Torek, 20. 8. 2013, 17.44
6 let
"Država se brani pred tem, kar se je sprevrglo v terorizem"
Težave, s katerimi se sooča Egipt, so notranji problem, je poudarila, medtem ko si od EU želi bolj poglobljenega pogleda in konstruktivnega pristopa do dogajanja v državi.
Kar se je zgodilo 3. julija, ko je vojska odstavila islamističnega predsednika Mohameda Mursija, ni bil udar, temveč ljudska vstaja proti režimu, ki v času, ko je bil na oblasti, ni odgovoril na želje Egipčanov, je dejala.
Branila je tudi ravnanje egiptovskih varnostnih sil, ki da ne bi nikoli uporabile orožja proti mirnim civilistom. Imajo pa, tako kot v drugih državah, dolžnost zaščititi prebivalce pred oboroženimi skupinami, je dejala.
Kot je zatrdila, varnostne sile med posredovanjem niso uporabljale strelnega orožja, trupla, ki so jih kasneje našteli na prizorišču, pa naj bi - kot je po njenih besedah pokazala obdukcija - bila tam že do dva tedna.
"Ni mogoče, da se država neha braniti pred nečim, kar ni le nasilje, ampak se je sprevrglo v terorizem," je dejala. Če se ta začne širiti v Egiptu, bo prizadel tudi Bližnji vzhod, Sredozemlje, Afriko, je posvarila in pozvala Slovenijo, naj podpre Egipt v njegovem "žalostnem boju proti terorizmu".
Trenutne težave začasne vlade sicer ne bodo odvrnile od njene glavne naloge - izvedbe načrta, ki vključuje spremembe ustave - ta naj bi za razliko od trenutne postala bolj vključujoča in bi spoštovala človekove pravice -, ter izvedbo parlamentarnih in nato predsedniških volitev.
Kot je ob tem poudarila, so trenutne razmere "notranje težave" Egipta in ne mednarodni problem. Tujega vmešavanja v svoje politično življenje ne bodo dovolili, Egipt, ki je že v preteklosti doživel številne vzpone in padce, pa je sposoben sam in na miren način rešiti svoje težave, je dejala. Prepričana je, da do državljanske vojne ne bo prišlo.
Tovrsten pritisk in morebitne grožnje po mnenju egiptovske veleposlanice v Sloveniji niso "konstruktivne metode". Želi si, da bi države članice EU podprle Egipt na njegovi poti, bolj poglobljeno preučile, kaj se tam dejansko dogaja ter pogled strateško usmerile v prihodnost.
EU bi na razmere v njeni domovini poleg tega morala gledati bolj nevtralno in objektivno, je prepričana, medtem ko je sama ideja grožnje z odtegnitvijo pomoči za Egipčane, ki so po njenih besedah zelo ponosen narod, žaljiva.
Glede odsvetovanja vseh nenujnih potovanj v Egipt s strani slovenskega zunanjega ministrstva, ki je vodilo v ustavitev potovanj turistov v to državo, je dejala, da egiptovska vlada razume navodilo slovenskih oblasti. Gre za zelo dober pokazatelj, kako nasilje slabi gospodarstvo, je dejala in izrazila upanje, da se bo nasilje čim prej končalo.