Ponedeljek, 30. 9. 2013, 15.31
5 let, 11 mesecev
Francoski predsednik bi ukinil počitnice
Za Francoze so dolge počitnice obvezne, saj podobno kot v Italiji avgusta vsi dopustujejo. Lansko poletje je francoski predsednik François Hollande Franciji in svetu pokazal, da je normalen Francoz, in je poleti med počitnicami 17 dni z vlakom potoval po sredozemski obali. Letos je bilo vse drugače. Na počitnicah je bil le en teden, svojim ministrom je dovolil dva tedna počitnic, pa še to le v Franciji. Tako so bili sredi avgusta, ko večina Francozov uživa na dopustu, ministri v svojih kabinetih. Ali to pomeni, da levičarji ne marajo počitnic in bi jih najraje ukinili, se sprašujejo Francozi in The Economist.
Levičarji so tisti, ki so uvedli plačan dopust. Leta 1936 je Léon Blum, premier vlade Popularne fronte, dal delavcem pravico do dveh mesecev plačanega letnega dopusta. Hkrati pa jim je omogočil cenejše karte za železnico, tako da so delavske družine lahko odšle na počitnice na morje. Delavski sveti velikih podjetij se z vodstvi še vedno pogajajo tudi o plačanem dopustu. Tako da je v Franciji vsakdo, ki bi posegel v pravico do dopusta, obsojen na propad. "Levičarji smo se v zgodovini bojevali za dopust," je pred odhodom na svoje mini počitnice dejal namestnik ministra Benoît Hamon: "Vsi potrebujemo čas za počitek."
Toda počitek ni ravno to, kar je imel letos poleti v mislih predsednik Hollande. Svojim ministrom je pred dopustom dal domačo nalogo – vizija Francije do leta 2023 – in jih prvi dan vrnitve na delo izprašal o tem. Celo v tistem tednu, ko naj bi bil na dopustu, je delal. Če med dopustom Barack Obama igra golf, David Cameron tenis, glede na to, kaj je o njunih počitnicah povedala njegova partnerica Valérie Trierweiler, Holland na dopustu odgovarja na pisma, za katera med letom nima časa.
Sociolog Jean Viard je opozoril, da je "manifestacija nedopustovanja ideologija, ki se vse bolj razrašča v družbi". Francoska art de vivre je ogrožena zaradi neoliberalizma in produktivistične vizije dela. Toda Francozi so se vedno borili za alternativne oblike življenja in ne za pisarniško suženjstvo.
Zagovorniki predsednika Hollanda trdijo, da je bil s kratkimi počitnicami, med katerimi je ostal doma, predsednik le solidaren z množico Francozov, ki si zaradi krize ne morejo privoščiti počitnic. Toda predsednik je letoval v nekdanji kraljevski lovski hiši z bazenom in teniškim igriščem na posesti Château de Versaillesa, kar si navadni Francozi ne bi mogli privoščiti, so še zapisali v The Economistu.