Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
16. 5. 2013,
10.50

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

ugrabitev

Četrtek, 16. 5. 2013, 10.50

8 let, 7 mesecev

Kampuscheva ugrabljenim Američankam: Uživajte v občutku veselja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Natasha Kampusch zagotovo razume, kaj prestajajo žrtve ugrabitelja iz Clevelanda Ariela Castra. Američankam je svetovala, naj jih ne skrbi, kaj pravijo ljudje, ki morda ne verjamejo njihovi zgodbi.

Podobno kot tri ženske, ki so pobegnile po približno desetletju v ujetništvu, je 25-letna Kampuscheva preživela skoraj deset let ujeta v hiši svojega ugrabitelja Wolfganga Priklopila, ki jo je ugrabil leta 1998 na Dunaju z ulice, ko je bila na poti v šolo. Osem let oziroma 3.096 dni jo je imel zaprto v kleti svoje hiše ter jo pretepal in posiljeval. Pred sedmimi leti ji je uspelo pobegniti, Priklopil pa si je vzel življenje.

V pogovoru za ameriško televizijsko hišo CNN je dejala, da bi morale Amanda Berry, Gina DeJesus in Michelle Knight po osvoboditvi uživati v svobodi, vendar biti previdne. "Občutek veselja je bil nepopisen in se ne more primerjati z ničemer. Pred seboj vidiš vse te možnosti. Ženske v Clevelandu naj čim dlje uživajo v teh veselih občutkih in naj se čim dlje ne pustijo povleči v vsakdanje življenje," jim je svetovala.

Dnevi, ki so sledili njeni osvoboditvi, so bili za Kampuschevo težki. "To je bila težka izkušnja zame. Povsod so bili mediji, morala sem na novo vzpostaviti odnos s svojimi starši."

Primer Kampuscheve je podoben primeru v Clevelandu, vendar je bila Avstrijka v ujetništvu sama, Američanke pa so imele druga drugo. "Vesela sem za tri ženske, hvala bogu so preživele to grozoto. Zagotovo so zelo mične ženske," je še povedala in dodala, da ni nikoli izvedela, zakaj jo je Priklopil ugrabil. Razumeti njegov motiv se ji niti ne zdi tako zelo pomembno kot vedeti, da ne bo nikoli več nikomur škodil.

Kampuscheva je prepričana, da si morajo nekdanji ugrabljeni vzeti čas, da sami predelajo svoja čustva. "Ne dovolite, da drugi prevzamejo pobudo," pravi. Hiša, ki je bila osem let njena ječa, je zdaj njena last. Dodelilo ji jo je sodišče kot del odškodnine. Pravi, da je pomemben simbol, z njeno pomočjo se sooča s svojo preteklostjo. "Zelo je čustveno, ker se nikoli ne neha. S tem živiš," priznava in dodaja, da skuša v življenju videti pozitivne stvari in gledati naprej, ne nazaj. Morala je "pokopati sovraštvo, ki ga čutiš do osebe, ki ti je to naredila".

Poleg tega, da se morajo žrtve ugrabitve ponovno prilagoditi življenju v svetu, se morajo spopasti tudi z ljudmi, ki ne verjamejo, da so njihove zgodbe (popolnoma) resnične. "Naj vas ne skrbi, kaj govorijo ljudje. Ve ste tiste, ki ste to izkusile, ve ste tiste, ki ste preživele, in ve ste tiste, ki se morate sprijazniti, da vas bo to spremljalo do konca življenja," jim je svetovala.

Ne spreglejte