rdečih srajc oprijelo ime rdečesrajčniki. Milijarder Šinavatra in rdečesrajčniki imajo podporo zlasti na revnejšem severu (od tam Šinavatra tudi prihaja) in severozahodu Tajske, v tako imenovanem Isanu, kjer živita večinoma laoška in kmerska manjšina, pa tudi med revnimi sloji Bangkoka.
Spomladni 2010 so izbruhnili protesti rdečesrajčnikov, ti so zahtevali predčasne volitve. Proteste je maja 2010 s silo zatrla vojska. Ubitih je bilo 80 protestnikov in šest vojakov, več kot dva tisoč ljudi je bilo ranjenih.
Rumeni, ki so prepričani, da Tajski v resnici iz ozadja vlada Taksin, so v začetku novembra letos znova začeli protestirati. Sprožil jih je zakonski predlog vladajoče stranke, ki bi omogočil vrnitev Taksina v domovino. Predloga na koncu niso sprejeli, a so se protesti kljub temu nadaljevali. Tako kot leta 2008 so protestniki na silo zasedli vladne prostore in poskušali oblasti preprečiti normalno delo. Protestniki pa ne zahtevajo predčasnih volitev (redne so na vrsti leta 2015), saj vedo, da nimajo podpore večine, ampak želijo legitimni parlament zamenjati z nekakšnim "ljudskim parlamentom", ki naj bi bil sestavljen iz vseh slojev tajske družbe in bi imenoval novo vlado brez volitev.