Petek, 23. 5. 2014, 15.34
8 let, 7 mesecev
Kako je nogomet osvojil svet
Do svetovnega nogometnega prvenstva v Braziliji, ki se začne 12. junija, je le še slab mesec. Mesec dni bodo potem oči velikega dela človeštva uprte v brazilske nogometne zelenice.
Za očeta sodobnega nogometa velja angleški športnik Ebenezer Cobb Morley (1831–1924), ki je bil leta 1863 med ustanovitelji angleške nogometne zveze (The Football Association), ki je določila osnove pravil sodobnega nogometa.
V anglosaškem svetu se za nogomet zato uporablja tudi oznaka Association Football, da se ga loči od ameriškega nogometa, ki je ameriška različica ragbija. Američani pa za "naš" nogomet uporabljajo besedo soccer, izpeljanko iz besede association.
Najprej se je seveda nogomet razširil znotraj dežel Britanskega imperija, nato pa še v druge države, kjer so živeli Britanci. Nogomet je bila igra, ki so jo najprej igrali Britanci, ki so živeli v drugih državah, nato so se nad igro navdušili tudi domačini. Drug način širjenja nogometa pa je bil, da so ga domov prinesli študenti, ki so študirali na Otoku in so tam spoznali to priljubljeno igro.
Ta klub je bil pozneje eden od ustanoviteljev švicarske nogometne zveze. Tudi znani züriški klub Grasshoper, ki je največkrat zmagal v švicarskem prvenstvu, je leta 1886 ustanovil Anglež, študent Tom E. Griffith.
Na angleški oziroma britanski vpliv na razvoj švicarskega nogometa pa kažejo tudi angleška imena baselskega kluba Old Boys in bernskega Young Boys, čeprav so oba ustanovili domačini, Švicarji.
Po zelenicah so se za barve tega kluba najprej borili v sredozemskem mestu živeči Švicarji in Britanci ter domačini Katalonci. Če je najbolj znani katalonski klub ustanovil Švicar, pa je bil prvi uradni predsednik največjega katalonskega nasprotnika, madridskega Reala, v Barceloni rojeni Katalonec Juan Padros. Padros je predsednik Reala iz Madrida (takrat se je imenoval še Madrid Football Club, "kraljevski" je od leta 1920) postal marca 1902. Predhodnik tega kluba je sicer nogometni klub Football Sky, v katerem so konec 19. stoletja začeli igrati nogomet španski študenti, ki so se vrnili z angleških univerz Cambridge in Oxford.
Takrat se je klub uradno imenoval Athletic Club de Madrid in njegovi ustanovitelji so klub imeli za nekakšno podružnica Athletica iz Bilbaa. Iz Athletic se je klub preimenoval v Atletico v času diktatorja Franca.
V baskovskem Bilbau so sicer nogomet začeli igrati v devetdesetih letih 19. stoletja – igro so sem po eni strani prinesli britanski delavci, ki so delali v baskovskih jeklarnah in pristaniških dokih, po drugi strani pa mladi Baski, ki so se vrnili s študija iz Velike Britanije in ustanovili klub z angleškim imenom Athletik.
Prva nogometna tekma je bila v Španiji odigrana v Sevilli 8. marca 1890 – pomerila sta se Huelva in Sevilla FC. Na tekmi, ki jo je dobila Sevilla z 2:0, so – razen dveh domačinov, ki sta branila barve Huelve –, igrali samo Britanci.
Španija je tudi država, ki bo v Braziliji branila svoj prvi in do zdaj edini naslov svetovnega prvaka. Bolj uspešna na svetovnih prvenstvih je Italija, ki je do zdaj osvojila štiri naslove svetovnih prvakov. Tudi na Apeninski polotok so nogomet prinesli Britanci.
Znani italijanski klub, ki so ga ustanovili Angleži, je tudi Milan, in sicer leta 1899. Angleška imena italijanskih klubov so šla v nos številnim Italijanom, med drugim tudi fašističnemu diktatorju Benitu Mussoliniju, ki je Milan in Genoo poitalijanil v Milano in Genovo 1893. Pozneje sta kluba spet dobila prvotni imeni.
Tudi onkraj Alp, v Nemčijo, ki ima tri naslove svetovnih prvakov, so strast do nogometa zanesli Angleži. Ti so leta 1874 v saški prestolnici Dresden ustanovili The Dresden English Football Club.
Tudi Južnoameričane so prvih nogometnih veščin naučili Britanci. Prvo nogometno tekmo v Južni Ameriki, ki je bila od dvajsetih let 19. stoletja naprej gospodarsko del britanskega imperija, so leta 1867 v Buenos Airesu odigrali britanski delavci, ki so tam gradili železnico. Istega leta je sledila ustanovitev prvega nogometnega kluba v Južni Ameriki – Buenos Aires Football Club. Med utemeljitelji argentinskega nogometa je bil tudi v Argentino priseljeni Anglež Isaac Newell. Po njem je tudi dobil ime klub v mestu Rosario – Newell’s Old Boys.
Velik tekmec Argentini, ki je dvakrat osvojila naslov najboljšega na svetu, je velika severna soseda Brazilija, petkratni svetovni prvaki. Tudi tukaj je širjenje nogometa povezano s širjenjem še ene britanske iznajde – železnice. Prve nogometne tekme so tako kot v Argentini tudi v Braziliji odigrali britanski graditelji železnic v sedemdesetih letih 19. stoletja.
Prvi brazilski nogometni klub je maja 1888 skupaj s skupino britanskih priseljencev ustanovil Škot Charles William Miller – Sao Paulo Athletic Club.
Friedenreich je bil prvi pravi brazilski nogometni zvezdnik in tudi prvi temnopolti brazilski poklicni nogometaš – oče je bil Nemec, njegova mama pa je bila potomka afriških sužnjev (v Braziliji je bilo suženjstvo odpravljeno šele leta 1888). El Tigre Friedenreich je bil tako nekakšen Pelejev predhodnik.
V največjo brazilsko mesto Rio de Janeiro pa je nogomet zanesel brazilski Anglež Oscar Alfredo Cox. Nogomet je mladi Cox, ki je prihajal iz premožne družine, spoznal med študijem že v prej omenjeni švicarski Lausanni. Po vrnitvi v Brazilijo je leta 1902 ustanovil klub Fluminense.
Kaj pa Slovenija? V Sloveniji je nogomet dobil – zlasti v osemdesetih letih prejšnjega stoletja, na vrhuncu smučarske evforije, ko je alpsko smučanje postalo slovenski nacionalni šport – oznako balkanskega športa.
V resnici je nogomet prišel na Slovensko v času Avstro-Ogrske, in sicer z Dunaja. Tu so v zgodnjih devetdesetih letih 19. stoletja prvi začeli igrati nogomet britanski in avstrijski vrtnarji, ki so bili zaposleni pri bogatem dunajskem Judu Nathanielu von Rothschildu.
Del srednjeevropske nogometne dediščine je tudi slovenski nogomet. Kot piše na spletni strani Nogometne zveze Slovenije, obstajajo podatki, da so slovenski srednješolci že v prvih letih 20. stoletja igrali angleški nogomet, ki je kmalu postal najbolj priljubljen šport. Prve prave nogometne čevlje in pravo usnjeno nogometno žogo je leta 1909 v Ljubljano iz Prage prinesel Stanko Bloudek.