Aleš Žužek

Četrtek,
5. 12. 2013,
9.23

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Tajska

Četrtek, 5. 12. 2013, 9.23

8 let, 7 mesecev

Ko bogata manjšina ruši oblast revne večine

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na tajskih ulicah že nekaj let protestirajo rumeni in rdeči. Leta 2006 je vojska po množičnih protestih rumenih strmoglavila premiera Šinavatro, leta 2010 pa zatrla proteste rdečih.

Rumeni so privrženci Demokratske stranke, predstavnice bogatih in srednjega sloja, ki je zbran zlasti na jugu Tajske in v prestolnici Bangkok. Rumeni so ime dobili po rumenih majicah (rumena barva je barva tajske kraljeve dinastije), ki so jih začeli nositi v obdobju protestov proti takratnemu premierju Taksinu Šinavatri v letih 2005‒2006.

Vojaški udar proti Taksinu Šinavatri Na stran rumenosrajčnikov je stopila vojska in septembra 2006 z vojaškim udarom strmoglavila Šinavatro in njegovo Tajsko stranko (ta se je med drugim zavzemala za kakovostno zdravstveno oskrbo tudi za revne in spodbujanje podjetništva na podeželju), ki je leta 2005 drugič zapored zmagala na volitvah.

Proti vojaškemu udaru in odpravi demokracije je nastopila Združena fronta demokracije proti diktaturi. Privržencev tega združenja se je zaradi rdečih srajc oprijelo ime rdečesrajčniki. Milijarder Šinavatra in rdečesrajčniki imajo podporo zlasti na revnejšem severu (od tam Šinavatra tudi prihaja) in severozahodu Tajske, v tako imenovanem Isanu, kjer živita večinoma laoška in kmerska manjšina, pa tudi med revnimi sloji Bangkoka.

Tihi državni udar s pomočjo ustavnega sodišča Decembra 2007 je na volitvah prepričljivo zmagala Ljudska stranka, naslednica Tajske stranke, in oblikovala koalicijsko vlado. Znova so se začeli ulični protesti rumenosrajčnikov, ki so zavzeli tudi sedež tajske vlade in mednarodna letališča. Potem ko je ustavno sodišče, ki je naklonjeno Demokratski stranki, prepovedalo Ljudsko stranko, je koalicijska vlada padla in na čelo nove koalicije je prišla Demokratska stranka.

Spomladni 2010 so izbruhnili protesti rdečesrajčnikov, ti so zahtevali predčasne volitve. Proteste je maja 2010 s silo zatrla vojska. Ubitih je bilo 80 protestnikov in šest vojakov, več kot dva tisoč ljudi je bilo ranjenih.

Protestniki želijo z oblasti vreči vlado in vladati brez volitev Kljub temu je na volitvah leta 2011 je zmagala Stranka za Tajce, tretja inkarnacije Tajske stranke, ki je dobila več kot polovico sedežev v tajskem parlamentu. Predsednica vlade je postala Jingluk Šinavatra, sestra Taksina Šinavatre, nekdanji voditelj od leta 2008 živi v tujini, saj ga v domovini čaka sodni proces zaradi domnevne korupcije.

Rumeni, ki so prepričani, da Tajski v resnici iz ozadja vlada Taksin, so v začetku novembra letos znova začeli protestirati. Sprožil jih je zakonski predlog vladajoče stranke, ki bi omogočil vrnitev Taksina v domovino. Predloga na koncu niso sprejeli, a so se protesti kljub temu nadaljevali. Tako kot leta 2008 so protestniki na silo zasedli vladne prostore in poskušali oblasti preprečiti normalno delo. Protestniki pa ne zahtevajo predčasnih volitev (redne so na vrsti leta 2015), saj vedo, da nimajo podpore večine, ampak želijo legitimni parlament zamenjati z nekakšnim "ljudskim parlamentom", ki naj bi bil sestavljen iz vseh slojev tajske družbe in bi imenoval novo vlado brez volitev.