Petek, 11. 4. 2014, 16.03
8 let, 7 mesecev
Kako zaceliti rane po genocidu?
Ta teden mineva dvajset let od začetka genocida nad Tutsiji v srednjeafriški državi Ruandi. Med aprilom in julijem 1994 so paravojaške milice večinskih Hutujev poklale vsaj 800 tisoč Tutsijev in zmernih Hutujev.
Med Tutsiji in Hutuji ni verskih ali jezikovnih razlik - oboji so kristjani in govorijo Bantu jezik. Razlike med obema etničnima skupinama so socialne: večinski Hutuji so večinoma revnejši poljedelci, manjšinski Tutsiji pa premožnejši živinorejci, ki so vsaj od 15. stoletja vladali hutujskim kmetom na območju današnje Ruande in sosednjega Burundija.
Nato so jim prerezali vratove, da so počasi izkrvaveli pred očmi staršev, in jim še odrezali spolovila in jih vrgli v obraz pretresenim staršem. Potem ko so otroci umrli v mukah, pa so pomorili še njihove starše, piše britanski The Economist.
Pozneje so Tutsiji premagali Hutuje in prevzeli oblast. Zdajšnja ruandska vlada, ki jo vodijo manjšinski Tutsiji, se lahko pohvali z uspehi. Pričakovana življenjska doba je dvakrat daljša kot pred genocidom, gospodarska rast je vsako leto višja od osem odstotkov. Od rasti imajo največ koristi Tutsiji, vendar tudi Hutuji niso izključeni.
Še ena afriška država se mora spopasti s svojo bolečo preteklostjo. Južna Afrika, ki bo 27. aprila praznovala dvajseto obletnico prvih volitev po koncu apartheida, je prišla že daleč na poti od svoje s sovraštvom nabite preteklosti.
Kljub temu je vprašanje rase še vedno kočljiva tema. Stopnja nezaposlenosti in kriminala je izjemno visoka. Toda kampanja za splošne volitve, ki bodo maja letos, kaže samozavestno demokracijo. Sprevodi z zastavami in bombastičnimi molitvami ter rekordno število strank, ki bodo sodelovale na volitvah.
Tudi obet novega gospodarskega razcveta lahko približa prej sprte in vojskujoče strani. Po desetletjih sovražnosti so tako borci Renama in Frelima, dveh sprtih mozambiških vojaških frakcij, podpisali dogovor v upanju na skupne sadove gospodarske rasti. Toda, samo to ne zadostuje, kar kaže primer Šrilanke, kjer se državljanska vojna nadaljuje kljub gospodarski rasti.
Na zadnjih predsedniških volitvah je Paul Kagame, ki je vodil uporniške sile, ki so pred 20 leti premagale hutujske skrajneže, dobil 93 odstotkov glasov. Je tehnokrat, ki pa svoje nasprotnike, tudi nekdanje zaveznike, označuje za sovražnike države. Južna Afrika ga je celo obtožila, da pošilja morilce nad oporečnike, ki živijo v Johannesburgu. Ruandski mediji so pod nadzorom oblasti.
Za zdaj ta neliberalizem sobiva z družbenim mirom. Kigali, prestolnica Ruande, je eno od najvarnejših afriških mest. Toda ta neliberalizem grozi, da se bodo znova zasejala semena novih sporov – ali med hutujskimi skrajneži, ki živijo v pragozdovih sosednjega Konga, ali med Tutsiji.
V Ruandi se je po genocidu začel množični sodni proces proti, zaprli so okoli 120 tisoč Hutujev, ki so bili osumljeni sodelovanja v genocidu. Najhujšim zločincem so sodili na mednarodnem sodišču v Tanzaniji, večini pa na domačih sodiščih, kjer so sodili laiki, in ne poklicni sodniki.
Kazni so bile tako neenakomerne. Številni morilci so zdaj že na svobodi in vlada želi, da gre država naprej, čeprav se večina Ruandcev še vedno spopada z občutki odpuščanja in kesanja.