Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
8. 4. 2016,
19.19

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,95

1

Natisni članek

Hrvaška Srbija

Petek, 8. 4. 2016, 19.19

8 let

Hrvaška blokirala Srbijo v pogajanjih z EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,95

1

Sestanek delovne skupine EU za širitev se je danes končal brez hrvaškega soglasja Srbiji za odprtje 23. poglavja v pogajanjih za članstvo v Uniji, je sporočila vodja srbskih pogajalcev Tanja Miščević.

Kot je pojasnila, hrvaška predstavnica ni imela navodil, zato je bila ta točka umaknjena z dnevnega reda. Pogovori se bodo nadaljevali prihodnji teden. Hrvaška edina med 28 državami ni dala soglasja k poročilu o izpolnjevanju meril za odprtje poglavja o pravosodju in temeljnih pravicah. Predsedujoča EU Nizozemska je sporočila, da je pripravljena 20. ali 21. junija organizirati sestanek, na katerem bi odprli poglavje, je poročala srbska televizija RTS.

Kaj Hrvaška zahteva od Srbije

Uradni Zagreb je v zadnjih dneh večkrat napovedal takšen izid. Hrvaška namreč od Srbije pričakuje, da bo s spremembami zakona odpravila regionalno jurisdikcijo svojega sodišča za vojne zločine, zahteva zagotovila glede zastopanosti hrvaške manjšine v srbski skupščini in sodelovanje s haaškim sodiščem.

Viri v Evropski komisiji so za RTS povedali, da nobena od teh zahtev ni povezana z vsebino 23. poglavja in da ne bi bilo prav Srbije blokirati že na začetku pogajanj, ki bi šele prinesla rezultate na področju vladavine prava. V komisiji so še navedli, da ima 11 držav članic EU podobne zakone o univerzalni jurisdikciji sodišč za vojne zločine, zato ni razlogov, da bi ukinitev zahtevali od Srbije.

Anketa: Več kot 70 odstotkov Srbov proti vstopu v EU in Nato

Kar 71,6 odstotka Srbov meni, da za Srbijo vstop v EU in zvezo Nato ne bi bil dober. Več kot 55 odstotkov jih meni, da bi se morala Srbija držati Rusije, je pokazala anketa medijske hiše B92 in nevladne organizacije CeSID. Anketa je pokazala, da se le 11,2 odstotka vprašanih strinja s tem, da bi bil vstop v EU in Nato dober za Srbijo.

V zadnjih letih je v Srbiji zaznati rast evroskepticizma, a to je običajno za države kandidatke, komentira srbska tiskovna agencija Tanjug. Po drugi strani raste podpora Rusiji. 55,2 odstotka vprašanih meni, da bi se morala Srbija tradicionalno držati Rusije. S tem se ne strinja nekaj več kot 19 odstotkov vprašanih, neodločnih pa je 21,5 odstotka sodelujočih.

Ne spreglejte